17000 TL sistem yükseltme tavsiyesi

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Elimde 1660 Ti'lı bir sistem mevcut. Sistemi güncellemek istiyorum. Bütçem 17000 TL. Öncelikle şu anki sistemimi detaylı bir şekilde paylaşarak başlayayım:

• AMD Ryzen 5 2600X (5600X ile değişecek)
• ASUS TUF B450 Plus
• Crucial Ballistix 16 GB 3000MHz RAM (bir 2x8 RAM ile daha desteklenecek 32 GB olacak)
• ASUS ROG STRIX 1660 Ti (3060 olacak)
• Rampage Joyance kasa (değişecek)
• Arctic Freezer 34 e-Sports Duo soğutucu
• Thermaltake Smart RGB 700W 80Plus PSU (değişecek)

Önemli olan parçalar bunlar şimdi güncelleyeceğim sistemde olmasını/değişmesini istediğim parçalar:

• AMD Ryzen 5 5600X

• Anakartı değiştirmem gerektiğini düşünüyorsanız öneri yapabilirsiniz, ben değiştirmemeyi düşünüyorum. Öneri yapacaksanız MSI veya ASUS'un üst modellerinden olmalı.

• ASUS ROG STRIX veya MSI Gaming X 3060 veya bütçeye sığarsa ti/super ekran kartı. Belirttiğim modeller olmalı yüksek performans için kaliteden kısma gibi bir planım yok.

• Şu anki RAM lerimle uyumlu 16 GB minimun 3000MHz ve CL15 RAM.

• Güzel mesh yapılı bir kasa.

• Minimum 650W PSU 80 Plus sertifika zorunlu mümkünse bronz, Silver veya Gold sertifikalı olabilir.

• Sorun çıkartmayacak iyi bir sıvı soğutucu (opsiyonel ekstra para kalırsa)

!! Ve şartların en önemlisi önerilecek parçaların mümkünse Vatan linki ile değilse öneriler Vatan fiyatları baz alınarak yapılmalı. Kendimce sebeplerim var.
Kendi oluşturduğum sistem;

• Ryzen 5 5600X (3500TL)
• Crucial Ballistix 16 GB 3000MHz CL 15 RAM (1000TL)
• ASUS ROG STRIX 3060 OC (10000 TL)
• PSU (-)
• Kasa (-)

Değerli fikrini benimle paylaşan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba. Elimde 1660 Ti'lı bir sistem mevcut. Sistemi güncellemek istiyorum. Bütçem 17000 TL. Öncelikle şu anki sistemimi detaylı bir şekilde paylaşarak başlayayım:
AMD Ryzen 5 2600X (5600X ile değişecek)
ASUS TUF B450 Plus.
Crucial Ballistix 16 GB 3000MHz RAM (bir 2x8 RAM ile daha desteklenecek 32 GB olacak)
ASUS ROG STRIX 1660 Ti (3060 olacak)
Rampage joyance kasa (değişecek)
Arctic Freezer 34 e-sports Duo soğutucu.
Thermaltake Smart RGB 700W 80Plus PSU (değişecek)
Önemli olan parçalar bunlar şimdi güncelleyeceğim sistemde olmasını/değişmesini istediğim parçalar:
AMD Ryzen 5 5600X.

Anakartı değiştirmem gerektiğini düşünüyorsanız öneri yapabilirsiniz, ben değiştirmemeyi düşünüyorum. Öneri yapacaksanız MSI veya ASUS'un üst modellerinden olmalı.
ASUS ROG STRIX veya MSI Gaming X 3060 veya bütçeye sığarsa ti/super ekran kartı. Belirttiğim modeller olmalı yüksek performans için kaliteden kısma gibi bir olanım yok.
Şu anki RAM lerimle uyumlu 16 GB minimun 3000MHz ve CL15 RAM.
Güzel mesh yapılı bir kasa.
Minimum 650W PSU 80 Plus sertifika zorunlu mümkünse bronz, Silver veya Gold sertifikalı olabilir.
Sorun çıkartmayacak iyi bir sıvı soğutucu (opsiyonel ekstra para kalırsa)
Ve şartların en önemlisi önerilecek parçaların mümkünse Vatan linki ile değilse öneriler Vatan fiyatları baz alınarak yapılmalı. Kendimce sebeplerim var.
Kendi oluşturduğum sistem;
Ryzen 5 5600X 3500TL.
Crucial Ballistix 16 GB 3000MHz CL 15 RAM 1000TL.
ASUS ROG STRIX 3060 Ti OC 10000 TL.
PSU -
Kasa-
Değerli fikrini benimle paylaşan herkese şimdiden teşekkürler.

Anakartın değişmesine pek gerek yok sadece BIOS Update isteyecektir B450'ler 5000 serisini desteklemiyor diye biliyorum ekran kartıda 17.000 TL bütçe için 3060 Ti tavsiye ederim bağzen kampanyada uyguna buluna biliyor. Bir de Vatan demişsiniz ama bazı ürünler gerçekten çok uçuk fiyatlara gelebiliyor ben internet sitelerinden bakmanızı tavsiye ederim yazık paranıza aynı ürün 3-4 bin daha pahalıya gelebiliyor.

DDR5'in piyasaya çıkmasına az kaldı bence bu kadar yüksek bütçeniz varsa bekleyin, DDR5'e geçersiniz.
Dediğim gibi anakart değişme gibi bir planım yok zaten. Çıksa bile DDR5 uçuk fiyatlara çıkıcak çünkü şuan 17000Tl yüksek bütçe gibi gözükse bile 3060 en düşük 8000Tl ye satılıyor gördüğüm kadarıyla. Sistem Haziran ayında toplanıcak zaten ama şimdiden aklımda bir şablon oluşturmak istiyorum. Eğer yıl sonuna doğru ekran kartı fiyatkarı düşerse anakartı yükseltirim ve eğer o sırada DDR5 anakart ve RAM ler piyasaya sürülmüş olursa DDR5 e geçiş yaparım.
Anakartın değişmesine pek gerek yok sadece BIOS Update isteyecektir B450'ler 5000 serisini desteklemiyor diye biliyorum ekran kartıda 17.000 TL bütçe için 3060 Ti tavsiye ederim bağzen kampanyada uyguna buluna biliyor. Bir de Vatan demişsiniz ama bazı ürünler gerçekten çok uçuk fiyatlara gelebiliyor ben internet sitelerinden bakmanızı tavsiye ederim yazık paranıza aynı ürün 3-4 bin daha pahalıya gelebiliyor.
Dediğim gibi kendimce sebeplerim var ki fiyat farkı 1000Tl kadar gördüğüm kadarıyla ben bu farkı vermek istiyorum ve bütçemi buna göre ayarlamış bulunmaktayım.
3060Ti ciddi anlamda fiyat farkı yaratıyor üst modellerinde nereden baksak 2000Tl kadar fiyat farkı mevcut ve yüksek performans için kaliteden gram ödün vermeyeceğim ekran kartı kısmında.
Fikriniz için teşekkürler.

Yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak RAM'i 4x8 GB kullandığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Anakartın sitesinde RAM uyum listesine bakarsanız her RAM'in 4 slot desteklenmediğini fark edeceksiniz. AMD FX 8320 kullanırken 2x4 GB olarak kullandığım RAM'in aynısından alıp 4x4 GB kullanmıştım. İlk sorun frekans düşürünce sistem açılıyordu. İkincisi ise oyunlarda drop (BF1, Pubg özellikle) ve gecikme (R6 Siege) yaşıyordum.
Şu anki sistemimde de anakart uyum listesinde olan 2x8 GB RAM vardı. 4x8 yapacaktım ki anakart listesine tekrar bakınca bu RAM'lerin 4 slot desteklenmediğini gördüm. Hiç riske girmedim satıp yine anakart listesinde olan 2x16 GB RAM aldım. Bildiğim en garanti yol bu.
RAM frekansında 3200 MHZ'in altına inme. Özellikle Ryzen işlemcilerde performansı etkiliyor.

Yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak RAM'i 4x8 GB kullandığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Anakartın sitesinde RAM uyum listesine bakarsanız her RAM'in 4 slot desteklenmediğini fark edeceksiniz. AMD FX 8320 kullanırken 2x4 GB olarak kullandığım RAM'in aynısından alıp 4x4 GB kullanmıştım. İlk sorun frekans düşürünce sistem açılıyordu. İkincisi ise oyunlarda drop (BF1, Pubg özellikle) ve gecikme (R6 Siege) yaşıyordum.
Şu anki sistemimde de anakart uyum listesinde olan 2x8 GB RAM vardı. 4x8 yapacaktım ki anakart listesine tekrar bakınca bu RAM'lerin 4 slot desteklenmediğini gördüm. Hiç riske girmedim satıp yine anakart listesinde olan 2x16 GB RAM aldım. Bildiğim en garanti yol bu.
RAM frekansında 3200 MHZ'in altına inme. Özellikle Ryzen işlemcilerde performansı etkiliyor.
Bütçe durumuna göre düşünücem.

Dediğim gibi anakart değişme gibi bir planım yok zaten. Çıksa bile DDR5 uçuk fiyatlara çıkıcak çünkü şuan 17000Tl yüksek bütçe gibi gözükse bile 3060 en düşük 8000Tl ye satılıyor gördüğüm kadarıyla. Sistem Haziran ayında toplanıcak zaten ama şimdiden aklımda bir şablon oluşturmak istiyorum. Eğer yıl sonuna doğru ekran kartı fiyatkarı düşerse anakartı yükseltirim ve eğer o sırada DDR5 anakart ve RAM ler piyasaya sürülmüş olursa DDR5 e geçiş yaparım.

Dediğim gibi kendimce sebeplerim var ki fiyat farkı 1000Tl kadar gördüğüm kadarıyla ben bu farkı vermek istiyorum ve bütçemi buna göre ayarlamış bulunmaktayım.
3060Ti ciddi anlamda fiyat farkı yaratıyor üst modellerinde nereden baksak 2000Tl kadar fiyat farkı mevcut ve yüksek performans için kaliteden gram ödün vermeyeceğim ekran kartı kısmında.
Haziran'a daha bir sene var. 1 seneye kadar çok şey değişir. Bence vakitsiz bir konu olmuş.

Dediğim gibi anakart değişme gibi bir planım yok zaten. Çıksa bile DDR5 uçuk fiyatlara çıkacak çünkü şu an 17000TL yüksek bütçe gibi gözükse bile 3060 en düşük 8000TL'ye satılıyor gördüğüm kadarıyla. Sistem haziran ayında toplanıcak zaten ama şimdiden aklımda bir şablon oluşturmak istiyorum. Eğer yıl sonuna doğru ekran kartı fiyatkarı düşerse anakartı yükseltirim ve eğer o sırada DDR5 anakart ve RAM'ler piyasaya sürülmüş olursa DDR5'e geçiş yaparım.

Dediğim gibi kendimce sebeplerim var ki fiyat farkı 1000TL kadar gördüğüm kadarıyla ben bu farkı vermek istiyorum ve bütçemi buna göre ayarlamış bulunmaktayım.
3060 Ti ciddi anlamda fiyat farkı yaratıyor üst modellerinde nereden baksak 2000TL kadar fiyat farkı mevcut ve yüksek performans için kaliteden gram ödün vermeyeceğim ekran kartı kısmında.

Mesela İncehesap cuma günü indirimlerde 3060 Ti 7500-8000 TL kadar düştüğünü gördüm o maksatla dedim biraz kampanya kovalayın ben 3060 5800 TL'ye aldım mesela cidden 3060 için 7000-8000 TL'ler çok uçuk zaten haziran ayında her ay stoklar yenileniyor sonra kampanyalar oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı