2. el bilgisayarda sorun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

strongTURK

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda 2.el bilgisayar aldım. Aldığım adam dedi ki "bilgisayarı kontrol et. Bir sıkıntısı varsa ben sana sattığımda o sıkıntının olduğunu bilelim". Bikgisayara hangi testleri yapmam gerekiyor? Aydınlatırsanız sevinirim. Şindiden teşekkürler. İyi günler.

Öncelikle ekran kartı için FurMark testi yapmalısın, ondan sonra SSD veya HDD sağlığına bakmalısın bir program vardı arkadaşlar daha iyi bilir, onlar söyler benim bildiğim şimdilik bunlar, sistemin özelliklerini ve fiyatını yazarsan kazık mı değil mi söyleriz.

Öncelikle ekran kartı için FurMark testi yapmalısın, ondan sonra SSD veya HDD sağlığına bakmalısın bir program vardı arkadaşlar daha iyi bilir, onlar söyler benim bildiğim şimdilik bunlar, sistemin özelliklerini ve fiyatını yazarsan kazık mı değil mi söyleriz.

Teşekkğrler hocam. Bilgisayarı çok uyguna aldığımı düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda 2.el bilgisayar aldım. Aldığım adam dedi ki "bilgisayarı kontrol et. Bir sıkıntısı varsa ben sana sattığımda o sıkıntının olduğunu bilelim". Bikgisayara hangi testleri yapmam gerekiyor? Aydınlatırsanız sevinirim. Şindiden teşekkürler. İyi günler.

FurMark gibi bir test ile ekran kartı sıcaklıkları, Prime95 gibi bir programla işlemci sıcaklıkları, Memtest86 ile bellek hataları bunların dışında USB portları, Ethernet portu, jak girişleri, kasa fanlarının aktifliği test edilebilir. Oyundayken atmalar, ekranda görüntü bozuklukları, CrystalDiskInfo ve mark ile ssd/hdd sağlıkları ve hızları kontrol edilebilir.

CPU-Z, GPU-Z kontrol edilip, her parçaya ayrı ayrı stress test uygulanır halde 10-15dk kadar çalıştırmak yeterli olacaktır, yüksek RAM kullanımı yapan oyunlardan birisiyle de RAM'ler test edilir, ikinci olarak da arama kısmına Windows Memory test yazarak o testi de yapabilirsiniz.

Depolamada sorun olup olmadığını test etmek için HD Tune.

CrystalDiskMark hocam. HDD SSD testi

Anakarta da bak pinlerde yamukluk var mı falan diye, cpu fan ve kasa fanının içindeki pinler yamuk olabiliyor bazen. CPU soğutucu tırnaklarına da bak bazen kırılıyor. Ama işlemciyi çıkar da altındaki pinlere bak.

Geri
Yukarı