19 yaş zanaat ustalığı için geç mi?

Volkankerem

Picopat
Daha fazla  
Devir değişiyor. Eğer çok iyi bir eğitim alıp akademide başarı gösterdiyseniz buyurun mühendis olun. Zaten o tür insanlar dolarla maaş alıyorlar yabancı firmalar falan kapıyor. Bugün akedemiklink de bir video gördüm. Nitelikli zanaatkar bulamıyorlarmış. Sizce 19 yaş geç mi? Öğrenmeye karar verdim diyelim beni ezerler mi 3,5 kuruşa? İnsanlar aslında bu meslekleri yapmak istemiyor çünkü ucuza çok çalıştırılıyorsun deniyor. Sizce böyle mi?

Türkiye de her yıl 5000-7000 tane makine mühendisi mezun oluyor, çok iyi bir üniversiteden mezun olmadığınız sürece maalesef iş yok.

Öğrenmeye karar verdim diyelim beni ezerler mi 3,5 kuruşa? İnsanlar aslında bu meslekleri yapmak istemiyor çünkü ucuza çok çalıştırılıyorsun deniyor. Sizce böyle mi?
Evet 3-5 kuruşa çalışırsın " iş öğreniyon ne maaşı " diyecekler.

Usta olana kadar köleden farksız çalışacaksın, zaten zor kısmı da bu.

Son 10 yıl içinde yapay zeka birçok mesleğe insan gücüne darbe vuracak, tabii ki bizim Türkiye, insan gücü bakımından maden olduğu için bizi çok geç etkiler. Bugün ki aklım olsa gider berber kalfası olmak için bu mesleği oğrenirdim. Bir abi tavsiyesi benden sana senin yaşında kardeşim var operatörlüğe yönelttim. İyi bir üniversite veya önü açık bir meslek değilse okumak bu zamanda vakit kaybı.

Evet 3-5 kuruşa çalışırsın " iş öğreniyon ne maaşı " diyecekler.

Usta olana kadar köleden farksız çalışacaksın, zaten zor kısmı da bu.
Eğer yaptığım işte ilerleyeceksem ve yaptığım şey de ustalaşacaksam asgariye de razıyım. Ama bana hayatım boyunca 8-6 iş yaptırıp bir de hayatım boyunca 30 binin altında alacaksam o hayat yaşanmaya değer değil.

Hayır, 9-10-11 sınıf çıraklar asgari ücretin yüzde 30'u.
5100 TL

12. sınıf öğrencileri ise asgari ücretin yarısını alır.
8500TL

Hayaller.
Alakası yok, bu söylediğiniz rakamlar sadece devletin yatırdığı maaş, İş yeriniz de az da olsa bir para veriyor. Örnek: arkadaşım sanayide çıraklık yapıyor 9. sınıf 10000 TL alıyor.

Alakası yok, bu söylediğiniz rakamlar sadece devletin yatırdığı maaş, İş yeriniz de az da olsa bir para veriyor. Örnek: arkadaşım sanayide çıraklık yapıyor 9. sınıf 10000 TL alıyor.
Her zaman alacağı minimum maaş yazılır, daha üstü iş yerine ve şansına bağlı.

Arkadaşının 10k alması bir kaynak değil.

İş yeriniz de az da olsa bir para veriyor.
Fazladan 1 kuruş vermek zorunda değildir.

Geri
Yukarı