19 yaşında askere gidilir mi?

Sanırsam hayır yaşının gelmesi lazım galiba.
Gidilir.

Arkadaşlar 19 yaşıma birkaç gün sonra gireceğim. Erkenden askere gidebilir miyim?
Gidebilirsin, zaten yoklaman 19 yaşında geliyor.

En yakın askeri şubeye git sana yardımcı olurlar bu konuda ama yine de gitmeni tavsiye etmiyorum, 6 aylık bir kayıptan başka bir şey yok TSK'da.

Maalesef hayır. Gidemezsin.
Ben 19'da gittim nasıl gidemezsin ya komik misiniz tüm devrelerim 19,5 yaşlarında falandı nasıl gidilmiyor ya saçmalıyorsunuz.

7179 Sayılı Askeralma Kanunu'nun 3. Maddesinde askere gitme yaşı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Erkek bir vatandaş 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayının ilk gününden itibaren askerlik görevini yerine getirmelidir. 20 yaşına giren her erkek Türk vatandaşının askerlik yoklaması, muayene ve sevk işlemleri başlar ve celp dönemleri açıklanır.

Gidilir.

Gidebilirsin, zaten yoklaman 19 yaşında geliyor.

En yakın askeri şubeye git sana yardımcı olurlar bu konuda ama yine de gitmeni tavsiye etmiyorum, 6 aylık bir kayıptan başka bir şey yok TSK'da.

Ben 19'da gittim nasıl gidemezsin ya komik misiniz tüm devrelerim 19,5 yaşlarında falandı nasıl gidilmiyor ya saçmalıyorsunuz.
7179 Sayılı Askeralma Kanunu ve Askeralma Yönetmeliğine göre maalesef gidemez. Yoklama askere gitmek için değil askerliğe uygun olup olmadığını doğrulamak amaçlıdır.

Arkadaşlar 19 yaşıma birkaç gün sonra gireceğim. Erkenden askere gidebilir miyim?
Kimlikte 19'a girip 20'ye ay aldıysan gidiyorsun dostum.

Çünkü devletin sisteminde Kimlikte 17 isen 18 yaşındasın değil mi? diyor tüm doktorlar.

Çünkü ay saymaya başlıyorsun 17 yaşına girdikten sonra.

7179 Sayılı Askeralma Kanunu'nun 3. Maddesinde askere gitme yaşı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Erkek bir vatandaş 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayının ilk gününden itibaren askerlik görevini yerine getirmelidir. 20 yaşına giren her erkek Türk vatandaşının askerlik yoklaması, muayene ve sevk işlemleri başlar ve celp dönemleri açıklanır.
7179 Sayılı Askeralma Kanunu ve Askeralma Yönetmeliğine göre maalesef gidemez. Yoklama askere gitmek için değil askerliğe uygun olup olmadığını doğrulamak amaçlıdır.
Ben gittim artık sen mi doğrusun yoksa kanun mu orası tartışılır.

Senin asıl yaşın kaç gün aldığın devleti ilgilendiren bir durum değil. Devlet kimliğe bakar doğum gününden sonra 20 yıl sayar ve durumu söyler. Önceden 3 ayda bir asker alımı olduğu için 3 ay öncesinden işlem zaten başlatılıyordu ama şimdiki durumu net olarak bilmiyorum.20 yaşına girdiği an askere gidebilir

Çünkü devletin sisteminde Kimlikte 17 isen 18 yaşındasın değil mi? diyor tüm doktorlar.

Sen gitmiş bile olsan istisna kaide bozmuyor maalesef. Herkesin amacı da olabildiğince doğru bilgi vermek. Aynı zamanda başkalarının verdiği bilgileri uygun şekilde onaylamak veya reddetmek. Kesin yargılarla değil. Arkadaş için en doğru bilgi askerlik şubesinde...

Öyle bir şey yok. 1 Haziran 2002'de doğduysan 31 Mayıs 2022'ye kadar 19, 1 Haziran'dan itibaren 20 yaşında olursun. Ay gün sayma gibi şeylerin resmiyette yeri yok.

Geri
Yukarı