Rehber 1GB RAM ve HDD ile Windows 10 Kullanmak

İlk defa böyle bir konu açıyorum, inşallah doğru yere açabilmişimdir konuyu :)
Sistem:
1GB DDR2 RAM
Intel Pentitium M 1.89GHz
80GB SATA HDD
Dahili Ekran Kartı
İlk önce performans kısmını göstereyim:

Screenshot_1.png

Gördüğünüz gibi sadece 422MB RAM kullanıyor. Aslında 400'ün altını gördüm fakat klavyedeki print screen tuşu bozulduğu için bir program indirmem gerekti.
Şimdi de bunu nasıl yaptığımı söyleyeyim:
  1. Windows 10 sürümü: Eski bir sürüm tercih ettim. Kullandığım sürüm 1511 sürümü.
  2. Windows ile gelen uygulamaları buradaki rehber ile kaldırdım.
  3. Teker teker uğraşmamak için @Exinie isimli kullanıcının bu konusuyla gereksiz Windows işlemlerini kapattım.
  4. Ve son olarak Performans ayarlarından "Adjust For Best Performance" olanını seçtim.
Şu anda gayet güzel çalışıyor :D
Açılış hızı ise, kapatıp açıldığında 1 dakika kadar sürüyor. Fakat hazırda bekletince 10 saniyede açılıyor.
Ve şu anda kasma olmadan size bu bilgisayardan yazıyorum.

Hocam Windows 10 1511 indirdiğiniz yerin linkini atabilir misin?
Google açsak bilgisayar Allah'a emanet :D.
:D Demiştim zaten bu konuyu o bilgisayardan açtığımı ama cidden pek mantıklı değil :)

:D demiştim zaten bu konuyu o bilgisayardan açtığımı ama cidden pek mantıklı değil :)

Hocam mantıklı değilse Linux tabanlı bir şey mi indireyim ve Linux tabanlı önerirseniz hangisini önerirsiniz cevabınız içinde teşekkkürler.

Hocam mantıklı değilse Linux tabanlı bir şey mi indireyim ve Linux tabanlı önerirseniz hangisini önerirsiniz cevabınız içinde teşekkkürler.

Buna göz atabilirsiniz.
Benim için en kolay kullanımı (hayatımda kullandığım 2. dağıtım) ve en hızlı olanı; Linux Lite Easy to Use Free Linux Operating System
Openbox pencere yöneticisine veya Xfce masaüstü ortamına sahip çoğu dağıtım zaten hafif oluyor.

Buna göz atabilirsiniz.
Benim için en kolay kullanımı (hayatımda kullandığım 2. dağıtım) ve en hızlı olanı; Linux Lite Easy to Use Free Linux Operating System
Openbox pencere yöneticisine veya Xfce masaüstü ortamına sahip çoğu dağıtım zaten hafif oluyor.

Biraz geç yanıtlıyorum ama teşekkürler hocam internet düzelsin en yakında zamanda deneyeceğim.

Geri
Yukarı