18 yaş altı ehliyetsiz birisi 18 yaş üstü ehliyetli biri ile araç sürebilir mi?

• Konuyu başlatan AREMY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 3B

AREMY

Centipat
18 yaş altı ehliyetsiz birisi 18 yaş üstü ehliyetli biri ile araç sürebilir mi? Birisi ben çok küçükken yanında ehliyetli birisi olursa kullanabilirsin falan demişti benim aklıma geldi gece gece takıldı bu gerçekten doğru mu? Hani sürmeyi öğretiyorum diyerek çok fazla trafik olmayan bir yerde yanımda ehliyetli birisi olursa 18 yaş altı ehliyetsiz bir şekilde kullanabilir miyim? Bence şehir içi değil de trafiğin az olduğu bir bölgede kullanılabilir ama yasal olarak nasıl oluyor bilen varsa yazsın merak ettim gece gece benceciler yazmasın ama lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç sanmıyorum. Bu dediğiniz ancak sürücü kurslarının özel araçlarında olabilir ki onlarda özel düzenek var. Yardımcının da kontrolleri var. Bir defasında öyle bir Ferrari sürmüştüm :)

Yani kulanmasın ama hi kimsenin olmadığı bir yerde olur.

Benceciler yazmasın dedim kanka zaten köy gibi yerlerde rahatlıkla kullanırsın ama sürekli köy gibi trafiğin çok çok az olduğu yerde kullanırsan ehliyet almaya geldiğin zaman trafiğe çıkmaya korkarsın ben yasal olarak uygunluğunu sordum sadece.
Eğer ehliyetin yoksa yanında ehliyeti olan biri olsa dahi trafiğe açık yolda iseniz cezayı keserler, acımazlar.

Heh bana böyle cevaplar lazım.
Hiç sanmıyorum. Bu dediğiniz ancak sürücü kurslarının özel araçlarında olabilir ki onlarda özel düzenek var. Yardımcının da kontrolleri var. Bir defasında öyle bir Ferrari sürmüştüm :)

İdol müsün be Ferrari'ye binmiş asdjhasjhbadshjdas.

19 yaşında ehliyet sınavına hazırlanırken babam yan koltukta onun arabasını sürüyordum. Polis kontrolü vardı, durdurdular. Ceza keseceklerdi, babam çok zor ikna edebildi. Sabıkamız falan da olmadığı için ikna oldular herhalde. 5 bin lira kadar cezası vardı o zaman.

19 yaşında ehliyet sınavına hazırlanırken babam yan koltukta onun arabasını sürüyordum. Polis kontrolü vardı, durdurdular. Ceza keseceklerdi, babam çok zor ikna edebildi. Sabıkamız falan da olmadığı için ikna oldular herhalde. 5 bin lira kadar cezası vardı o zaman.

Geçen gördümde ehliyetsiz sürene 10k ceza araç sahibine ayrı ceza kesilecek + bağlama şu bu masrafları derken 15k ya çıkıyor aşağı yukarı tehlikeli iş bayağı bana da öyle birisi demişti sanırımda aklıma takıldı.
Hayır ceza yersin. Tecrübe ile sabit.

Senmi yedin cezayı?

18 yaş altı ehliyetsiz birisi 18 yaş üstü ehliyetli biri ile araç sürebilir mi? Birisi ben çok küçükken yanında ehliyetli birisi olursa kullanabilirsin falan demişti benim aklıma geldi gece gece takıldı bu gerçekten doğru mu? Hani sürmeyi öğretiyorum diyerek çok fazla trafik olmayan bir yerde yanımda ehliyetli birisi olursa 18 yaş altı ehliyetsiz bir şekilde kullanabilir miyim? Bence şehir içi değil de trafiğin az olduğu bir bölgede kullanılabilir ama yasal olarak nasıl oluyor bilen varsa yazsın merak ettim gece gece benceciler yazmasın ama lütfen.
Bu olay bazı ülkelerde bazı şartlar altında mevcut ama Türkiye'de ehliyetsiz trafiğe çıkıp yakalanırsan ceza yersin. Çok da tehlikeli bir iş yapmış olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı