18 yaş altı ehliyetsiz birisi 18 yaş üstü ehliyetli biri ile araç sürebilir mi?

• Konuyu başlatan AREMY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 3B
Ehliyet kursları bu yüzden var zaten.

18 yaş altına eğitim veriyorlar mı veriyorlarsa bile pahalıya patlar ceza yemeden biraz araba süreceğim diye bir dünya para verene kadar trafiğin 0 olduğu bir yerde polise dikkat ederek sürerim daha iyi yakalanırsamda cezayı öderim aynı hesap olur.

18 yaş altına eğitim veriyorlar mı veriyorlarsa bile pahalıya patlar ceza yemeden biraz araba süreceğim diye bir dünya para verene kadar trafiğin 0 olduğu bir yerde polise dikkat ederek sürerim daha iyi yakalanırsamda cezayı öderim aynı hesap olur.
Trafiğe çıkmadan geniş bir arsada sür işte. Kimse bir şey demez. İlla trafiğe çıkacağım diye diretmene gerek yok. 18 yaşından küçük ehliyet alamıyorsun zaten kursa gitmenin de bir anlamı yok. Zaten ehliyet kursu kabul de etmez.

Trafiğe çıkmadan geniş bir arsada sür işte. Kimse bir şey demez. İlla trafiğe çıkacağım diye diretmene gerek yok. 18 yaşından küçük ehliyet alamıyorsun zaten kursa gitmenin de bir anlamı yok. Zaten ehliyet kursu kabul de etmez.

Yok zaten direttiğim falan yok sadece birisi söylemişti aklıma takıldı merak ettim zaten sürmek istediğim zaman köy veyahut da geniş arsalar var sadece merak ettim yani.
@AREMY o anlamda değil. Ehliyet zamanın geldiğinde sana öğretecekler zaten. Boşuna babanın balatasını yeme.

Anladım.

Kanunen yalnızca "Aday sürücü eğitimi" için belirlenmiş olan güzergahlarda gece 10'dan sabah 6'ya kadar olan süre boyunca eğer 18 yaşından büyük isen yanında ehliyetli birisi olmak şartıyla araç sürebilirsin. Bunun amacı sürücü kursuna gerek kalmadan imkanın varsa direksiyon ve sürüş konusunda pratik yapmanı sağlamak. Ama yasal olarak eğitim aracı kullanmadığınız için bir hasar durumunda kasko ve trafik sigortası hizmetlerinden yararlanamazsınız. (Tabi yanınızdaki ehliyetli kişi suçu üstlenmezse 😗)

Yine aynı şekilde sürücü kursu araçlarıyla saat sınırlaması olmadan yalnızca "Aday sürücü eğitimi" için belirlenmiş olan güzergahlarda araç kullanabilirsiniz. Bu güzergahların dışında ise yine aracın kaskosu ne de trafik sigortası hizmetlerinden yararlanamazsınız. Aday sürücü güzergahların içerisinde yalnızca sürücü kursu araçlarıyla yasal olarak ise "ehliyet sahibi sürücü" olarak tanımlanırsınız. Ve herhangi bir kaza durumunda kasko ve trafik sigortası hizmetlerinden tamamen yararlanabilirsiniz.

Umarım aydınlatıcı olmuştur.

Geri
Yukarı