2. derece akraba ile yurt dışına çıkılabilir mi?

baverwq

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, 15 yaşındayım pasaportum var mesela dedem ile birlikte yurt dışına çıkabilir miyiz? Veya sadece babam ile birlikte annem olmadan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pasaport ile muvafakatnameye gerek duymaksızın yurt dışına çıkabilirsiniz. Pasaportunuz yoksa kimlik ile seyahat edebileceğiniz ülke için muvafakatname gerekir.

Örnek veriyorum; Kıbrıs'a gidecek olursanız anne ya da baba muvafakatname vermeli. Anne olmadan baba ile çıkamazsınız. Baba olmadan da anne ile çıkamazsınız.

Tekrar ediyorum. Pasaportunuz elinizde ise, fiziki olarak pasaportunuzu çantanıza cebinize koymuş ve uçağa, sınır kapısına her neyse gitmek üzere yola çıktıysanız muhafakatnameni göster diye soran bir memur olmaz. Bir nüans var, anne baba boşanmış ise, ya da bu konu ile alakalı velayet durumu mahkeme süreci devam ediyorsa belge istenebilir. Bir diğer husus gideceğiniz ülkenin ne istediğine son kez bakıverin. Ben artık bildiğim yaptığım iş hakkında bile olsa yazmayı düşünmüyorum.

Bakınız, kaynak: Sıkça Sorulan Sorular

18 yaşından küçük çocukların yurda giriş ve çıkışlarında anne ve baba muvafakatnamesi gerekli midir?

5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 17. Maddesinin (c) bendinde “Reşit olmayanların ve mahcurların yalnız seyahat etmek üzere pasaport alabilmeleri için kanuni mümessillerinin muvafakatlerini havi resmi bir makamdan tasdikli vesika ibraz etmeleri lazımdır.” denilmekte olup 18 (on sekiz) yaşından küçük çocuklara pasaport düzenlenirken anne/baba muvafakati alındığından, ülkemizden kendi adlarına düzenlenmiş pasaport ile seyahatlerinde tekrardan anne/baba muvafakati aranmamaktadır.

Ayrıca ülkemizden nüfus cüzdanı ile çıkış yapılabilen ( Ukrayna,Gürcistan, KKTC gibi) ülkelere çıkış yapılmak istenildiğinde 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 17.maddesinin ( c) bendi kapsamında hudut kapılarımızda anne babadan herhangi biri yanında bulunmadığı durumlarda hangi ebeveyn çocuğun yanında yok ise o ebeveynin muvafakati istenilmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı