1TB SATA SSD vs 2TB 7200 RPM HDD

Bütçe
1000-1500
Yazı veya video yok fakat kuzenime daha bugün yaptırdım. Her türlü bilgiyi size ben verebilirim.
Kullandığımız dönüştürücü buydu.
Slotlar ise görselde işaretli.

Kullandığımız M.2 SSD ise Crucial P2 500GB idi. Siz de Kioxia Exceria G2 1TB alıp sistemi kurarsınız. Elinizdeki M.2'yi de dediğim yöntem ile kullanırsınız.

O gösterdiğiniz yerlere attığınız dönüştürücü sayesinde M.2 takabiliyorum yani, yanlış anlamadım değil mi?

O gösterdiğiniz yerlere attığınız dönüştürücü sayesinde M.2 takabiliyorum yani, yanlış anlamadım değil mi?

Evet, dediğim gibi daha bugün taktım. Dönüştürücü olarak kasadan destwk alan modelleri de tercih edebilirsiniz, belki hızlar da daha yüksektir onlarda fakst kuzenim hoş görünmemesinden ve ekran kartı fanını çok kapatmasından dolayı tercih etmedi.
Aldığı hız değerlerini de aşağı bırakıyorum, takacağınız SSD'nin hızı bu değerlerden yüksekse sizde aynı değerleri alırsınız muhtemelen. SATA SSD'den 1.5kat daha iyi ve daha ileriye dönük. Aynı şekilde sisteminizde takılı olan SSD yerine dediğim M.2'yi takarsanız daha iyi olur işletim sistemi için.

Bu arada şu an kullandığınız SSD nedir? Direkt 1TB olanı takmanız daga iyi olur dedim. Dram ve hızlar açısından.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-01-11-22-09-55-892_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-01-11-22-09-55-892_com.whatsapp.jpg
    60,1 KB · Görüntüleme: 12
Evet, dediğim gibi daha bugün taktım. Dönüştürücü olarak kasadan destwk alan modelleri de tercih edebilirsiniz, belki hızlar da daha yüksektir onlarda fakst kuzenim hoş görünmemesinden ve ekran kartı fanını çok kapatmasından dolayı tercih etmedi.

Alacağım aparat anakarta dik bir şekilde duracak galiba değil mi? Öyle ise benim ekran kartı fanınıda kapatabilir.

Aldığı hız değerlerini de aşağı bırakıyorum, takacağınız SSD'nin hızı bu değerlerden yüksekse sizde aynı değerleri alırsınız muhtemelen. SATA SSD'den 1.5kat daha iyi ve daha ileriye dönük. Aynı şekilde sisteminizde takılı olan SSD yerine dediğim M.2'yi takarsanız daha iyi olur işletim sistemi için.

Bu arada şu an kullandığınız SSD nedir? Direkt 1TB olanı takmanız daga iyi olur dedim. Dram ve hızlar açısından.

WD 500GB Blue SN550 NVMe M.2 SSD kullanıyorum.​

Alacağım aparat anakarta dik bir şekilde duracak galiba değil mi? Öyle ise benim ekran kartı fanınıda kapatabilir.

Evet bu SSD de dram bulunmuyor. Exceria g2'yi anakart slotunda kullanıp işletim sistemi kurmanız daha iyi olur. Bir de illa alttaki slota takmanız gerekmiyor, görselde işaretlediğim gibi ekran kartının üstünde de bir slot var. Bir de alta taksanız bile ekran kartı fanını tam kapatmıyor attığım dönüştürücü. Üstüne ekran kartı fanı M.2 SSD'yi soğutma işlevi de görüyor.

Evet bu SSD de dram bulunmuyor. Exceria g2'yi anakart slotunda kullanıp işletim sistemi kurmanız daha iyi olur. Bir de illa alttaki slota takmanız gerekmiyor, görselde işaretlediğim gibi ekran kartının üstünde de bir slot var. Bir de alta taksanız bile ekran kartı fanını tam kapatmıyor attığım dönüştürücü. Üstüne ekran kartı fanı M.2 SSD'yi soğutma işlevi de görüyor.

Teşekkür ederim, sanırım öyle yapacağım. Önerebileceğiniz M.2 SSD var mı?

Teşekkür ederim, sanırım öyle yapacağım. Önerebileceğiniz M.2 SSD var mı?

Tamamdır, teşekkürler. İleride parçaları aldığımda bir sorun yaşarsam size ulaşabilme imkanım var mıdır acaba?

Kuzeninizin anakartı nedir hocam? x1 3.0 destekliyor sanırım. 2.0 veya 1.0 ile bu kadar hız alınamıyor diye biliyorum.

Yok ayağımın değeceği veya kolay kolay sallanabilecek bir yerde değil kasa. HDD almaktansa SSD alsam oyunlarda ne kadar performans artışı kazanırım?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebileceğim bir yazı/video var mı acaba?
Perf artmaz sadece daha hızlı açılır.
Yukleyeceginiz oyunlar fps oyunuysa SSD al
Yok hikayeli falansa HDD al
Tabi karar senin

Geri
Yukarı