2. ekranı dahili GPU'ya mı yoksa harici GPU'ya mı bağlamalı?

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
2 Adet monitörüm var. Birisi 1080P 144Hz diğeri ise 720P 60Hz (2. ekranım). İkinici ekranımı, Simulator vs kullanırken internetten bir şeyler bakmak, Discord vb. uygulamaları görüntülemek için kullanıyorum. Peki bu durumda ikinci ekranımı on-board, yani Intel ile mi beslesem daha iyi olur yoksa harici GPU ile mi?

Ekranları birkaç kombinasyon ile harici GPU'ya bağladım. (İkisi de DP üzerinden görüntü almakta.) ama ne oluyorsa, 2. ekranım görüntü ayarları'nda 1. ekran olarak görünüyor. Ana ekran olarak 1080P monitörümü de ayarlasam, yine de 1. monitör 720P olan monitör. Oyunları açınca bazen, 2. monitör de yani 720P olan ekranda açıyor. Bu da ayrı bir bela. Böyle olunca görüntüyü, 1080P olan ekranıma taşıyarak çözüyorum.

Önceden 1050 Ti kullanıyordum. O kartta bir tane DP çıkışı olduğu için, ikinci ekranımı on-board üzerinden beslemiştim bir süre. O zaman yukarıda belirttiğim sorun olmuyordu.

Bunlar çok önemli olmasa da asıl merak ettiğim şey, nereden görüntü alırsam ikinci ekrandan dolayı performans kaybını en aza indirebilirim?

Donanım özelliklerim imzamda yazıyor.

Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler...

Eğer 2. monitör üzerinde ( Bu durumda 720p monitör ) dediğiniz şekilde sadece ufak işlemler yapacaksınız, web'de gezinmek , discord vb uygulamalar için anakart üzerine bağlamanız pek sorun teşkil etmez. Yani on-board GPU bu durumda yeterli olacaktır. Sıkıntılarınızla alakalı büyük ihtimalle denemişsinizdir ancak çift monitör kurulumundan sonra Başlat-Ayarlar-Sistem-Ekran altında Birden çok ekran seçeneğinde Uzat olarak seçerseniz ve yine monitör ayarları üzerinden 1080p olan ekranı 1. ekran seçerseniz sorununuzun çözüleceğine inanıyorum. Şuanlık aklıma başka birşey gelmiyor.

Ekran kartı takılıyken dahili GPU devre dışı kalır diye biliyorum.
Yanlış hatırlamıyor isem yeni nesil GPU'larda giderek artan güç tüketimlerinde tasarruf sağlamak amacıyla aynı anda dahili ve harici GPU'su olan sistemlerde Nvidia ayarları üzerinden masaüstünü ( çok fazla grafik performansı gerektirmeyen işlemler ) dahili GPU ile grafik performansı lazım ise Harici GPU ile çiz gibisinden bir ayar vardı.

Eğer 2. monitör üzerinde ( Bu durumda 720p monitör ) dediğiniz şekilde sadece ufak işlemler yapacaksınız, web'de gezinmek , discord vb uygulamalar için anakart üzerine bağlamanız pek sorun teşkil etmez. Yani on-board GPU bu durumda yeterli olacaktır. Sıkıntılarınızla alakalı büyük ihtimalle denemişsinizdir ancak çift monitör kurulumundan sonra Başlat-Ayarlar-Sistem-Ekran altında Birden çok ekran seçeneğinde Uzat olarak seçerseniz ve yine monitör ayarları üzerinden 1080p olan ekranı 1. ekran seçerseniz sorununuzun çözüleceğine inanıyorum. Şuanlık aklıma başka birşey gelmiyor.
1. ekran 2. Ekran olayını bir türlü çözemedim. Hangisi ana ekran olacak, onu ayarlayabiliyorum. Mesela şuan, 2. Ekran ana ekranım. Ama neden her kombinasyonda 720P ekranım, 1. Ekran gözüküyor bir türlü bulamadım...

1. ekran 2. Ekran olayını bir türlü çözemedim. Hangisi ana ekran olacak, onu ayarlayabiliyorum. Mesela şuan, 2. Ekran ana ekranım. Ama neden her kombinasyonda 720P ekranım, 1. Ekran gözüküyor bir türlü bulamadım...
O ekranın görüntüsünü paylaşır mısınız. Çift ekran konfigürasyonum yok hafızadan zor oluyor. Görerek daha net yardımcı olabilirim.

O ekranın görüntüsünü paylaşır mısınız. Çift ekran konfigürasyonum yok hafızadan zor oluyor. Görerek daha net yardımcı olabilirim.
Burada, 2 numara aslında benim ana ekranım...

Dosya Ekleri

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    79,7 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı