18.000 TL sistem toplama

Spacers

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.

Kasa satın almam gerekli, işten ayrıldım ve elimde işler var ne yazık ki bilgisayarsız kaldım, pazartesi almayı düşünüyorum fakat bütçe olarak limitlerimi aşıyor.
-Adobe Premiere, After Effects, animate vb. programlar kullanıyorum.
-Masraf yapmışken uzun soluklu ve şık bir kasa olsun istedim parçaları seçerken buna da dikkat etmeye çalıştım.
-Bahsettiğim programlar genele olarak işlemci üzerinden render alıyorlar elbette ekran kartının CUDA'sıda bu noktada önem arz ediyor, fakat bilgisayarı kullanırken aynı zamanda oyunda oynamak istiyorum bu yüzden ekran kartını RTX serisinden düşündüm.
-RAM benim için önemli 3600MHz bandında olması iyi olacaktır.

Son olarak bütçeyi +/- 15.000TL bandında düşünüyorum, bazı parçaları revize edebiliriz( kasa hariç o çok içim sindi =), bu noktada da yardımınıza ihtiyacım var şimdiden çok teşekkürler.

Kolaylık olması açısından link olarak da yazıyorum:

İşlemci: Intel Core i9 9900KS 4.00 Ghz 8 Çekirdek 16MB 1151p v2 14nm İşlemci
Anakart: MSI MEG Z390 ACE 4500mhz(OC) RGB M.2 1151p v2 ATX Anakart
Bellek: Thermaltake 16GB(2x8) Toughram RGB 3000mhz CL16 DDR4 Ram (R009D408GX2-3000C16B)
Ekran kartı: Gigabyte GeForce RTX2080 Super 8G 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı
SATA disk: Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200rpm (ST2000DM008) Harddisk
SSD disk: Samsung 512GB 970 Pro NVMe Okuma 3500MB-Yazma 2300MB M.2 SSD (MZ-V7P512BW)
Kasa: Corsair Carbide Series SPEC-OMEGA Beyaz Tempered Glass RGB USB 3.0 ATX Mid Tower Kasa
Güç kaynağı: Corsair 750W RMx Serisi (2018) 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
Sıvı soğutma: Corsair Hydro Series H115i RGB Platinum 280 mm Intel-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu

Bu bütçeden bağımsız geniş ekranlı monitör önerisinde bulunursanız çok sevinirim. [:)]

Adobe Premiere, After Effects gibi programlar kullanıyorsanız işlemciyi ve anakartı AMD tabanlı seçmeniz daha iyi olur. Çoklu çekirdekte AMD, İntel'e oranla daha başarılı. İşlemci olarak AMD Ryzen 9 3950x veya AMD Ryzen 9 3900x öneririm. Bütçenizi 18-19.000 TL' ye kadar çıkarabilirseniz R9 3950X ve halihazırda seçtiğiniz sıvı soğutma ile verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

İşlemci AM4 soket olacağı için anakartı da AM4 soket olarak almak gerekiyor. E Ryzen 9 barındıran bir sisteme de X570 anakart yakışır. Model olarak ASUS ROG STRIX X570-F GAMING veya ASUS PRIME X570-PRO modellerine bakabilirsiniz.

Seçtiğiniz RAM'ler hem pahalı hem de frekans hızı olarak düşük kalmış. RAM olarak G.Skill 16GB(2x8) Trident Z RGB 3600MHz bu modeli öneririm. Fiyat olarak sizin seçtiğiniz model ile aynı fiyattalar ancak frekans olarak daha öndeler. Overclock ile frekans hızını daha da yükseltebilirsiniz.

Kasa olarak seçtiğiniz model güzel ancak ben pek sevmiyorum ve hava akışının çokta iyi olmadığını düşünüyorum. Phanteks P400A RGB veya bütçeniz uyarsa Cooler Master MasterCase H500 RGB bu modeli öneririm.

Sıvı soğutma olarak seçtiğiniz model iyi ancak aynı fiyata 360mm alınabiliyor. Model olarak COOLER MASTER MasterLiquid ML360R ARGB bu modeli öneririm.

Monitör olarak
bu üç modele bakabilirsiniz (monitörler hakkında çok iyi bir bilgim yok; bildiğim panel türlerine, yaptığım küçük araştırmalara ve kaliteli olduğunu düşündüğüm modelleri yazdım :)).

Son düzenleme:
AMD tarafında seçim yapmak ister misiniz?
Tabiki de alternatif fikirlere açığım, bir sorum olacak amd işlemci ile nvidia ekran kartı uyumu intel ile nvidia uyumundan farklı mıdır ? yada böyle bir uyum durumu söz konusu mu ?
Monitör olarak MSI Optix'lerden uzak durmanı tavsiye ederim. Renk ve gamma konusunda çok başarısızlar.

Viewsonic ekranların performansı nasıl ?
Adobe Premiere, After Effects gibi programlar kullanıyorsanız işlemciyi ve anakartı AMD tabanlı seçmeniz daha iyi olur. Çoklu çekirdekte AMD, İntel'e oranla daha başarılı. İşlemci olarak AMD Ryzen 9 3950x veya AMD Ryzen 9 3900x öneririm. Bütçenizi 18-19.000 TL' ye kadar çıkarabilirseniz R9 3950X ve halihazırda seçtiğiniz sıvı soğutma ile verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

İşlemci AM4 soket olacağı için anakartı da AM4 soket olarak almak gerekiyor. E Ryzen 9 barındıran bir sisteme de X570 anakart yakışır. Model olarak ASUS ROG STRIX X570-F GAMING veya ASUS PRIME X570-PRO modellerine bakabilirsiniz.

Seçtiğiniz RAM'ler hem pahalı hem de frekans hızı olarak düşük kalmış. RAM olarak G.Skill 16GB(2x8) Trident Z RGB 3600MHz bu modeli öneririm. Fiyat olarak sizin seçtiğiniz model ile aynı fiyattalar ancak frekans olarak daha öndeler. Overclock ile frekans hızını daha da yükseltebilirsiniz.

Kasa olarak seçtiğiniz model güzel ancak ben pek sevmiyorum ve hava akışının çokta iyi olmadığını düşünüyorum. Phanteks P400A RGB veya bütçeniz uyarsa Cooler Master MasterCase H500 RGB bu modeli öneririm.

Sıvı soğutma olarak seçtiğiniz model iyi ancak aynı fiyata 360mm alınabiliyor. Model olarak COOLER MASTER MasterLiquid ML360R ARGB bu modeli öneririm.

Monitör olarak
bu üç modele bakabilirsiniz (monitörler hakkında çok iyi bir bilgim yok; bildiğim panel türlerine, yaptığım küçük araştırmalara ve kaliteli olduğunu düşündüğüm modelleri yazdım :)).

Öncelikle detaylı ve sebepleri ile beraber açıklamanız çok güzel olmuş elinize sağlık =) Tekrardan araştırma yapıyorum sunulan alternatifler ile beraber, nihai sonuca vardığımda tekrardan paylaşacağım =)
İyi geceler arkadaşlar öncelikle yönlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.
Önerilerinizin her birini dikkate alarak araştırma yaptım ve bazı değişiklikler yaptım ve en kritik değişim tabi kide işlemciyi AMD olarak güncellemek oldu.

Yeni listeyi fiyatları ile vede alternatifli olarak paylaşıyorum bana hangi alternatifi seçmem noktasında yada bu seçim doğru değil çok kritik fark oluşturacaktır diyerek farklı bir parça önerisinde bulunabilirsiniz, daha doğrusu bu önerilerinize ihtiyacım var 1 gün gecikme yaşadım yarın akşam sipariş vermek istiyorum, indirimde olan ürün gözünüze çarparsa onları da bildirirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum.

NOT: Özellikle ekran kartı ve anakart kısmında zorlandım, anakartlar da uzun soluk için çok araştırdım o yüzden fiyat bandını yüksekte bıraktım, ekran kartlarında çözemedim olayı. Birde bazı parçalara sonradan takviye yapabilirim SSD gibi o yüzden 500GB seçmeye çalıştım.

İŞLEMCİ:
-AMD Ryzen 9 3900X – 3.800 TL

ANAKART:
-Asus ROG Strix X570-E – 2.150 TL
-Gigabyte X570 Aorus Ultra – 2.450 TL

EKRAN KARTI:
-GeForce RTX 2070 SUPER™ WINDFORCE OC – 4.100 TL
-MSI GeForce RTX 2070 SUPER ARMOR OC – 4.500 TL
-MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS OC – 4.500 TL
-MSI GeForce RTX2070 SUPER GAMING X TRIO – 5.200 TL

RAM:
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z DDR4 3600MHz – 1.200 TL

KASA:
CORSAIR Carbide Serisi SPEC-OMEGA RGB – 900 TL

SIVI SOĞUTMA:
CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm – 900 TL
Cooler Master Liquid ML240R RGB – 1.050 TL
Cooler Master Liquid ML360R RGB – 1.350 TL

GÜÇ KAYNAĞI:
Seasonic Focus Plus 850w 80+ Gold – 1.050 TL

SATA DİSK:
SEAGATE 2TB Barracuda 256MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk – 500 TL

SSD:
-KİNGSTON 500GB KC2000 NVMe M.2 SSD (Okuma 3000MB / 2000MB Yazma) – 700 TL
-SAMSUNG 512GB 970 PRO NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 2300MB Yazma) – 1.200 TL
-CORSAIR 480GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3480MB Okuma / 2000MB Yazma) – 500 TL

MİNİMUM TOPLAM TUTAR: 15.300
MAKSİMUM TOPLAM TUTAR: 17.650

NOT: Bütçemi +/- 15.000 bandında tutmaya çalışıyorum sınırlarımı zorluyorum bu noktada.

Son düzenleme:
Tabiki de alternatif fikirlere açığım, bir sorum olacak amd işlemci ile nvidia ekran kartı uyumu intel ile nvidia uyumundan farklı mıdır ? yada böyle bir uyum durumu söz konusu mu ?

Viewsonic ekranların performansı nasıl ?

Öncelikle detaylı ve sebepleri ile beraber açıklamanız çok güzel olmuş elinize sağlık =) Tekrardan araştırma yapıyorum sunulan alternatifler ile beraber, nihai sonuca vardığımda tekrardan paylaşacağım =)
İyi geceler arkadaşlar öncelikle yönlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.
Önerilerinizin her birini dikkate alarak araştırma yaptım ve bazı değişiklikler yaptım ve en kritik değişim tabi kide işlemciyi AMD olarak güncellemek oldu.

Yeni listeyi fiyatları ile vede alternatifli olarak paylaşıyorum bana hangi alternatifi seçmem noktasında yada bu seçim doğru değil çok kritik fark oluşturacaktır diyerek farklı bir parça önerisinde bulunabilirsiniz, daha doğrusu bu önerilerinize ihtiyacım var 1 gün gecikme yaşadım yarın akşam sipariş vermek istiyorum, indirimde olan ürün gözünüze çarparsa onları da bildirirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkür ediyorum.

NOT: Özellikle ekran kartı ve anakart kısmında zorlandım, anakartlar da uzun soluk için çok araştırdım o yüzden fiyat bandını yüksekte bıraktım, ekran kartlarında çözemedim olayı. Birde bazı parçalara sonradan takviye yapabilirim SSD gibi o yüzden 500GB seçmeye çalıştım.

İŞLEMCİ:
-AMD Ryzen 9 3900X – 3.800 TL

ANAKART:
-Asus ROG Strix X570-E – 2.150 TL
-Gigabyte X570 Aorus Ultra – 2.450 TL

EKRAN KARTI:
-GeForce RTX 2070 SUPER™ WINDFORCE OC – 4.100 TL
-MSI GeForce RTX 2070 SUPER ARMOR OC – 4.500 TL
-MSI GeForce RTX 2070 SUPER VENTUS OC – 4.500 TL
-MSI GeForce RTX2070 SUPER GAMING X TRIO – 5.200 TL

RAM:
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z DDR4 3600MHz – 1.200 TL

KASA:
CORSAIR Carbide Serisi SPEC-OMEGA RGB – 900 TL

SIVI SOĞUTMA:
CORSAIR Hydro Serisi H100i RGB PLATINUM 240mm – 900 TL
Cooler Master Liquid ML240R RGB – 1.050 TL
Cooler Master Liquid ML360R RGB – 1.350 TL

GÜÇ KAYNAĞI:
Seasonic Focus Plus 850w 80+ Gold – 1.050 TL

SATA DİSK:
SEAGATE 2TB Barracuda 256MB 7200rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk – 500 TL

SSD:
-KİNGSTON 500GB KC2000 NVMe M.2 SSD (Okuma 3000MB / 2000MB Yazma) – 700 TL
-SAMSUNG 512GB 970 PRO NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 2300MB Yazma) – 1.200 TL
-CORSAIR 480GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3480MB Okuma / 2000MB Yazma) – 500 TL

MİNİMUM TOPLAM TUTAR: 15.300
MAKSİMUM TOPLAM TUTAR: 17.650

NOT: Bütçemi +/- 15.000 bandında tutmaya çalışıyorum sınırlarımı zorluyorum bu noktada.
İşlemci: +

Anakart: Aorus Ultra. Tereddüt bile etmeyin.

Ekran kartı: 3200 lira civarlarında RX 5700 XT modelleri var, Sapphire RX 5700 XT Nitro+ veya MSI RX 5700 XT Gaming X alınabilir. NVIDIA'da ısrarcıysanız Gigabyte modelini alın.

Ram: +

Kasa: Aynı kasayı farklı fiyatlarda buldum 900 TL bana biraz yüksek geldi. Daha düşük fiyata sahip aynı kalitede kasalar var değerlendirebilirsiniz. Ama kasa ihtiyaçları karşılıyorsa teknik açıdan gerisi kişisel görsel olduğu için çokta bir öneride bulunmak istemiyorum ama o kadar yükseklere çıkmayın.

+Sıvı soğutma: Corsair H100i iyidir. NZXT Kraken X62 veya X72 değerlendirilebilir/değerlendirmelisiniz.

+Güç kaynağı: 750 Watt bir güç kaynağıda o sistemi besler. Seçtiğiniz güç kaynağının aynı modelinin 750W versiyonu ile arasında tahminim 200-250 lira fark vardır. 750 W doyasıya besler. 250 lira fazladan vermeye gerek yok. Ama tercih sizin.

+SATA Disk: +

+SSD: Kingston KC2000 500 GB veya ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB işinizi fazlasıyla görecektir.

@Spacers işlemci seçimi gayet iyi. Anakart olarakta Aorus Ultra daha iyi olacaktır.

Ekran kartında model olarak Gigabyte Windforce önermiyorum. Sorun yaşayan çoğu kişi Windforce kullanıyor. Mümkünse Armor, Ventus, Gaming Z tercih edin. AMD ekran kartı tercih etmek isterseniz hem bütçe hem de performans açısından 5700 XT öneririm.

RAM seçimi de gayet iyi. 32 GB uzun süre sizi idare edecektir.

Kasa olarak 900 TL'ye SPEC-OMEGA yerine Phanteks P400A öneririm. Arta kalan para ile sıvı soğutucu alabilirsiniz. Marka ve model olarak Cooler Master ML360R/NZXT Kraken X72 öneririm.

Depolama olarak Samsung en iyi tercih olacaktır. Eğer çok fazla boyuta ihtiyacınız yoksa 1TB SSD + 1 TB HDD tercih edebilirsiniz.

Güç kaynağı olarak 850W çok fazla. Kaliteli bir 750W güç kaynağı yeterli gelecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı