17 Yaş boy uzatma

Merhabalar, 2004'lüyüm. 1 ay önce 17 yaşına girdim boyum 171 idi. 3 ay önce yeni ölçtüm. 172 olmuşum (ayakkabısız ) bu aralar kafaya çok taktım. Babamın boyu 165 daha uzar miyim sizce? Ve ayrıcı egsersizler falan var YouTube'da etkisi var mı? Tavsiyeler bekliyorum.

Genetiğin ve beslenme şeklin dışında başka hiçbir şeyin boyuna etkisi olmaz. Sigara içme, erken yaşta alkol alma, ne bulursan ye. Spor yapmak boy uzatmaz, basketbol oynamak da uzatmaz, yüzmekte, barfiks demirine asılmakta. Sadece olabileceğin en yüksek boya yaklaştırır. Ortalama bir erkeğin boyu 20-21 yaşına kadar uzar ama ciddi boy artışından sonra boy uzaması yavaşlayarak 21 yaşına kadar devam eder.

Uzama herkeste aynı olmaz. Ayrıca kişiden kişiye bu uzama yaşı değişiyor. Kiminin 18'de duruyor kiminin 24 kadar bile deva ettiği oluyor ve bunlar değişiyor. Sen 5 cm uzuyorsun diğeri 10 cm birden boy atabiliyor.

Bu arkadaşın dediğini diyecektim bende. Babanın boyuna göre boyun çok iyi. Bu duruma istinaden daha uzarım diye düşünme, daha uzamam herhalde diye de düşünme. Çünkü kimse bilemez, herkes farklıdır. İyi beslenerek bünyenin kaldırabileceği en yüksek boya ulaşabilirsin.

Merhabalar, 2004'lüyüm. 1 ay önce 17 yaşına girdim boyum 171 idi. 3 ay önce yeni ölçtüm. 172 olmuşum (ayakkabısız ) bu aralar kafaya çok taktım. Babamın boyu 165 daha uzar miyim sizce? Ve ayrıcı egsersizler falan var YouTube'da etkisi var mı? Tavsiyeler bekliyorum.
Bol bol süt için.

Pediatrik endokrinoloji'ye görünün. El bilek grafiniz çekilip büyüme plağınıza, kemik yaşınıza bakılacak. Boy uzamasının sona erdiği belirli bir yaş aralığı olsa da bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Eğer şansınız varsa hormon tedavisiyle az da olsa uzayabilirsiniz. Zaman kaybetmeden muayene olmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı