1TB HDD 120GB gözüküyor

emrhn1888

Femtopat
Arkadaşlar sistemimdeki 1 TB HDD diskim ( sıfır aldım ) laptopuma taktığımda 120 GB gözüküyor. HDD'de bir sorun yok buna eminim fakat neden böyle gözüktüğüyle ilgili hiçbir fikrim yok. Laptopumda aynı zamanda 120GB M.2 SSD mevcut. İnternette RAID vs ile ilgili şeyler gördüm fakat pek anlayamadım. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Laptop model: Acer Predator G5 - 793.
HDD: 1GB Toshiba HDD.
M.2 SSD: Kingston 120GB M.2 SSD.

Disk bölümlerinin ekran görüntüsünü atar mısın?
disks.png
Adsız.png

Biçimlendirme işlemi yapın.

Biçimlendirme işleminde de 120GB gözükmekte.
Bir de sistemde sağ alt çubukta Intel Rapid depolama teknolojisi diye bir uygulama mevcut. Bu uygulamada harrdiskim 1TB olarak gözüküyor fakat belirttiğim gibi yalnızca bu uygulamada gözükmekte.

raid.png

Bunu dener misiniz? Sadece format fs=fat32 yerine format fs=ntfs yazacaksınız.

Adsız.png

Bu kısımda diskinizin boyuna göre seçim yapacaksınız.

Son düzenleme:
Bunu dener misiniz? Sadece format fs = FAT32 yerine format fs = NTFS yazacaksınız.

Eki Görüntüle 1708305
Bu kısımda diskinizin boyuna göre seçim yapacaksınız.

cmdd.png

Maalesef clean komutuna gelince bu hatayı almaktayım.

Eki Görüntüle 1708311

Maalesef clean komutuna gelince bu hatayı almaktayım.
Hocam 120 gb olarak görünen 240 gb ssdnizin diğer bölümü. 120şer gb olarak ikiye ayrılmış. Hard disk neden görünmüyor ki gerçekten ilginç.

Silme işlemi işletim sisteminin çalıştırıldığı diski silmeye çalıştığınız için gerçekleşmemiş.

Hocam siz SSD'nin 120 GB olduğuna emin misiniz? 240 GB olmasın?

Bence sistem HDD'yi görmüyor.

Laptopun kapağını açıp kontrol ettim SSD 256 GB imiş.

Hard diski bağlantılarının iyi olduğuna eminseniz tekrar çıkartıp takıp BIOS'tan kontrol edebilir misiniz?

BIOS'ta HDD gözüküyor ve BIOS'u kontrol ederken SATA kısmında RAID yazdığını fark ettim ve değiştiremiyorum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-03-20 at 13.01.30.jpeg
    WhatsApp Image 2023-03-20 at 13.01.30.jpeg
    327,3 KB · Görüntüleme: 18

Geri
Yukarı