2. el bilgisayar ticareti yapmak

vbios

Kilopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar, şu an 17 yaşındayım ve bilgisayar parçalarını tek tek alarak sistem haline getirip satıyorum. Tabii ki bu parçalar geldiğinde termal macun değişimi, fan temizliği, ağır stres testleri yapıyorum ve parçaları sıfıra yakın bir hale getiriyorum. Ben 13 yaşından beri bu işe meraklıyım artık çoğu parça, arıza ve bunun gibi konular hakkında birçok tecrübeye sahibim. Daha öncesinde hiçbir müşteriyi mağdur etmedim, ürün alırken de Param Güvende'yi tercih ediyorum ve ürün geldiği gibi test edip onay veriyorum. Ürünleri aldığım fiyatlar gerçekten uygun fiyatlar ve piyasayı gayet iyi biliyorum fakat ürün satarken birçok sorun yaşıyorum. Örneğin; şu an elimde R5 3600+RX 5600 XT+ 16 GB RAM+B450+512 GB M.2 SSD+FSP 500W PSU olan bir sistem var, bu sistemde kasa ve M.2 SSD sıfır açıkçası gayet güzel bir sistem ve bunu 10.500'e satıyorum fakat 1 aydır elimde, soran yazan oluyor ama bir türlü satamıyorum. Kurumsal firmalara bakıyorum benim sattığım sisteme eş değer bir sistemi 17-18K'ya satıyorlar ama ben bu işten hakkım olanı alamıyorum hiçbir zaman. Satış konusunda müşteri bulsam şu an belki çok güzel yerlere gelirdim, insanları mağdur etmiyorum, beni burada "sen 2. el parça alıyorsun, piyasaya zarar veriyorsun" diye eleştirmeyin. Bu işi yapma sebebim hoşuma gitmesi ve bir nebze aile ekonomisine destek olmak. İlanları genelde sadece Sahibinden'e koyuyorum.

Bu konuyu açma sebebim benim gibi bu işi yapan arkadaşlarla bir topluluk kurmak ve sizden satış konusunda tavsiyeler almak, bilgisayarcılar, kurumsal firmalar ve bunun gibi yerler sürekli zenginleşirken ben olduğum yerde sayıyorum, bu durum gerçekten psikolojimi bozdu, neden bu ülkede işimi doğru yapsam bile istediğim yerlere gelemiyorum? Neden önüm açılmıyor? Sizden ricam bana bu konuda tavsiyeler verin, değerli tavsiyelerinize her zaman açığım. Bir genç kardeşiniz olarak tavsiyeleriniz benim için gerçekten çok önemli.

Kardeşim öncelikle kolay gelsin, ailene destek olman ve genç yaşta kendi paranı kazanmaya çalışman çok iyi bir şey konu hakkında maalesef bilgim yok ancak bende bu işe girmek istiyorum. Uzun zamandır kendi bilgisayarımla kendim ilgilenirim parçalar olsun piyasa olsun bilgim var anlarım bu tarz şeylerden o yüzden harçlık çıkartmak için girmek istiyorum üniversitede olduğum için şuanlık kasa değilde laptop, tablet ve telefon işine girmeyi düşünüyorum herhangi bir tavsiyen var mı, bilgi verebilir misin rica etsem. Sadece internetten mi topluyorsun, bit pazarıda geziyor musun, piyasada en çok neler gidiyor vs.
Birde sahibinden hesabın nedir inceleyebilir miyim biraz.

Geri
Yukarı