2+4 GB RAM çift kanallı çalışır mı?

Blackout3

Decapat
Makaleler
1
Yer
C:\Windows\System32
Merhaba arkadaşlar. Sorum başlıkta belirttiğim gibi, 4 GB 1333MHz DDR3 ve 2 GB 1333MHz DDR3 RAM kullanıyorum. Ben bu bellekleri çift kanallı mı yoksa tek kanallı mı kullanıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısa cevap: Evet.

Uzun cevap: Çift kanal dediğimiz olay aslında ramlarin ihtiyaca göre üzerlerinde ki işlemleri paylaşmaları durumu. Eğer tek slot 8 GB ram kullanıyorsanız işlemler üst üste bunun üzerinde çalışacağı için ramin okuma ve yazma, girdi çıktı hızları düşecektir. Ancak 4 + 4 kullanıyorsanız, öncelik sıralamasına göre sıralayıp birini bi 4 te diğerini diğer 4 te çalıştıracaktır.

Sizin durumunuzda da aynı şey geçerli. 2 + 4 kullanımınızda ramlerden hangisi daha düşük cl değerine sahipse öncelik sıralaması yüksek olan işlemler onda çalışırken diğerleri daha yavaş olan ramde çalışacaktır. Ama yine de çift kanal olacak.

Aynı özelliklere sahipse voltaj CL değerleri gibi çalışır hocam.

Kısa cevap: Evet.

Uzun cevap: Çift kanal dediğimiz olay aslında RAM'larin ihtiyaca göre üzerlerinde ki işlemleri paylaşmaları durumu. Eğer tek slot 8 GB RAM kullanıyorsanız işlemler üst üste bunun üzerinde çalışacağı için RAM'in okuma ve yazma, girdi çıktı hızları düşecektir. Ancak 4 + 4 kullanıyorsanız, öncelik sıralamasına göre sıralayıp birini bir 4'te diğerini diğer 4'te çalıştıracaktır.

Sizin durumunuzda da aynı şey geçerli. 2 + 4 kullanımınızda RAM'lerden hangisi daha düşük CL değerine sahipse öncelik sıralaması yüksek olan işlemler onda çalışırken diğerleri daha yavaş olan RAM'de çalışacaktır. Ama yine de çift kanal olacak.

İkisi de aynı voltaj ve CL değerlerine sahip hocam. 1.5v ve CL9.

Hayır. Tam anlamıyla Dual Channel çalışmıyor. Olay Flex Channel dediğimiz yere bitiyor. Yani 4 GB raminizin 2 GB'ı diğer 2 GB RAM'iniz ile Dual Channel çalışırken 4 GB RAM'den kalan 2 GB ise Single Channel çalışıyor. Bu da tam bir Dual Channel performansı alamamanıza sebep oluyor.

Geri
Yukarı