1920x1080p 280Hz 1ms monitöre GPU ve CPU önerisi

Bütçe
17000Tl

codWarzone

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba,
Yukarıda da bahsettiğim gibi 1080p 280Hz bir monitöre sahibim. FPS ve rekabetçi oyunlar oynuyorum. Laptopu bahsi geçen monitöre bağlamıştım. Daha iyi performans almak için masaüstüne geçeceğim. RTX 3080, RTX 3070 Ti gibi bir kart düşünüyordum fakat 1080p de bu kartlarda darboğaz oluşur denildi. Yani o ekran kartları en az 2K ya uyumlu olduğu için hem performans alamazsın hem de para israfı yapmış olursun denildi. Ben şimdi bu monitörde PUBG ve benzeri oyunlarda 280 ve üzeri FPS almak için hangi GPU ve CPU'yu tercih etmeliyim? AMD - Intel hiç fark etmez önemli olan en iyi performansı veren sistem. Bütçe maksimum 17.000TL. Bu arada işlemci olarak R9 5900X düşünüyorum, anakartı seçerken de ileride monitörü değiştirirsem ekran kartını güncelleyebileceğim bir anakart olmalı. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Hocam CS:GO'da ahım şahım bir grafik olmadığı için çoğu kartta darboğaz hissi verecek. Valorant'ta da aynı şekilde. Ultraya alsanız bile öyle olacak. 1660 Super ile rekabetçi oyunlarda 280 FPS üzerine çok rahat çıkarsınız. Veya elinizdeki monitörü satıp 2K 240 Hz bir monitöre de geçiş yapabilirsiniz. Yanına da 3070 gibi bir kart alabilirsiniz.

Hocam CS:GO'da ahım şahım bir grafik olmadığı için çoğu kartta darboğaz hissi verecek. Valorant'ta da aynı şekilde. Ultra'ya alsanız bile öyle olacak. 1660 Super ile rekabetçi oyunlarda 280 FPS üzerine çok rahat çıkarsınız. Veya elinizdeki monitörü satıp 2K 240 Hz bir monitöre de geçiş yapabilirsiniz. Yanına da 3070 gibi bir kart alabilirsiniz.

Monitörü satamam daha yeni aldım :) sistemi monitöre görmek biraz saçma ben de farkındayım ama şartlar maalesef bu şekilde. 1-2 sene sonra ekran kartı ve monitör değişimi yapabilirim. Bu arada laptopta i7-8750H CPU ve GTX 1070GPU mevcuttu. Bu sistemi bırakıp 1660 Super almak çok mantıklı gelmiyor. RTX 3060 ya da 6700-6800XT düşünüyordum.

5900X yerine 5800X veya 5600X daha makul olur. Yayın açıp çoklu çekirdeğe yük bindirmeyecekseniz 5900X anlamsız olur.
Çift fanlı iyi bir hava soğutma veya 240 MM sıvı soğutma öneririm. Sıvı soğutmada en sorunsuz ve uzun ömürlü marka Corsair diye biliyorum.
Sıvı soğutma kullanacaksanız kasada üst kısma sıvı soğutmanın sığacağından emin olun. Üstte fan yeri var diye sıvı soğutma sığacak diye bir koşul yok. Bu hususta Cooler Master TD500 dikkatimi çekiyor.
PSU konusunda bilinen markaların 80+ ürünlerine bakın. Bütçeniz varsa 80+ Gold sertifikalı ve tam modüler PSU'lar iyi olur. Watt olarak 750-850 Watt arası öneririm.
Ekran kartında 3060TI fazlasıyla iş görür. Abartırsan 3070 alabilirsin ama fazla abartı olur 1080P için.
RAM frekansı 3600 MHZ olursa iyi olur. 2x8 GB 3600 MHZ RAM. Mümkünse Corsair, Gskill, Kingston gibi markaları tercih edin.
Anakart kısmında ister X570 olsun isyer B550 ama kaliteli bir model seçmeni öneririm.
SSD konusunda en az sorunlu marka Samsung.

5900X yerine 5800X veya 5600X daha makul olur. Yayın açıp çoklu çekirdeğe yük bindirmeyecekseniz 5900X anlamsız olur.
Çift fanlı iyi bir hava soğutma veya 240 mm sıvı soğutma öneririm. Sıvı soğutmada en sorunsuz ve uzun ömürlü marka Corsair diye biliyorum.
Sıvı soğutma kullanacaksanız kasada üst kısma sıvı soğutmanın sığacağından emin olun. Üstte fan yeri var diye sıvı soğutma sığacak diye bir koşul yok. Bu hususta Cooler Master TD500 dikkatimi çekiyor.
PSU konusunda bilinen markaların 80+ ürünlerine bakın. Bütçeniz varsa 80+ Gold sertifikalı ve tam modüler PSU'lar iyi olur. Watt olarak 750-850 Watt arası öneririm.
Ekran kartında 3060 Ti fazlasıyla iş görür. Abartırsan 3070 alabilirsin ama fazla abartı olur 1080p için.
RAM frekansı 3600 MHz olursa iyi olur. 2x8 GB 3600 MHz RAM. Mümkünse Corsair, G.Skill, Kingston gibi markaları tercih edin.
Anakart kısmında ister X570 olsun isyer B550 ama kaliteli bir model seçmeni öneririm.
SSD konusunda en az sorunlu marka Samsung.

Hocam emeğine sağlık. Yayın açmayı düşünebilirim. 5800X yeterli gelir mi? Bir de ekran kartı 3060 Ti mi olmalı yoksa 6700XT ya da 6800XT mi? Yani AMD mi Intel mi daha iyi performans verir? Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam emeğine sağlık. Yayın açmayı düşünebilirim. 5800X yeterli gelir mi? Bir de ekran kartı 3060 Ti mi olmalı yoksa 6700XT ya da 6800XT mi? Yani AMD mi Intel mi daha iyi performans verir? Şimdiden teşekkür ederim.
5800X 8 çekirdek ve 16 threadli çok güçlü bir işlemci. Intel 11. nesil yanıyor deniyor. Yayın konusunda ise OBS gibi programlarda yükü bindirme konusunda alternatifin var. OBS'te kayıt veya yayın yükünü ya işlemciye bindirirsin ya da ekran kartına ( bu hususta Nvidia destekli diye biliyorum). AMD RX 480'den donanım ve daha çok yazılım konusunda çok çekmiş biri olarak önerim birkaç FPS az alın ama Nvidia kullanın. AMD yazılımda 3-5 ay sağlam iş yapsa gidip sonradan yine zı.ıp batırmayı başarıyordu. Tercih sizin ama ekran kartında AMD tavsiye etmem. Garibanı tutmayı severiz ama bazı garibanlar aslında güçten düşmüş akrep olabilir. Son yıllarda mining furyasında AMD'nin mining yapanlara göstermelik de olsa önlem aldığını görmedim. Çoğu kişi bu ekran kartı kıtlığında bile AMD'den ziyade Nvidia stoğu bekliyordu.
Rx 480 ile R6 Siege oynarken çok çektim. Yazsam destan olur. Ha bu siz sorun çekeceksiniz demek değil ama ben şahsen bu firmaya ekran kartında güvenmiyorum.

5800X 8 çekirdek ve 16 threadli çok güçlü bir işlemci. Intel 11. nesil yanıyor deniyor. Yayın konusunda ise OBS gibi programlarda yükü bindirme konusunda alternatifin var. OBS'te kayıt veya yayın yükünü ya işlemciye bindirirsin ya da ekran kartına ( bu hususta NVIDIA destekli diye biliyorum). AMD RX 480'den donanım ve daha çok yazılım konusunda çok çekmiş biri olarak önerim birkaç FPS az alın ama NVIDIA kullanın. AMD yazılımda 3-5 ay sağlam iş yapsa gidip sonradan yine zı. IP batırmayı başarıyordu. Tercih sizin ama ekran kartında AMD tavsiye etmem. Garibanı tutmayı severiz ama bazı garibanlar aslında güçten düşmüş akrep olabilir. Son yıllarda mining furyasında AMD'nin mining yapanlara göstermelik de olsa önlem aldığını görmedim. Çoğu kişi bu ekran kartı kıtlığında bile AMD'den ziyade NVIDIA stoğu bekliyordu.
RX 480 ile R6 Siege oynarken çok çektim. Yazsam destan olur. Ha bu siz sorun çekeceksiniz demek değil ama ben şahsen bu firmaya ekran kartında güvenmiyorum.

İşlemci olarak AMD ekran kartı olarak NVIDIA herkes bunu söylüyor. Siz de sağ olun çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. Elinize sağlık hocam. Son olarak 3060 Ti'ların bazıları 8 GB 256bit, bazıları 12 GB 192bit. Hangisi tercih edilmeli? 12 GB 256bit olanı yok mu? :D

İşlemci olarak AMD ekran kartı olarak NVIDIA herkes bunu söylüyor. Siz de sağ olun çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. Elinize sağlık hocam. Son olarak 3060 Ti'ların bazıları 8 GB 256bit, bazıları 12 GB 192bit. Hangisi tercih edilmeli? 12 GB 256bit olanı yok mu? :D

3060 Ti 8 GB olur kanka, haberin olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
3060'ların o farkını bilmiyordum. 3060 TI değil sanırım. Yotube'da oyun karşılaştırma testi vardır. Onlara bakılmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı