1G, 2G, 3G, 4G, LTE, IMT Nedir?

Kimse

Kilopat
Makaleler
21
Önclikle Selamün Aleyküm. Şu 4.5 G olayı ile birlikte LTE Advanced ve IMT terimlerini duydum, birazcık araştırdım ama tam olarak anlamadım açıkçası neler olduklarını. Ayrıca anlamak için köküne, kaynağına bakmak istedim: 1G, 2G ve 3G'ye baktım. 1G ile sadece ses iletilebiliyormuş, 2G ile daha kaliteli ses ve SMS iletilebiliyormuş, 3G de aynı zamanda internete de girilebiliyormuş ve bağlantı daha güçlü olduğu için görüntülü konuşulabiliyormuş. Peki bunlar sadece telefonları ilgilendiriyorsa 4.5G neden internet hızı ile alakalı ve 3G? Yani kafam karıştı, 1G ve 2G'de telefonların iletişim kurmalarıyla alakalı ama 3 ve 4G internet hızı ile alakalı. Yani biz internete girerken telefon ağlarını falan mı kullanıyoruz her ikisini de ilgilendiriyorsa bu G? Kafam gerçekten karıştı. Bilgili birisi açık açık anlatırsa sevinirim, teşekkürler.

Hepsi zaten hızla ilgili. 1G bildiğim kadarıyla telefonlarda hiç kullanılmadı. En yavaş olan budur. Telefonlarda 2G kullanıldı. En başta sadece sesle ve SMS ile iletişim kuruluyordu. Daha sonra 2.5G diyebileceğimiz bir teknoloji geldi. Bunun hızı internete girmek için yeterliydi. Daha sonra 3G geldi. 3G sayesinde görüntülü konuşma teknolojisi geldi. Ayrıca 3G'nin hızı sayesinde mobil internetin hızı yükseldi.
4.5G sayesinde mobil internetin hızı daha da artacak ve görüntülü konuşmanın kalitesi artacak.

4.5G diye bir şey yoktur. BTK'nın uydurduğu bir şey. 5G'ye geçerken daha hızlı olacakmışız, onun için.

Ayrıca LTE Advanced ile başlıyoruz, tıpkı 3G'ye geçerken 3.5G denilen şeye geçtiğimiz gibi.

Bunun hızı internete girmek için yeterliydi. Daha sonra 3G geldi. 3G sayesinde görüntülü konuşma teknolojisi geldi. Ayrıca 3G'nin hızı sayesinde mobil internetin hızı yükseldi.
Burayı bence biraz daha açın. Hiçbirinizin dediği tatmin etmedi. Daha ayrıntılı ve net bir cevap istiyorum.

Vikipedi diye bir site var biliyor musun ? Birçok şey var orada.

Öncelikle, 2G'den sonra telefon ile ilgili bir şey gelişmedi çünkü gerek yok. Şu anki ses kalitesi zaten yeterli düzeyde, insanlar telefonlarında internet istiyor ve geleceğe göre tasarlanıyor bunlar. Ayrıca 2G, 3G, 4G'nin bir standartı vardır.

Mesela biz 2G olarak GSM, 3G olarak HSPA, 4G olarak da LTE kullanıyoruz/kullanacağız. Ama mesela ABD'de 2G'de GSM kullanılmıyor.

Telekominikasyonda standartları belirleyen kurum ITU'dür. Yani Uluslararası Telekomünikasyon Birliği. Bu kurum, örneğin 4G yani 4.nesil haberleşme sistemlerinin standartlarını belirler. Dünyadaki birçok kurum çalışma yapar. Örneğin 4G'ye 4G diyebileceğimiz sistemler, LTE, WiMAX gibi sistemlerdir. LTE en yaygın kullanılanı.

Dünyada veri kullanımı çok yaygınlaştığı için bu sistemler doğuyor. Örneğin 4G, tamamen IP tabanlıdır. Cihazın bir IP'si vardır.

Vikipedi diye bir site var biliyor musun ? Birçok şey var orada.

Öncelikle, 2G'den sonra telefon ile ilgili bir şey gelişmedi çünkü gerek yok. Şu anki ses kalitesi zaten yeterli düzeyde, insanlar telefonlarında internet istiyor ve geleceğe göre tasarlanıyor bunlar. Ayrıca 2G, 3G, 4G'nin bir standartı vardır.

Mesela biz 2G olarak GSM, 3G olarak HSPA, 4G olarak da LTE kullanıyoruz/kullanacağız. Ama mesela ABD'de 2G'de GSM kullanılmıyor.

Telekominikasyonda standartları belirleyen kurum ITU'dür. Yani Uluslararası Telekomünikasyon Birliği. Bu kurum, örneğin 4G yani 4.nesil haberleşme sistemlerinin standartlarını belirler. Dünyadaki birçok kurum çalışma yapar. Örneğin 4G'ye 4G diyebileceğimiz sistemler, LTE, WiMAX gibi sistemlerdir. LTE en yaygın kullanılanı.

Dünyada veri kullanımı çok yaygınlaştığı için bu sistemler doğuyor. Örneğin 4G, tamamen IP tabanlıdır. Cihazın bir IP'si vardır.
Biliyorum biliyorum merak etme. Eğer her şeyi oradan öğrenecek olsaydık ne okul olurdu ne de forum siteler. Buradan soru-cevap yapabiliyoruz. Her neyse, 4G, 4. nesil iletişim oluyor yani. Hem telefon iletişimini hem de interneti etkileyecek öyle mi?

Söylediğim gibi görüntülü konuşmalar HD kalitesinde olacak.
Sorumun cevabı bu değil. Şöyle sorayım: telefonla konuşurkenki iletişim kurulan ağ ile internet ğı aynı mı? Aynı baz istasyonlarını ve kabloları mı kullanıyorlar? İnternet ile telefondaki sesin kalitesinin farkı ne? Bu G ikisini de neden, nasıl etkiliyor?

Sorumun cevabı bu değil. Şöyle sorayım: telefonla konuşurkenki iletişim kurulan ağ ile internet ğı aynı mı? Aynı baz istasyonlarını ve kabloları mı kullanıyorlar? İnternet ile telefondaki sesin kalitesinin farkı ne? Bu G ikisini de neden, nasıl etkiliyor?

Donanımsal farklar tamamen. 4G ile birlikte de o dediğin olacak. Tamamen Wireless gibi bir ağ. Baz istasyonu sana IP verecek.

Sorduğun soruyu uzman birine sormanda fayda var. Çünkü çok karmaşık bir konu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı