Rehber 1GB RAM ve HDD ile Windows 10 Kullanmak

İlk defa böyle bir konu açıyorum, inşallah doğru yere açabilmişimdir konuyu :)
Sistem:
1GB DDR2 RAM
Intel Pentitium M 1.89GHz
80GB SATA HDD
Dahili Ekran Kartı
İlk önce performans kısmını göstereyim:

Screenshot_1.png

Gördüğünüz gibi sadece 422MB RAM kullanıyor. Aslında 400'ün altını gördüm fakat klavyedeki print screen tuşu bozulduğu için bir program indirmem gerekti.
Şimdi de bunu nasıl yaptığımı söyleyeyim:
  1. Windows 10 sürümü: Eski bir sürüm tercih ettim. Kullandığım sürüm 1511 sürümü.
  2. Windows ile gelen uygulamaları buradaki rehber ile kaldırdım.
  3. Teker teker uğraşmamak için @Exinie isimli kullanıcının bu konusuyla gereksiz Windows işlemlerini kapattım.
  4. Ve son olarak Performans ayarlarından "Adjust For Best Performance" olanını seçtim.
Şu anda gayet güzel çalışıyor :D
Açılış hızı ise, kapatıp açıldığında 1 dakika kadar sürüyor. Fakat hazırda bekletince 10 saniyede açılıyor.
Ve şu anda kasma olmadan size bu bilgisayardan yazıyorum.

celeron laptop.png

Hocam bu da benim 7 yıllık celeron laptopum. Bozulan bilgisayarımdaki RAM'i taktım forumda bununla dolaşıyorum uzanırken güzel oluyor. Aynı anda Yandex, Spotify açık. 1.1 GB RAM kullanılıyor. HDD var bu arada. Pencereler arası geçiş yaparken RAM çok dalgalanıyor onu da söylemem gerek.

Eki Görüntüle 857936
Hocam bu da benim 7 yıllık celeron laptopum. Bozulan bilgisayarımdaki RAM'i taktım forumda bununla dolaşıyorum uzanırken güzel oluyor. Aynı anda Yandex, Spotify açık. 1.1 GB RAM kullanılıyor. HDD var bu arada. Pencereler arası geçiş yaparken RAM çok dalgalanıyor onu da söylemem gerek.
Bende de HDD var ben anca boşta 0'ı görüyorum.

İmkansızı başarmışsın desek yeridir. Nasıl kullanabiliyorsun aklım almıyor.

Übermensch(!) Asus mühendislerinin tasarladığı TP200SA model bir minibook var bende. Mevzu ile alakalı özellikleri şöyle:
Celeron N3050 (2 core 2 thread 1,6-2,16 GHz)
2 GB DDR3L RAM
32 GB eMMC depolama (+hafıza kartı girişi)

Bu bilgisayarda 1703 ve sonrasına ait 3 veya 4 adet Windows 10 Home SL tecrübe ettim. İnanılmaz rezil performans veriyor. Tek iyi tarafı eMMC hafızanın HDD'ye göre üstünlüğü sayesinde hızlı açılması. Bu makinede bir tarayıcı üzerinden 720p60 veya üstü video izlemek imkansız. 480p izlenebiliyor. İşlemci ve RAM kullanımı hemen %100 oluyor. 3 farklı tarayıcı kullandım hem de. Ofis programlarında birşey yazarken bazen yazılar gecikmeli geliyor. Genel olarak çalışması da yavaş. Şu an Revision OS kullanıyorum ki senin bahsettiğin uygulama/hizmet kaldırma işlemleri zaten yapılmış vaziyette. Sadeleştirme işi o kadar abartılmış ki USB portuna bir şey tak/çıkar yapıldığında bildirim sesi bile çıkmıyor. Buna rağmen dayanılmaz kötü performans veriyor. İşe yaradığı tek şey dosyadan video oynatmak. VLC vb. ile birşey izlerken H265 1080p videolarda dahi sorun yaşamıyorum. Bu makineye Pardus veya 5-6 farklı Android tabanlı sistem (Android x86, Remix Os, Phoenix Os, hatırlayamadığım diğerleri) kurma girişimleri başarısız oldu. W8.1 için Asus sürücü desteği vernemiş ve arayüzünden nefret ediyorum.

Yani bu makine tarafından bayağı sabrım sınandı. Umarım Windows 10X yükleme şansım olur.

Übermensch(!) Asus mühendislerinin tasarladığı TP200SA model bir minibook var bende. Mevzu ile alakalı özellikleri şöyle:
2 GB DDR3L RAM

Bu bilgisayarda 1703 ve sonrasına ait 3 veya 4 adet Windows 10 Home SL tecrübe ettim. İnanılmaz rezil performans veriyor. Tek iyi tarafı eMMC hafızanın HDD'ye göre üstünlüğü sayesinde hızlı açılması. Bu makinede bir tarayıcı üzerinden 720p60 veya üstü video izlemek imkansız. 480p izlenebiliyor. İşlemci ve RAM kullanımı hemen %100 oluyor. 3 farklı tarayıcı kullandım hem de. Ofis programlarında birşey yazarken bazen yazılar gecikmeli geliyor. Genel olarak çalışması da yavaş. Şu an Revision OS kullanıyorum ki senin bahsettiğin uygulama/hizmet kaldırma işlemleri zaten yapılmış vaziyette. Sadeleştirme işi o kadar abartılmış ki USB portuna bir şey tak/çıkar yapıldığında bildirim sesi bile çıkmıyor. Buna rağmen dayanılmaz kötü performans veriyor. İşe yaradığı tek şey dosyadan video oynatmak. VLC vb. ile birşey izlerken H265 1080p videolarda dahi sorun yaşamıyorum. Bu makineye Pardus veya 5-6 farklı Android tabanlı sistem (Android x86, Remix Os, Phoenix Os, hatırlayamadığım diğerleri) kurma girişimleri başarısız oldu. W8.1 için Asus sürücü desteği vernemiş ve arayüzünden nefret ediyorum.

Yani bu makine tarafından bayağı sabrım sınandı. Umarım Windows 10X yükleme şansım olur.
Hocam Celeron N2840 var benim yukarıda paylaştığım fotoğraftaki laptopta. 2 GB RAM'i varken de Windows 10 kullanıyordum şu an da kullanıyorum.
Eki Görüntüle 857936

Sizde ne sabır varmış hocam. Elalem bu tip sistemlerde XP, bilemediniz Windows 7 kullanıyor.
Hocam XP güzel oldu fakat ses sürücüsünü yükleyince mavi ekran verdi. 7'den de 8.1'e daha güzel diyen varlıklar için geçtim.
Windows 10 Ultimate performance ISO indirip yazdırırsanız daha iyi olur performance sistemleri 2 kat daha iyidir.
Üzerinde oynanmış Windows'lar güvenilir olmuyor.
Zaten yama kuracaktım ama sanırsam boyutunu düşürmek için eski sürücüleri silmişler. O yüzden kurulum kısmına bile geçemedim :(
Linux kurmak daha mantıklı olurdu bence de. :)

Sunucu olarak kullanacaksanız Ubuntu Server öneririm.
Öldünüz sanmıştım :D

2 GB DDR3L RAM

Ben de sizin yaşadıklarınızı yaşadım. Android sistem kurmak için 20 tane ISO yükledim ama olmadı :(
Revision OS'un 32 bit olanı yok. O yüzden kuramadım.

Tebrik ediyorum, gerçekten zor bir şey başarmışsınız. 8.1 ile bile bu kadar düşük Ram değerlerine inemiyor eski bilgisayarım(2 GB ddr2 ram var ve 700 mb kullanıyor).

Geri
Yukarı