2. ekran kartını takınca CPU ışığı yanıyor

rcpyksl

Centipat
Makaleler
1
Dün gece X570 anakartıma 2. ekran kartını takmak isterken PC açılmaz oldu. Anakartın üzerindeki CPU Debug ışığı yanmaya başladı. İnternette gördüğüm birçok çözümü denedim fakat sonuç alamadım. Ekrana görüntü gelmiyor.

Denediğim çözümler;
-BIOS pilini çıkartıp geri taktım.
-İşlemciyi söküp yeniden taktım.
-İşlemci pinlerini ve anakarta takılan kabloları çıkartıp taktım.
-PSU'yu değiştirdim.

Bunların hepsini yaptım fakat olmadı. Acaba sistemin BIOS'u silinmiş olabilir mi? Çünkü sistemde Ryzen 9 5900X var ve bu işlemciyi ilk taktığımda BIOS Update yapmadan önce de bu şekilde hata veriyordu. Fikri olan var mı? Bu sistem madencilik yapıyordu bu yüzden kapalı tutamam bugün yeni anakart almayı düşünüyorum. Çok canım sıkıldı. Başına bu olay gelmiş çözüm bulmuş birileri var mı? Çıkartıp takarak deneyebileceğim başka bir CPU da yok elimde. BIOS bir şekilde silinmiş olabilir mi yoksa anakart ya da CPU'dan biri mutlaka zarar mı görmüştür? CPU'ya hiç dokunmamıştım.

İlk işlemciyi değiştir sistem çalışıyor mu onu dene.
Gariptir ki, bende de GTX 1660 ve 5600X vardı. RX 6700 XT alıp sistemi 2 ekran kartı ile çalıştırdım. O zamandan beri mavi ekranlar vs. yiyordum. Bir gün işlemci bozuldu, bilgisayar çalışıyor gibi görünüyor ama görüntü vermiyordu.
Acaba Ryzen 5000'de böyle bir sıkıntı mı var?
Benim işlemcim garantiye gitti, yenisiyle değişti. Bugün ulaştı hatta.

İlk işlemciyi değiştir sistem çalışıyor mu onu dene.
Gariptir ki, bende de GTX 1660 ve 5600X vardı. RX 6700 XT alıp sistemi 2 ekran kartı ile çalıştırdım. O zamandan beri mavi ekranlar vs. yiyordum. Bir gün işlemci bozuldu, bilgisayar çalışıyor gibi görünüyor ama görüntü vermiyordu.
Acaba Ryzen 5000'de böyle bir sıkıntı mı var?
Benim işlemcim garantiye gitti, yenisiyle değişti. Bugün ulaştı hatta.
Cpu ile ilgili olabilmesi çok şaşırtıcı çünkü 2. ekran kartını takarken cpu ya hiç dokunmamıştım. Ama tabi ki mümkün. Şuan da cpu mu alayım anakart mı alayım çok arada kaldım.

BIOS pilini çıkarın ve geri takmadan açmayı deneyin. BIOS pili bitmiş olabilir. 3 kere başıma geldi.

Direkt bir şey satın alma.
Bir bilgisayarcıya falan git, test ettir bence.
Tabi parçaların başında bekle. Hor davranabiliyorlar.
Çalıştığım için gün içinde birşey yapamıyorum.Ama pc günde 300 lira gibi para kazanıyor.O yüzden hızlı bir çözüm bulmam gerekiyor. Üzerinde harddisk rigi var ve 2 tane ekran kartı var. Bir tane ryzen 5 3600 buldum. Akşam onu takıp çalıştırmayı deneyeceğim. Eğer olursa koşup vatana bir cpu alacağım olmazsa yine koşup vatana 1 anakart alacağım.İlerde bu problemi yaşayacak arkadaşlar içinde sonucunu gelip yazacağım.
Çok geç oldu ama ilerde sorunu yaşayabilecek başka birileri için yazıyorum.Sorun anakarttaymış. Ryzen 5 3600 ü de takıp çalıştırmaya çalıştım olmadı. Sonrasında anakartı değiştirdim sistem çalıştı. Anakartı garantiye gönderdim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı