Çözüldü 2.5 Gbit yerel ağda hız belli bir zaman sonra düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rakunner

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba herkese, iki adet TP-Link TX201 2.5GBE Ethernet kartı iki bilgisayarın PCI-e slotlarına takılı, CAT6 kablosu ile iki PC (Windows 10) birbrine bağlı, Realtek RTL8125 chipsetini kullanmakta ve sürücüleri en son güncel halde, gelişmiş özelliklerinde tüm ayarlamaları yapmış olmama rağmen dosya transferi sırasında ilk başta 2.5G tam hızı alırken kısa bir süre sonra (transfer başladıktan yaklaşık 30 saniye sonra) hız 1G ve altına düşüp dalgalanmakta. Benzer sorun yaşamış veya başka çözüm önerebilecek olanlar varsa şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Merhaba herkese, iki adet TP-Link TX201 2.5GBE Ethernet kartı iki bilgisayarın PCI-e slotlarına takılı, CAT6 kablosu ile iki PC (Windows 10) birbrine bağlı, Realtek RTL8125 chipsetini kullanmakta ve sürücüleri en son güncel halde, gelişmiş özelliklerinde tüm ayarlamaları yapmış olmama rağmen dosya transferi sırasında ilk başta 2.5G tam hızı alırken kısa bir süre sonra (transfer başladıktan yaklaşık 30 saniye sonra) hız 1G ve altına düşüp dalgalanmakta. Benzer sorun yaşamış veya başka çözüm önerebilecek olanlar varsa şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarda bulunan SSD'lerin hızlarını söyler misiniz ve dosya transferi yaparken işlemcilerin yüzde kaçını kullandığını belirtebilir misiniz? Başka bir bilgisayarda deneme yapmayı düşünebilirsin. Eğer sorun hala çözülmezse kabloyu değiştirmeyi düşünebilirsin. Bunlara rağmen sorun devam ederse, bu konudaki ayarları kontrol eder misin? Bu ayarları transferi yapan ana bilgisayara uygularsan yeterli olacaktır.

Bilgisayarda bulunan SSD'lerin hızlarını söyler misiniz ve dosya transferi yaparken işlemcilerin yüzde kaçını kullandığını belirtebilir misiniz? Başka bir bilgisayarda deneme yapmayı düşünebilirsin. Eğer sorun hala çözülmezse kabloyu değiştirmeyi düşünebilirsin. Bunlara rağmen sorun devam ederse, bu konudaki ayarları kontrol eder misin? Bu ayarları transferi yapan ana bilgisayara uygularsan yeterli olacaktır.

Çözüm
Dosya transferi yapan cihazlar bu hızı destekliyor mu peki? SSD, HDD vs...

SSD'ler ortalama hız local de 350-500 MB/s. (farklı markalara ait SATA SSD'ler). Dosya transferi sırasında Full hızda iken (2.5G) her iki bilgisayarın CPU kullanımı %12-20 iken hızın düşmeye başladığı andaki oran %3-6 ve sonrasında düşük hızlarda dalgalanma başlamakta. Gönderdiğin linkteki konuya bakacağım.

Dosya transferi yapan cihazlar bu hızı destekliyor mu peki? SSD, HDD vs...
Evet SSD ve HDD'lerim bu hızları desteklemekte.

Hız ve İkili ayarında düzenleme yapmanız gerekiyor sanırsam. Bağdaştırıcı seçeneklerinde olması lazım.

Router aygıtınızda da Ethernet portlarında güç tasarrufu modu gibi bir şey var mı kontrol edin.
Hız ve ikili Ayarları yapılı tüm güç tasarrufları kapalı.

Son düzenleme:
SSD'ler ortalama hız local de 350-500 MB/s. (farklı markalara ait SATA SSD'ler). Dosya transferi sırasında Full hızda iken (2.5G) her iki bilgisayarın CPU kullanımı %12-20 iken hızın düşmeye başladığı andaki oran %3-6 ve sonrasında düşük hızlarda dalgalanma başlamakta. Gönderdiğin linkteki konuya bakacağım.

Evet SSD ve HDD'lerim bu hızları desteklemekte.

Hız ve ikili ayarları yapılı tüm güç tasarrufları kapalı.

Ayarlari yaptiktan sonra test yapip beni bilgilendirirsen iyi olur.

Ayarlari yaptiktan sonra test yapip beni bilgilendirirsen iyi olur.

Rehberinizdeki ayarları Manager bilgisayarda yaptım test olarak da 80GB dosya transferi ettim,
2G ile 2.1g arasında sabite yakın bir hız ile transfer gerçekleşti, sanırım aradaki kayıp ya donanımsal sebepler ya da ayarlara ufak dokunuşlarla 2.5G olabilir belki, bunun için ayarlarla oynayıp denemeler yapacağım. Çok teşekkür ederim yardımınıza açıkçası şu sonucu hiç beklemiyordum :) Sorun çözüldü diyebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rehberinizdeki ayarları Manager bilgisayarda yaptım test olarak da 80GB dosya transferi ettim,
2G ile 2.1g arasında sabite yakın bir hız ile transfer gerçekleşti, sanırım aradaki kayıp ya donanımsal sebepler ya da ayarlara ufak dokunuşlarla 2.5G olabilir belki, bunun için ayarlarla oynayıp denemeler yapacağım. Çok teşekkür ederim yardımınıza açıkçası şu sonucu hiç beklemiyordum :) sorun çözüldü diyebiliriz.

İnterrupt moderation acmayi deneyebilirsin.

Geri
Yukarı