2 Aylık S21 FE Deneyimim

Telefonu 18 Haziran günü satın aldım. Yaklaşık iki ay oluyor alalı. S22 ile S21 FE arasında çok fazla kaldım ve bunu tercih ettim. Şimdi, "keşke S22 alsaymışım." diyorum ama yapacak bir şey yok.

Ben beyaz modelini tercih ettim çünkü gözüme en güzel görünen o oldu ama diğer renkleri de, özellikle lavanta, gerçekten güzel. Buds 2 kampanyasıyla beraber on beş bin TL'ye aldım.

Tasarım
FE yani "Fan Edition" olmasından mütevellit; telefonun malzeme kalitesi ve tasarımı bir S serisi telefonun biraz gerisinde, hafiften bir A serisine çalıyor. Arka kapak "polimer" denilen bir malzemeden yapılmış, elbette bir cam hissiyatı vermiyor ama fena değil. Çerçeveler metal ancak ana S21 serisindeki gibi parlak değil, mat bir metal. Onun dışında kamera havuzu S21 serisinin diğer telefonları gibi paslanmaz çelik değil, arka kapakla birlikte polimer.

Ekran
Telefonda 6.4 inçlik dynamic AMOLED 2X, 120 Hz yenileme hızına sahip bir ekran var ama bu 120 Hz, ana serideki gibi adaptif değil yani telefonda yaptığınız şeye göre otomatik ayarlanmıyor ki bu da pilin daha erken tükenmesine neden oluyor. Onun dışında ekran gayet güzel; bu ekranda bir şeyler izlemek, bir şeyler okumak çok zevkli. Dezavantaj olarak güneş altında ekranı görmenin birazcık zorlaştığını söyleyebilirim.

Donanım
Türkiye'de satılan modelde Exynos 2100 işlemci ve 8 GB RAM var. Ben bu işlemciyi, telefonu almadan önce çok araştırdım. Exynos 2100, selefi Exynos 990 kadar kötü değil ama çok da iyi değil. Oyunlarda stabilitesi ciddi anlamda kötü ama ben oyun oynamadığımdan benim için sorun değil ama çok fazla oyun oynayanlar bu telefonu tercih etmesinler. Bunun dışında telefonda donma, takılma vs. yaşamadım.

Kamera
Telefonda 12 MP, F1.8 ana kamera, 12 MP geniş açı kamerası ve 8 MP telefoto kamerası var. Ön kamerada ise 32 MP'lik F2.2 değerinde bir kamera kullanılmış. Hem ön, hem arka kamera 4K 60 FPS video kaydı yapabiliyor. Kameradan genel olarak memnunum zaten bu bütçede rakibi olmayan bir kamerası var. Çektiğim fotoğrafların birkaç tanesini paylaşıyorum.
20230712_205437.jpg

20230622_144937.jpg

20230725_144608.jpg

20230627_114246.jpg

Pil
Telefonda 4500 mAh bir pil bulunuyor. Bu pil, oyun oynamadığınız sürece 120 Hz'de olmasa da 60 Hz'de günü çıkarabilir. Pilin büyük olmasına aldanmayın, mobil veride 120 Hz'de 3-4 saat ancak verebiliyor Wi-Fi'da ise 6,5-7 saati görüyorum. Anlayacağınız bu telefondan çok süper bir pil performansı beklemeyin. 25W hızlı şarj ile bir buçuk saatte şarj oluyor.

Sonuç
Umarım yardımcı olabilmiş, S21 FE'yi almayı düşünen kişilere ufak da olsa bir fikir verebilmişimdir. Telefon, günlük kullanım için ideal ancak oyun oynayacak ve gün boyu yoğun telefon kullanacak kişiler için ideal bir seçenek değil. Tabii siz "Günde iki kez şarja takarım, sorun değil." diyorsanız ona bir şey diyemem.

Son düzenleme:
Ben de alalı 2 ay oldu. Oyun oynamıyorum. En fazla 7.5 saat ekran süresi gördüm Wi-Fi'da. Genel olarak kullanımı güzel ve ele oturuşu çok güzel. Büyük telefonlardan bıktığım için almıştım. Beni 5 sene götürsün yeterli.

Ek olarak Galaxy MaxHertz uygulamasının pro sürümünü kullanarak adaptif ekran yenileme hızını kullanabiliyorsunuz. Ayriyeten bu uygulama sayesinde güç tasarrufu modundayken de 120 hz kullanılabiliyor. Özellikle bu telefonun batarya süresini epey etkiliyor. 33W destekli ve 25W verebilen akıma da sahip olan bir şarj adaptörü almama rağmen en fazla 20W görebiliyorum. 25W şarj olayı yalan.

Ben de alalı 2 ay oldu. Oyun oynamıyorum. En fazla 7.5 saat ekran süresi gördüm Wi-Fi'da. Genel olarak kullanımı güzel ve ele oturuşu çok güzel. Büyük telefonlardan bıktığım için almıştım. Beni 5 sene götürsün yeterli.
S21 FE de küçük bir telefon değil. Daha önce ne kullanıyordunuz?

Samsung'un kendi orijinal şarj adaptörü 25W veriyor. Xiaomi, Mcdodo gibi farklı markalarla uyumsuzluk olabilir.
Şöyle bir durum var; şarj yüzdelerine göre verdiği watt miktarı çok değişiyor. %20 ila 50 arasında 23-24 watt değerlerini zorluyor fakat sonrasında 20 veya 16 dolaylarında takılıyor. Üzerinde kaç watt çıkış olduğunu gösteren bir şarj adaptörüm var ve akımları destekliyor 25W'ı.

Geri
Yukarı