17 yaşında boy uzaması durdu

Öncelikle genetik değil boy uzaması yenil nesil için %30 %40 genetik gibi gözüküyor. 14 yaşında arkadaşım var boyu 1.68 babasının boyu 1.66 ben ise orta sonum 1.75 boyundayım babam 1.82 babamı rahatlıkla geçeceğim zaten 1 seneye belki 6 aya falan size gelirsek günde 3-4 yumurta 4-5 bardak süt için düzenli uyuyun sonucu gözlemleyin bence bunu okuduğunuz gibi başlayın çok geç olabilir.

Bu konuda yaşadığım bir durumu sana aktarayım. Benim de boyum 165 170 civarındaydı. Sırtımda kifoz denen bir hastalık tanındı. Bu omuriliğin eğri olmasından dolayı olan bir durum. Gerekli tedaviyi olduktan sonra boyum 2 ay civarında yaklaşık 8 cm uzadı. Tavsiyem böyle bir şüphen varsa Ortopedi doktoruna görünmen.

Babam 1,70
Annem 1,60
Ben 1,78
Abim 1,82

* Erkek kardeşim henüz 13 yaşında boyu 1,70 (hiçbir şey de yapmıyor kereta :) )

Bu işin yarısı genlerden yarısı da yapılan spora göre değişiyor. Vücut geliştirme sporunu yapma. Kaslarını sertleştirecek sporlardan vazgeç. Tam tersi kasları uzatan sporları seç.

Son düzenleme:
Öncelikle genetik değil boy uzaması yenil nesil için %30 %40 genetik gibi gözüküyor.

Genetik lafını yanlış anlamışsınız galiba. Genetik anne ve babanın ortalaması ya da arasında bir değer demek değil. Senin ulaşabileceğin maksimum yükseklik zaten belli demek. Adama uzun boy geni gitmiştir uzamıştır, isterse annesi 140 babası 160 olsun kişi 190 olabilir, tek gram süt içmeden hem de. Genetik olarak belirlenmiş boyu tabiri caizse hayvan gibi çalışarak 7-8 cm geçilebilir. Normalde 14 yaşından sonra çalışılsa 3-4 cm derim. Yanisi o basketçiler basket oynadıkları için uzun değiller, uzun oldukları için basketçiler.

Genetik lafını yanlış anlamışsınız galiba. Genetik anne ve babanın ortalaması ya da arasında bir değer demek değil. Senin ulaşabileceğin maksimum yükseklik zaten belli demek. Adama uzun boy geni gitmiştir uzamıştır, isterse annesi 140 babası 160 olsun kişi 190 olabilir, tek gram süt içmeden hem de. Genetik olarak belirlenmiş boyu tabiri caizse hayvan gibi çalışarak 7-8 cm geçilebilir. Normalde 14 yaşından sonra çalışılsa 3-4 cm derim. Yanisi o basketçiler basket oynadıkları için uzun değiller, uzun oldukları için basketçiler.
Valla önceden kısa olup sonradan "hayvan" gibi olanlar var bunlardan biride benim 5.sınıfta 1.50 boyundaydım şimdi 8.sınıftayım 1.75 im benden uzun olanların neredeyse hepsini geçtim bunun sebebi süt,yumurta,uyku düzeni babam da fazla uzun değil 1.82 annem 1.67 dedelerim kısa.

Valla önceden kısa olup sonradan "hayvan" gibi olanlar var bunlardan biride benim 5.sınıfta 1.50 boyundaydım şimdi 8.sınıftayım 1.75 im benden uzun olanların neredeyse hepsini geçtim bunun sebebi süt,yumurta,uyku düzeni babam da fazla uzun değil 1.83 annem 1.67 dedelerim kısa.
Haklısın ama uyku vb. herkeste aynı değil günde 4-5 saat uyuyorum yemek yeme alışganlığım düzgün değil 17 yaşındayım ona rağmen 187 civarı boyum var bu genetik bir yapıdır vücüt nasıl isterse öyle ilerler önerim kasları yoracak işler yürümekte dahil fazla yapılmaması olur kaslar gevşeyeceği için boyda beraberinde uzayacaktır.
O tükettiğiniz şeyler sizi yapsa yapsa 170'ten 175 yapmıştır. Genlerinizde var.
Haklısın dostum ben düzensiz besleniyorum etkisi yok beslenmenin kasları yormamak ile alakası var buda genetik yapıyı ortaya çıkaran bir etken.

Haklısın ama uyku vb. herkeste aynı değil günde 4-5 saat uyuyorum yemek yeme alışganlığım düzgün değil 17 yaşındayım ona rağmen 187 civarı boyum var bu genetik bir yapıdır vücüt nasıl isterse öyle ilerler önerim kasları yoracak işler yürümekte dahil fazla yapılmaması olur kaslar gevşeyeceği için boyda beraberinde uzayacaktır.

Haklısın dostum ben düzensiz besleniyorum etkisi yok beslenmenin kasları yormamak ile alakası var buda genetik yapıyı ortaya çıkaran bir etken.
Genetik konusunda hala fikrim aynı çevremde'de böyle. Kesinlikle uyku düzeninin en önemlisi proteinin kattığı değer fazla en azından bende ve çevremde böyle bazıları ise sonradan baya boy atıyor bazıları hep uzun bazıları hep kısa oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı