1660 Ti Twin Frozr 7 fan hızı sorunu

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
MSI Gaming X 1660 Ti'ya geçişle birkaç problem yaşadım. Birçoğunu Technopat yardımıyla çözdüm. Hepinize teşekkür ediyorum. Şu an ise sorun fan hızı konusu.

Bir önceki ekran kartım da yine Twin Frozr vardı (MSI Gaming X 1050 Ti). Ama bu kartımda, özellikle yük altında fanlar bir garip çalışıyor. Önce de çok şiddetli dönmeye başlıyor, sonra yavaşlayıp aynı düzeyde seyrediyor. Yani 60 dereceyi ilk geçtiğinde fanlar 0.5 saniye kadar %100'e çıkıyor sonra %30-40'lara iniyor. Ve bu 2-3 dakika da bir tekrar ediyor. Yani her 60 dereceyi geçtiğinde fanlar ilk aşamada bir şiddetleniyor sonra duruluyor :)

Bunula ilgili Afterburner ekran görüntüsü mevcut. Afterburner'a %100'e çıktığı görünmüyor, ama her dalgalanmada fanlar önce %100 oluyor...

Dosya Ekleri

• fan.png
    fan.png
    3,5 KB · Görüntüleme: 46
Benim ekran kartımda 60 bir baraj, 75 ise bir baraj. Ama 75 dereceden sonrasına maksimum RPM sesi alıyorum. Veri olarak bakmadım belki de yine maksimuma çıkmıyor ama sesi ona benziyor. Anladığım kadarıyla sizdeki 60 dereceden sonra maksimum RPM oluyor doğru mu?

Benim ekran kartımda 60 bir baraj, 75 ise bir baraj. Ama 75 dereceden sonrasına maksimum RPM sesi alıyorum. Veri olarak bakmadım belki de yine maksimuma çıkmıyor ama sesi ona benziyor. Anladığım kadarıyla sizdeki 60 dereceden sonra maksimum RPM oluyor doğru mu?

Maximum RPM olduğunu düşünüyorum. Afterburner bunu böyle görmüyor zaten. Diyelim ki 60-75 derece arası %30 ile çalışması gerekiyor. Ve ısı 60 dereceyi geçti, 62-65 civarı... Fanlar %30olmadan önce çok kısa bir süre daha yüksek devirde dönüyor. Ben %100 diye tahmin ediyorum. Yani %30 fan sesini duymuyorum, ama ilk çalışmaya başladığında daha hızlı döndüğü için 0.2-0.3 saniye (Yarım saniye bile değil belki) bir fan sesi duyuorum (Çünkü fan hızlı çalışıyor.)

Bunun somut örneği herhalde arabanın çalışması gibi bir şey. Araba ilk çalıştığında bir motor sesi olur da sonra rölanti de çalışır ya, onun gibi... Umarım anlatabildim :) Ama önceki kartımda böyle bir şey yoktu.

1660 Super ekran kartı bulunmakta bende de, 60 dereceye yük altında değilken çıktığında bir anda hızlandırıp toparlıyor tekrar düşürüyor ısıyı. Sonrasında %100'de devam ediyor mu? Dilerseniz Afterburner aracılığı ile fan hızını kendi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

1660Super ekran kartı bulunmakta bende de,60 dereceye yük altında değilken çıktığında bir anda hızlandırıp toparlıyor tekrar düşürüyor ısıyı.Sonrasında %100 de devam ediyor mu?Dilerseniz Afterburner aracılığı ile fan hızını kendi istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
Yok yok, sonrasında düşük devam ediyor. Sanırım bu 1660 serisinde olan birşey...

Yok yok, sonrasında düşük devam ediyor. Sanırım bu 1660 serisinde olan birşey...
Daha güçlü bir GPU. Bundan kaynaklı olabilir. Hani tam anlamadım ama mesela 60 derece barajını 1 derece dahi aşacak olsun, fanlar hızlanıp 60 dereceye indiği için eski haline döner. Ama bunu yaparken siz çok yüksek RPM değeri olduğunu düşünüyorsanız önce bunu netleştirin derim. Sanıyorum ki 60 derece için %100 fan hızı uygulamaz.

Daha güçlü bir GPU. Bundan kaynaklı olabilir. Hani tam anlamadım ama mesela 60 derece barajını 1 derece dahi aşacak olsun, fanlar hızlanıp 60 dereceye indiği için eski haline döner. Ama bunu yaparken siz çok yüksek RPM değeri olduğunu düşünüyorsanız önce bunu netleştirin derim. Sanıyorum ki 60 derece için %100 fan hızı uygulamaz.
Dediğim gibi bu durumu görüntüleyebileceğim bir yer yok. AfterBurner, 60 dereceyi geçtiğinde %30larda çalıştığını söylüyor. Ama @metinich nin de dediği gibi bir an hızlanıp toparlıyor. Ben o hızlanmayı %100 diye düşündüm. Yani geri kalan çalışmada bir sorun yok. 57-58 lerde fan tekrar kapanıyor. 60'ı geçince yine bir hızlanıp toparlanma oluyor... Sizlerin yorumlarından anladığım kadarıyla bu 1660'da olan bir durum.

1660 Ti Armor OC kullanıyorum. Armor serisi yeni ekran kartlarında yenilenmesiyle birlikte soğutması Gaming X ile çok yakın oldu. Sizinkinde 3 ısı borusu benimkinde 2 ısı borusu var. Benimki plastik backplate sizinki ise metal. Bu sebeple termal tasarımlarında ufak değişiklikler mevcut fiyata da yansıyor bu durum. Neyse, armor ile ilgili bilgilendirme yapmak istedim sadece. Konuya dönecek olursak, ben 1660 Ti Armor ile dediğiniz durumu yaşıyorum. 60 derece sonrası fanlar agresif bir şekilde sesli çalışmaya başlıyor ve 1 2 saniye sonra düzeliyor. Bu Gaming X'te olmayan bir problemdi ve Armor kullanan arkadaşlar forumda çokça sordu bu soruyu. Gaming X'te çıkması ilginç. Reddit veya başka yabancı forumlara bakmak lazım bu agresif fan davranışıyla ilgili.

Dediğim gibi bu durumu görüntüleyebileceğim bir yer yok. AfterBurner, 60 dereceyi geçtiğinde %30larda çalıştığını söylüyor. Ama @metinich nin de dediği gibi bir an hızlanıp toparlıyor. Ben o hızlanmayı %100 diye düşündüm. Yani geri kalan çalışmada bir sorun yok. 57-58 lerde fan tekrar kapanıyor. 60'ı geçince yine bir hızlanıp toparlanma oluyor... Sizlerin yorumlarından anladığım kadarıyla bu 1660'da olan bir durum.
Öyle ise bir sorun yok dostum. Çünkü %100 çok bariz hissedilir.

Geri
Yukarı