Çözüldü 1680x1050 monitörü, 1920x1080 çözünürlük çalıştırma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, monitörüm 1680x1050 çözünürlükte idi. Maksimum o kadardı daha fazla çalıştıramıyordum. NVIDIA denetim masasından özel çözünürlük yapıp 1920x1080 çalıştırdım. Fakat tam olmadı ekran. Altta siyah boş yerler oluştu. Yani ekran yarım kaldı biraz. Ama cidden 1920x1080 idi. Oyunlara bir girip bakıyım orda da çalıştırabilir miyim 1920x1080 çözünürlük ile dedim. Bir girdim, şaşırdım. Baya baya 1920x1080 ayarlanıyordu. Ayarladım. GTA 5'te denedim. Cidden oldu mu değişiklik? Grafikler felan.

1680x1050 monitörde 1764000 tane piksel vardır. Ayarlarda yaşanmış bir karışıklıktan ötürü çözünürlük 1920x1080 seçilince 309600 tane daha piksel eklenip 2073600 tane piksele çıkmıyor sayı :) Fiziksel olarak böyle bir durum zaten imkansız.

Yalnızca en-boy oranında bir kayma söz konusu olur. Mantıken FullHD görüntü alabilmen için 2073600 adet pikselin olması gerekir. 1764000 piksel ile FullHD çözünürlükte görüntü alınamaz.

Varsayılan çözünürlükten daha yüksek çözünürlükte bir görüntünün işlenip ekrana verilmesi olayı da diyebiliriz buna. Kalite olarak fark yaratır ancak kaynak kullanımını da artırır elbette çünkü daha fazla detaya (çözünürlüğe) sahip görüntü işlenir bu esnada.

Yinede karşında leptop çözünürlüğünde bir monitör varken gördüğün görüntü FullHD diyemeyiz :)

NVDIA DSR teknolojisini her kart desteklemiyor maalesef, üst seviye kartlarda var olan bir teknoloji.
Yarattığı farka gelecek olursak elbette fark yaratıyor ancak abartılacak seviyede de değil.

Her şeyden habersiz oynarken su içmek için mutfağa gittiğinizi düşünün, o aradan sonra DSR'den habersiz koltuğa oturduğunuzda anlayamayabilirsiniz bile farkı. Detaylıca incelerseniz fark yarattığını mutlaka görürsünüz, orası ayrı mesele :) Bu işi yaparken ek kaynak kullandığını da unutmamak gerek.

NVDIA DSR teknolojisini her kart desteklemiyor maalesef, üst seviye kartlarda var olan bir teknoloji.
Yarattığı farka gelecek olursak elbette fark yaratıyor ancak abartılacak seviyede de değil.

Her şeyden habersiz oynarken su içmek için mutfağa gittiğinizi düşünün, o aradan sonra DSR'den habersiz koltuğa oturduğunuzda anlayamayabilirsiniz bile farkı. Detaylıca incelerseniz fark yarattığını mutlaka görürsünüz, orası ayrı mesele :) Bu işi yaparken ek kaynak kullandığını da unutmamak gerek.

Ancak custom çözünürlüklerin ufak da olsa riski bulunmakta. 750 Ti DSR destekliyor. Masaüstünde internete girerken kasılma gibi bir durum olmaz. Oyunda her iki türlü de fark edecektir.

Aslında çoğu kart destekliyormuş, orta seviye kartlara kadar inmiş bu destek. Haklısın, bu kartlardan biri varsa elbette DSR kullanılmalı : DSR Destekli NVIDIA Ekran Kartları

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı