2. el Hybrit araba alırken nelere dikkat edilmeli?

DSG'yi biraz yorulan at gibi düşünebiliriz.
DSG'yi ne yorar peki? Ani hızlanmalar mı yoksa sürekli vites değişimi mi yoksa manuele alıp sürekli farklı devirlerde kullanmak mı? Yani açıkçası standart bir şehir içi kullanıcısı DSG'yi nasıl yorabilir mesela? Yoramaz mı ya da?

Ben showroomda bir arkadaşla görüşmüştüm o bana otobanda hybrid ağırlıktan başka bir şey yapmıyor demişti. Öyle mi yoksa faydası mı az oluyor?
Kullanım şekline bağlı değişir. Niğde otoyolu 154 sabit 6.8lt yakıt değeri oluyor. 400kg yolcu + 20kg bagaj, klima full açık, yakıt değeri D seviye yazlık lastik ve 1410kg bir SUV (buna göre bir aerodinami). Corolla Cross kendi kategorisinde en yüksek araçlardan ve cidden SUV olarak nitelendirebileceğim bir araç. Bence bu değer hiç fena bir değer değil. Yalnız ben sınırları zorlayayım 200+ yapayım üstüne araba yakıyor bir de gitmiyor diyorsan o senin Hybrid motoru yanlış kullanman.

Toyota hariç (tabi ki Lexus da dahil) Hybrid performansı diğer araçların da güzel. Fakat Toyota kadar değil. Bir de her markanın Hybrid motoru düzgün değil. Toyota'ya binip, sürüp, yakıt değerini görmemiş birisinin bu yorumda bulunması normal. Fakat ben bu görüşe katılmıyorum. Yalnız Hybrid'in mantığını anlamak lazım. Şehir içi ve şehir dışı aynı değerde yakacak bir motordan bahsediyorum. Yani Hybrid'in asıl amacı şehir dışı yolculukta az yakmak değil de trafikte seni rahatlatmak.

Ne açıdan rahatlatıyor dersen ses yok, titreşim yok, dur kalkta start-stop gibi bir durum yok. Yakıt desen yakmıyor. Bataryalar doluyken kalkışta çok güzel Tork veriyor. Multimedyası iyi, teknolojik donanımı keyifli (ki bana kalırsa bu konuda en iyisi yeni C-HR) ve (yine yeni C-HR'ın özelliği olan) sürücüye yönelik kokpit pozisyonu olan bir araba olduğunda tadından yenmiyor.

Yokuş aşağı ve frenleme yapılacak her yerde B vitesi kullanılarak rejeneratif frenleme sağlanabiliyor. Motoru aktif edip motor freni ile fren sağlarken hem balatalarınızı yormuyor hem de elektrik motorunda güç depoluyor. E-CVT sayesinde şanzıman hasar alır, yok motor yorulur vs. gibi bir durum da kesinlikle yok. Alışınca bırakamıyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı