18 yaşına girer girmez ehliyet alırsam stajyer sürücü mü oluyorum?

SalvaDorasit

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ocak ayında 18 yaşıma giriyorum. Araba ehliyeti alacağım. Çevremden şöyle söylemler aldım doğrulamak için size sormak istiyorum. 18 yaşında ehliyet alırsan stajyer sürücü olursun ve yanında birisi olmadan araba süremezsin dendi. Bana çok saçma geliyor. Yani ben ehliyetim olduğu halde tek başıma süremeyecek miyim?

Merhaba, ocak ayında 18 yaşıma giriyorum. Araba ehliyeti alacağım. Çevremden şöyle söylemler aldım doğrulamak için size sormak istiyorum. 18 yaşında ehliyet alırsan stajyer sürücü olursun ve yanında birisi olmadan araba süremezsin dendi. Bana çok saçma geliyor. Yani ben ehliyetim olduğu halde tek başıma süremeyecek miyim?
“Stajyer sürücü” kavramı ise stajyer ehliyete sahip yeni sürücüler için kullanılır. Sınavları ve kursları başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adaylarının stajyer ehliyetine sahip olduktan sonra 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmamaları gerekir. Çünkü stajyer ehliyet süresi 2 yıldır.

Yüzde yüz yalan.

ehliyeti aldıgın an istedigin yere tek basina gidebilirsin.

Sadece ceza puani ilkn2 sene bir sey oluyodu onunla ilgiliydi oda cok onemlibdegil.

Tek başına araba sürebiliyorsun kim söylemişse yanlış söylemiş. Araba kiralayamıyorsun ve 75 ceza puanına ulaşmaman gerekiyor sadece. Ha gerçi bazı firmalarda araç kiralama değişebiliyor, bazıları güvenip veriyor bazıları ise 1 senelik ehliyet istiyor gerçi.

18 yaşına girer girmez ehliyet alamazsın. 18'i doldurup 19'dan gün alman gerek :)
Sorunun cevabına gelince;
Stajyer sürücü demek 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşmamak demektir. Ulaşırsan Game over oluyorsun.
Şehir dışına da çıkarsın tek başına da araba kullanırsın.

Hangi yaşta olursan ol ehliyeti aldığında stajyer sürücü oluyorsun.
Hayır arabayı tek kullanabilirsin.

Stajyer sürücü konusu bildiğim kadarıyla her yaş grubunun ehliyeti aldıktan itibaren iki sene süren bir süreç. Bu zaman diliminde sanırım alkol ile alakalı sınır daha düşük oluyordu ve yanlış hatırlamıyorsam ceza puanı sınırı daha düşüktü. Fakat tek başına süremezsin ya da şehirlerarası süremezsin gibi bir kural yok.

18 yaşına girer girmez ehliyet alamazsın. 18'i doldurup 19'dan gün alman gerek :)
Sorunun cevabına gelince;
Stajyer sürücü demek 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşmamak demektir. Ulaşırsan Game over oluyorsun.
Şehir dışına da çıkarsın tek başına da araba kullanırsın.
Aynen dostum ek olarak normal sürücüler 0,50 promil alkole kadar ceza almazken, stajyer ehliyet 0,20 den sonra ceza yer.

Ekleme :
Normal ehliyet 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşırsa 2 aylığına ehliyete el koyuluyor.
Stajyer ehliyet 2 yıl içinde 75 puan ceza yerse veya 0,20 promilden fazla alkollü yakalanırsa ehliyet tamamen iptal ediliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı