1GB RAM'li sistem için Linux tavsiyesi

Merhaba geçen gün bilgisayarında Windows XP kurulu arkadaşımın evine gittim. Arkadaşım bilgisayar çöpe gitmesin diye ona Linux kurmak istiyor siz hangi Linux dağıtımını önerirsiniz?

Sistem özellikleri;
  • 1 GB RAM.
  • 50 GB HDD.

Not: Ben sadece bu kadar özellik biliyorum eğer öğrenirsem yazarım.
Edit: Lütfen masaüstü KDE olmasın.
Kardeşim Peppermint 7 32 bitlik indir 1Gb'lık dosya zaten onu kur. Elime akrabamdan bir Vestel Onyx1 adlı leş bir cihaz geçti parçalarını kullan dedi eve gittim ramini falan alırım belki eklerim benimkine diye de 1Gb ram olduğunu görünce küfür gibi geldi zaten bedava gelmişti satsam satılmaz diye bari temizliyim film falan izlerim dedim Windows 7 de zorlanıyordu pc linux sistemleri deniyim dedim. Linux mint, Slax,Ubuntu mate,Kali falan bunların 32 bitliklerini kurdumda laptop kaldırmadı elimdeki son 32bitlik iso olan Peppermint 7'yi kurdum o güzelce çalıştı. Yani uzun lafın kısası dizi, film izlemek haber okumak facebookta gezinmek istiyorsan bu sistem senin işini görür. Blender da bile ufak birkaç deneme yaptım yinede kötü işler çıkarmadı. (NOT: Tarayıcı önerim Vivaldi dir bu windowsta da olsa linuxta da olsa değişmez chrome ve mozzillaya bin basar)

Geri
Yukarı