1ms ile 4ms farkı anlaşılır mı?

Phoenix620

Hectopat
Arkadaşlar Samsung 24" LC24RG50FQMXUf.
Bu monitörü alacağım. Şu anda en uygun 144 Hz monitör bu sanırsam ama 4ms olması ne kadar etkiler bilmiyorum şu an laptop kullanıyorum 60Hz 1ms. 1ms süreden 4ms'e geçince aradaki farkı hisseder miyim? Tepki süresi tam olarak ne demek yaptığın hareketin ekrana geçme süresi midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Konudan bağımsız olarak laptop modelinizi söyler misiniz? Şu ana kadar hiç 60 Hz 1 ms laptop ekranı görmedim de merakımdan bakacağım özelliklerine.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video işine yarayabilir.

Laptop ekranının 1 ms gecikme süresi olduğunu hiç sanmıyorum ama konu o değil şimdi. 1 ms ile 4 ms gecikme süresi arasındaki farkı hissedebileceğini hiç sanmıyorum, 1 ms TN ile 5 ms IPS ekranı aynı anda da kullandım ve hiç öyle bir sorun yaşamadım. Ayrıca o 1 ms süresi sadece gri - gri geçişleri için geçerli, diğerlerinde o süre daha da artıyor ve ekranın kendi input lag denilen gecikmesi yüzünden yeri geliyor 1 ms olan ekranlar daha bile yavaş kalıyorlar.

Bu konu birçok kez tartışıldı söylenen hep aynı "profesyoneller fark ettiğini söylüyor"
Ben buna katılmıyorum
Daha önceki monitörüm 144Hz 1ms idi şu anki 75Hz 1ms (evet konumuz MS farkındayım)
Lakin tek kurşunla öldüğün bir oyunun 5 yıldır zirvesindeyim Rising storm Red orchestra 2'den bahsediyorum, oyunda mosin de var kar98'de hepsi dürbünsüz 200+ metreden her round için bahsediyorum en az 20 kill alıyorum yani bana monitör fark etmiyor.

Eğer monitörü forum yapmak veya dizi seyretmek için kullanacaksan herhangi bir problem çıkmaz. Fakat rekabetçi oyunlarda profesyoneller her milisaniyeye önem verdiği için 1ms alman sanki daha iyi olur. Tepki süresi ise monitörün belirli bir girdiye tepki vermesi için geçen süre.

Laptoplarda G2G süresi genellikle 8 ms oluyor, üst seviye oyuncu laptoplarında ise 3 ms'e iniyor. Hatta koca koca yazıyorlar 3 ms diye :)

Sorunuza gelecek olursak hareketli bir nesneyi gözünüzle takip ettiğinizde bir miktar ghosting farkı anlaşılıyor, kafayı takmayıp keyfinize baktığınızda hiç sıkıntı olmuyor. Sırf 1 ms için panelden taviz vermeyi veya fazladan ücret ödemeyi hiç tavsiye etmiyorum.

Laptop ekranının 1 ms gecikme süresi olduğunu hiç sanmıyorum ama konu o değil şimdi. 1 ms ile 4 ms gecikme süresi arasındaki farkı hissedebileceğini hiç sanmıyorum, 1 ms TN ile 5 ms IPS ekranı aynı anda da kullandım ve hiç öyle bir sorun yaşamadım. Ayrıca o 1 ms süresi sadece gri - gri geçişleri için geçerli, diğerlerinde o süre daha da artıyor ve ekranın kendi input lag denilen gecikmesi yüzünden yeri geliyor 1 ms olan ekranlar daha bile yavaş kalıyorlar.

MSI GL62M 7RDX.
Oyunlarda ayar yaparken 60Hz 1ms secenegini görüyordum bilmiyorum kaç MS dir.

Oyun içi ayarlar monitör tepkime hızını gösteremez ki. Yazılımla test edilebilecek bir şey de değil zaten. Laptopun sitesinde de kaç ms olduğu yazmıyor, büyük ihtimalle 8 ms diye tahmin ediyorum.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı