1x16 GB tek modül RAM mi 2x8 GB çift kanal mı?

Constanzia

Hectopat
Yeni RAM alacagım. Sistemde fazla uygulama kullandigimdan dolayi 32 GB veya daha ustu yapabilirim ilerleyen zamanlarda. Simdi soruma geçeyim: Tek modul ve cift modul arasinda performans farki var mi? Artı veya eksi yönü var mı? 3200MHz veya 3600MHz RAM almayi dusunuyorum. 4x8 alarsam eger ileride yukseltme sansim yok. Eger ki 1x16 seklinde alabilirsem takviye yapabilirim istedigim zaman. Bu arada CL degerleri çok da onemi var mi? CL16'lar pahali, 18 ve 19 daha uygun fiyata bulabiliyorum yani 18 ve 19 isimi gorur bence cunku FPS icerikli oyun oynamayacagimdan dolayi yeterli olur diye dusunuyorum. RAM için tavsiyelerinizi de yapabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni RAM alacagım. Sistemde fazla uygulama kullandigimdan dolayi 32 GB veya daha ustu yapabilirim ilerleyen zamanlarda. Simdi soruma geçeyim: Tek modul ve cift modul arasinda performans farki var mi? Artı veya eksi yönü var mı? 3200MHz veya 3600MHz RAM almayi dusunuyorum. 4x8 alarsam eger ileride yukseltme sansim yok. Eger ki 1x16 seklinde alabilirsem takviye yapabilirim istedigim zaman. Bu arada CL degerleri çok da onemi var mi? CL16'lar pahali, 18 ve 19 daha uygun fiyata bulabiliyorum yani 18 ve 19 isimi gorur bence cunku FPS icerikli oyun oynamayacagimdan dolayi yeterli olur diye dusunuyorum. RAM için tavsiyelerinizi de yapabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.
Performans farkı var

Performans farkı var, hem de baya var. Çift modül RAM her zaman daha performanslıdır. İleride RAM'i 32 yapacaksanız tek kanal alabilirsiniz.

2x8 İyidir

32 GB Photoshop ya da render gibi ağır şeyler yapmıyorsanız fazla. 2x8 GB yeterli.

32 GB ve üzeri sizin gibi bir kullanıcı için gereksiz, boşuna masraf etmiş olursunuz. 2x8 GB çift kanal olmak performans farkları yaratacaktır ki bu performans farkı asla hafife alınmamalı. Anakartın destekliyorsa 3600 Mhz RAM'leri tercih et, onun haricinde CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi.

RAM tavsiyesi vermemiz imkansız çünkü RAM'lerinizi bilmiyoruz. CPU-Z programını indirip oradaki sekmelerin ekran görüntüsünü paylaşmanız lazım, ona göre öneri yapabiliriz.

32 GB ve üzeri sizin gibi bir kullanıcı için gereksiz, boşuna masraf etmiş olursunuz. 2x8 GB çift kanal olmak performans farkları yaratacaktır ki bu performans farkı asla hafife alınmamalı. Anakartın destekliyorsa 3600 MHz RAM'leri tercih et, onun haricinde CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi.

RAM tavsiyesi vermemiz imkansız çünkü RAM'lerinizi bilmiyoruz. CPU-Z programını indirip oradaki sekmelerin ekran görüntüsünü paylaşmanız lazım, ona göre öneri yapabiliriz.

B550A- PRO anakart ve 32 GB DDR4 2400 MHz RAM'ler kullanmaktayim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı