18 yaşında lise mezunu için meslek seçimi

Hocam nerede güzel para alıyorlar. Düzgün ev kiraları olmuş zaten 25-30K, ben bir şekilde yurt dışına kapak atmasını öneririm. Memurlukla falan refah içinde yaşayamazsın.
Her önüne geleni yurt dışında işe almıyorlar bu bir. İkincisi, 25-30K'ya Ankara Batıkent'te (kötü bir semt değil) gayet rahat ev tutup yaşarsın. Siz sadece İstanbul düşünüyorsunuz sanırım. Memuriyet her ilde mevcut. Arkadaşın da gözü ufuklarda değil. Hayatın gerçeklerini kavramış zaten. Hayat bu her şey mümkün tabii ama bir de memur bir eşiniz varsa aylık eve gelen parayla neler neler yapılır. Ben Ankara'da yaşıyorum. Babam asgari ücretle çalışıyor. Başka bir gelir kaynağımız da yok. Zamanında evimizi almamış olsak dediğiniz gibi zorluk yaşarız. Ama memurlar asgari ücretin iki katı ücret alıyor. Kamu kurumunda çalışmasam söylediğinize inanıp, memurların parasının olmadığını ve rahat yaşayamadıklarını söyleyeceğim.

Selam dostlar, 18 yaşında bir Türk genciyim. Aynı zamanda yeni lise mezunuyum. Öğrenci hayatımda dersleri eksiksiz ve dikkatli bir şekilde dinleyip okuldan sonra ders yüzü açmayan birisiydim. Türkiye'nin geleceği hakkında umutlu olmadığım için ve birçok üniversite mezunu olduğu için ders çalışmaya hiçbir zaman istekli olmadım. YKS'de sadece TYT ile 550.000 sıralama, 332 yerleştirme puanı aldım. Sizden gelecek hakkında tavsiye istiyorum. Motosiklet hayalim var, asgari ücretle günümüzde birikim yapıp ayrıca gündelik giderlere para ayırmak imkansız. Babam da zengin değil, emlak danışmanlığı yapıyor. Kazancı bana hayli hayli yetebilecek bir meslek. Sizce ne yapmalıyım, meslek kurslarına gidip meslek mi öğrenmeliyim yoksa derslere mi çalışmalıyım?

Bence kesinnikle yazılım ile uğraşmalısın evinde rahat ortamda çalışabileceğin ve yüksek maaş alabileceğin bir iş.

Yeni konular

Geri
Yukarı