17 metre mesafede en verimli internet bağlantısı nasıl kurulur?

vural881

Yoctopat
Daha fazla  
Bulunacağım odanın konumu ile modem arasında 17 metre mesafe var. Telefon ile ağ bağlantısını en verimli şekilde problemsiz hangi cihazla alabilirim? Router mı extender mı ve F/P cihaz önerir misiniz? Alacağım cihazı hangi konuma koymalıyım?

Alanın krokisini çizdim, renkleri belirtmek istedim kusura bakmayın;
  • Siyah duvar.
  • Yeşil kapı.
  • Mavi modem.
  • Kırmızı mesafe 17 metre.
  • Turuncu bulunacağım konum.

Dosya Ekleri

• IMG_20240414_004212.jpg
    IMG_20240414_004212.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 26
Bulunacağım odanın konumu ile modem arasında 17 metre mesafe var. Telefon ile ağ bağlantısını en verimli şekilde problemsiz hangi cihazla alabilirim? Router mı extender mı ve F/P cihaz önerir misiniz? Alacağım cihazı hangi konuma koymalıyım?

Alanın krokisini çizdim, renkleri belirtmek istedim kusura bakmayın;
  • Siyah duvar.
  • Yeşil kapı.
  • Mavi modem.
  • Kırmızı mesafe 17 metre.
  • Turuncu bulunacağım konum.

Telefon için Xiaomi Mi Pro önerebilirim bende kullanıyorum evde ki orta noktaya takıyosunuz bizim ki koridorda ve her yerde sıkıntısız çekiyor.

Telefon için Xiaomi Mi Pro önerebilirim bende kullanıyorum evde ki orta noktaya takıyosunuz bizim ki koridorda ve her yerde sıkıntısız çekiyor.

Kullandığınız oda ile modem arası kaç metredir, uzakdaki odadayken modemin yanındaki gibi güçlü sinyal alabiliyor musunuz yoksa biraz düşüş oluyor mu?

Kullandığınız oda ile modem arası kaç metredir, uzakdaki odadayken modemin yanındaki gibi güçlü sinyal alabiliyor musunuz yoksa biraz düşüş oluyor mu?

Tahmini 10 metre her yerde çekiyor sıkıntısız.

Merhabalar,

Paylaşmış olduğunuz görselde modem ile sizin odanız arasında minumum 2 veya 3 duvar bulunmakta. WiFi-Repeater teknolojisinin en sevmediği şey duvar veya önüne gelmiş bir engeldir. Bunun için siz repeater alıp kendi odanıza koyarsanız eğer odanızda telefonunuzun veya laptopunuzun aldığı hızın ±3 Mbps fazlasını alırsınız.
çünkü odaya gelen hızı alıp size repeat edip güçlü sinyal ile geri verecektir.
Repeater sistemi genelde engelsiz ortamda ve iki teknoloji birbirini öpecek şekilde arada engel olmadığında verimli çalışmaktadır. Sinyali Full veya 10 diş görüyor olmanız bant genişliğini tam verimde aldığınız anlamına gelmez.
Sizin paylaşmış olduğunuz resime "A" ve "B" noktaları ekledim. Eğer Modeminizi "A" noktasına koyup, Repeater'ı "B" Noktasına koyarsanız maksimum verimi almış olacaksınız. "B" noktasına repeater koyduğunuzda kapıyı kapattığınızda bile az da olsa paket kaybı yaşadığınızı tecrübe edeceksiniz :)
Sizlere tavisyem genel olarak repeater almamanız, eğer ki modeme gelen hızın aynısını odada da almak istiyorsanız kablo ile bağlayacağınız bir Router kullanmak olacaktır.
IMG_20240414_004212.jpg

Merhaba,

Paylaşmış olduğunuz görselde modem ile sizin odanız arasında minimum 2 veya 3 duvar bulunmakta. Wi-Fi-repeater teknolojisinin en sevmediği şey duvar veya önüne gelmiş bir engeldir. Bunun için siz repeater alıp kendi odanıza koyarsanız eğer odanızda telefonunuzun veya laptopunuzun aldığı hızın ±3 Mbps fazlasını alırsınız.
Çünkü odaya gelen hızı alıp size repeat edip güçlü sinyal ile geri verecektir.
Repeater sistemi genelde engelsiz ortamda ve iki teknoloji birbirini öpecek şekilde arada engel olmadığında verimli çalışmaktadır. Sinyali Full veya 10 diş görüyor olmanız bant genişliğini tam verimde aldığınız anlamına gelmez.
Sizin paylaşmış olduğunuz resme "a" ve "b" noktaları ekledim. Eğer modeminizi "a" noktasına koyup, Repeater'ı "b" noktasına koyarsanız maksimum verimi almış olacaksınız. "b" noktasına repeater koyduğunuzda kapıyı kapattığınızda bile az da olsa paket kaybı yaşadığınızı tecrübe edeceksiniz :)
Sizlere tavisyem genel olarak repeater almamanız, eğer ki modeme gelen hızın aynısını odada da almak istiyorsanız kablo ile bağlayacağınız bir Router kullanmak olacaktır.
Eki Görüntüle 2168331

Hocam o zaman linkteki routerı alıp odama koyup modem ile routerı 15 metre bir kablo ile bağlamak gerekiyor sonra da telefondan Wi-Fi bağlantısı, doğru mudur? Bir de şu Type-C Ethernet dönüştürücü cihazlar var, modemden bu cihaza Ethernet kablosu çeksem cihazı da telefona bağlasam telefondan kablolu internet bağlantısı sağlamış olur muyum bu cihazlar hakkında bilginiz var mı birkaç video gördüm bu cihazlar ile telefondan internete bağlananlar var. Yada bu cihazlarla hiç uğraşmayıp modeme gelen telefon hattı kablosuna ek yapıp odaya kadar 17 metre ek yapıp uzatarak modemi odama mı çeksem hangisi mantıklı?

Son düzenleme:
Merhabalar,
daha önce type-c to ethernet ile telefona bağlayıp internete giriş görmedim, tecrübe de etmedim. fakat aynı oda da iseniz telefon ile modem wifi'si arasında Maks %5 kayıp yaşarsanız. aynı oda da kullanacaksanız eğer modem ile telefonu almanıza gerek yok. Ayrıca kabloyu turuncu odaya mı çekeceksiniz bu adaptörle kullanmak için? yoksa mavi oda için mi bahsediyorsunuz?

Merhaba,
Daha önce Type-C to Ethernet ile telefona bağlayıp internete giriş görmedim, tecrübe de etmedim. Fakat aynı oda da iseniz telefon ile modem Wi-Fi'si arasında maksimum %5 kayıp yaşarsanız. Aynı oda da kullanacaksanız eğer modem ile telefonu almanıza gerek yok. Ayrıca kabloyu turuncu odaya mı çekeceksiniz bu adaptörle kullanmak için? Yoksa mavi oda için mi bahsediyorsunuz?

Kabloyu turuncu odaya çekmeyi düşünmüştüm. Ya da bu cihazlarla hiç uğraşmayıp modeme gelen telefon hattı kablosuna ek yapıp odaya kadar 17 metre ek yapıp uzatarak modemi odama mı çeksem bu şekilde telefondan wifi ile bağlansam hangisi mantıklı ve en verimli olur?
Burda type c ethernet telefon bağlantısı var adam yapmış
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
evet hocam telefon kablosuna ek yapıp odaya da götürebilirsiniz veya ethernet kablosu çekip router bağlayıpta kullanabilirsiniz.
bana sorcak olursanız videoda gösterilen adaptörü alacağınıza belirtmiş olduğum router'ı alın eğer ethernet kablosu çekecekseniz.
telefon hattını turuncu odaya taşıyacaksanız eğer hiç bir şeye gerek yok, direkt wifi'den bağlanabilirsiniz.

Evet hocam telefon kablosuna ek yapıp odaya da götürebilirsiniz veya Ethernet kablosu çekip router bağlayıpta kullanabilirsiniz.
Bana soracak olursanız videoda gösterilen adaptörü alacağınıza belirtmiş olduğum Router'ı alın eğer Ethernet kablosu çekecekseniz.
Telefon hattını turuncu odaya taşıyacaksanız eğer hiçbir şeye gerek yok, direkt Wi-Fi'den bağlanabilirsiniz.

Hocam modemin bulunduğu telefon hattı duvardan geliyor direk modeme giriyor, fotoğrafını koydum 1. fotoğraf. Sanırım duvardan gelen kabloyu splittera takıp 18 metrelik bir telefon kablosunuda spliterın diğer ucuna takıp kabloyu odama çekeceğim. Elimdeki splitter 2. fotoğraf uygunmu. Bir de 1 metrelik telefon kablosu buldum acaba şimdilik splitterla 1 metre uzatıp denesemmi bağlantı da vs problem olacak mı? Ya da odaya 18 metre telefon kablosu çektip modemi odama koyduğumda veri, hız, performans vs. kaybı yaşar mıyım çok.

Dosya Ekleri

• IMG_20240414_173009.jpg
    IMG_20240414_173009.jpg
    101,2 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20240414_174847.jpg
    IMG_20240414_174847.jpg
    174,2 KB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20240414_174854.jpg
    IMG_20240414_174854.jpg
    219,2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Geri