1ms ile 4ms tepkime süresi arasında çok fark olur mu?

Bana sorarsan fark var ama bu sadece üst düzey oyuncuların anlayabileceği bir fark, çok ince ufak bir detay gibi muhtemelen bir çok kişi için fark etmez.

Tamamen göz alışkanlığınız ve oynadığınız oyunlarla alakalı ben 4ms ile 1ms arasındaki farkı hissedebiliyorum bunun tabii ki bir kısmı 4ms olduğunu bildiğimden kaynaklı oluşan önyargıdan dolayı fakat FPS oyunları ağırlıklı oynuyorsanız 1 ms tercih etmeniz yararınıza olur.

Üst düzey oyuncular haricinde çok fark olmaz. Elin adamının pazarlama taktiğine inanan kolpacılar fark olacağını iddia eder. Halbuki çoğu oyuncuyu etkilemiyor. Bazı ge veya face-it level 10 CS oyuncuları bile bu kadarlık hassasiyet aramıyor.

1-2 sene evvel de monitör arayışında olanlara "rekabetçi oyun oynayacaksınız IPS panelli alınmaz." deyip ısrarla berbat görüntü veren TN panel monitör tavsiye ediyorlardı. O tipler sanırım yok oldu. Şimdi Hz/ms sayılarına takılanlara sıra geldi.

Nedeni TN panellerde tepkime süresinin daha az olabilmesiydi çünkü.

Üst düzey oyuncular haricinde çok fark olmaz. Elin adamının pazarlama taktiğine inanan kolpacılar fark olacağını iddia eder. Halbuki çoğu oyuncuyu etkilemiyor. Bazı GE veya Face-it level 10 CS oyuncuları bile bu kadarlık hassasiyet aramıyor.

1-2 sene evvel de monitör arayışında olanlara "Rekabetçi oyun oynayacaksınız IPS panelli alınmaz." deyip ısrarla berbat görüntü veren TN panel monitör tavsiye ediyorlardı. O tipler sanırım yok oldu. Şimdi Hz/ms sayılarına takılanlara sıra geldi.

Bunu fark ediyorum diyen, nasıl görmezsiniz diye laf eden bir arkadaşa 2 panel(1ms vs 5ms) gösterip farkı sormuştuk hangisinin hızlı olduğunu bulamamıştı :D.

Peki 1ms monitör 3.5ms olabiliyorsa, 4ms, 6-7ms falan olmaz değil mi?
Bu mallar pazarlanırken elde edilen en düşük süreler söylenir. Sizin kullanım şeklinize göre bu değerler değişebilir. Bilhassa IPS panel kullanan bizlerde overdrive ayarı açık olmadığında ghosting sorunu ile karşılaşılıyor ve bu ayarla oynandığında tepki süreleri de değişiyormuş. Çözünürlük, yenileme hızı vb. nasıl etki ediyor bilmiyorum. Ancak ben hiç rahatsız değilim.

CSGO, Valorant gibi rekabetçi oyunları sıkça oynuyorsanız aradaki farkı hissedebilirsiniz. Şahsen monitörüm 4ms modunda olduğu zaman oynayamıyorum. 1ms moduna geçince çok daha akıcı ve oynanabilir hale geliyor benim için. Monitörüm Asus VP249QGR ve IPS panel.

Hadi monitörde 1 yada 4 olsun

Oyun içindeki görüntü oluşturma gecikmesine ne yapacaksınız

Ortalama bir sistemde 7 ile 15 ms civarı gecikme oluyor

Hiç bir zaman tam anlamıyla 1 yada 4 MS de oynanmıyor ki
Input lag farklı, piksellerin renk değiştirme süreci farklı. Kavramları doğru anlayıp yorum yap.

Ms değil monitörün tepkime testi önemli. 1ms'den daha iyi olan 4ms ve üstü modeller var.
Bu mallar pazarlanırken elde edilen en düşük süreler söylenir. Sizin kullanım şeklinize göre bu değerler değişebilir. Bilhassa IPS panel kullanan bizlerde overdrive ayarı açık olmadığında ghosting sorunu ile karşılaşılıyor ve bu ayarla oynandığında tepki süreleri de değişiyormuş. Çözünürlük, yenileme hızı vb. nasıl etki ediyor bilmiyorum. Ancak ben hiç rahatsız değilim.
Modelden modele değişiyor bu denilen, panel tipi aynı olsa dahi. Overdrive ayarı ise en güçlü ayarda en iyisi olmaz, 1ms GtG model olarak 24GN650/600 27GN650/600 1.9ms ve temiz görüntü sunabiliyor. Ancak 1 tık yüksek OD ayarında 1.6ms ve kirli görüntü veriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı