2. el Hybrit araba alırken nelere dikkat edilmeli?

C-HR'in ilk neslinin ic hacmi cok klostrofobik tabii bunun sebebi tasarimindan oturu, ben olsam tercih etmezdim o fiyatlara Corolla varken.
Bu sadece arka koltuklar için geçerli. Emin olun içi tek renk siyah Corolla için de aynı klostrofobiklik mümkün. Şükür ki benim aracımın içi çift renk.

Ayrıca içi çift renk araçlar sunroof olmayan araçlara nazaran çok güzel bir ferahlık kattığı içi benim önerim içi çift renk araç bulmanız.

Hybrit alacaksan Toyota öncelik olmalı diyor herkes açıkçası.
Ankara-Adana arası Niğde Otoyolu kullandık. Suzuki S-Cross 1.4 Hybrid ile Corolla Cross 1.8 Hybrid. Cross ile S-Cross'a göre yaklaşık %20 daha yüksek hızda seyahat ettik. Corolla Cross yaklaşık 200kg daha ağır. Full klima ve 350kg kabin içi ağırlık vardı. S-Cross full klima ve 400kg kabin içi ağırlıktaydı. S-Cross 4.8lt/100km Corolla Cross 5.1lt/100km yaktı.

Yani 150kg ek ağırlık ve %20 daha yüksek hızda 0.3lt/100km'lik bir yakıt farkı gözardı edilebilecek kadar iyi performans. Sonuç olarak Toyota'nın hybrid motorları cidden bambaşka seviyelerde.

Peki genel olarak sizce 800.000 TL civarı bütçe ile Hybrit'e yönelmek hata mı olur? Yani bu fiyata alınacak bir Hybrit sorunlu mu olur? Yoksa bu fiyata az yakan şu arabalar var işini baya görür dedikleriniz var mı?

Peki genel olarak sizce 800.000 TL civarı bütçe ile Hybrit'e yönelmek hata mı olur? Yani bu fiyata alınacak bir Hybrit sorunlu mu olur? Yoksa bu fiyata az yakan şu arabalar var işini baya görür dedikleriniz var mı?
Ben az önce Megane 4 1.3 TCe ve Clio 5 1.3 TCe dediğim için ban yemiştim..

Aslında az yakması için Hybrid almaya gerek yok bence. Örneğin benim araba 1.0 TSI, 5.0 yakıyor ve istersem bunu 4.5'lara kadar da düşerim. Dediğiniz arabalar güzel ona bir şey demiyorum ama ben bir ara bir Corolla ile seyahat etmiştim 1.8 olanlardan ciddi bir tasarruf sağlamamıştı ama buna şehir içi dahil değil. Bildiğim kadarıyla şehir içinde daha çok faydası oluyor bu sistemlerin. C-HR yerine Corolla öneririm. 1 litre yakan birisini gördüm o şehir içi mi? Sudan ucuz resmen.

1 litre yakan birisini gördüm o şehir içi mi? Sudan ucuz resmen.
Şehir dışı dağlık aşağı eğimli yol. Rejeneratif fren ile gittim o yüzden elektrik motoru devreye girmedi. Yani çok gerçekçi bir değer değil. Yalnız rotanın sonunda şehir merkezi ve eve varış mevcut. 2.1lt değeri Ankara trafiğinde yaptım. Eskişehir yolu akşam 18.00 trafiği. 3.0lt değeri de Konya yolu 14.30 trafiğinde 1.5 benzinli ile yaptım.

Fotoğraflar aşağıda mevcut.

IMG_2350.jpeg
IMG_2479.jpeg
IMG_2907.jpeg

Peki genel olarak sizce 800.000 TL civarı bütçe ile Hybrit'e yönelmek hata mı olur? Yani bu fiyata alınacak bir Hybrit sorunlu mu olur? Yoksa bu fiyata az yakan şu arabalar var işini bayağı görür dedikleriniz var mı?

Bence sorunlu olmasından ziyade talebinizi karşılıyor mu o önemli.
1.8 Hybrid araçlar kiralama şirketleri için çok mantıklı oluyor çünkü MTV'yı masrafa dönüştürebiliyorlar. Bireysel kullanıcı ve mülk kullanımı sağlayan firmalar için mantıklı değil çünkü yıllık verilen MTV maliyeti çok yüksek. Yıllık ödeyeceğiniz MTV'yi hesaba katın. Bireysel kullanıcılar için mantıklı olmuyor.
Ben de 2021 Fiat Egea 1.3 Dizel kullanıyorum. Yakın zaman içinde aracımı değiştireceğim. Skoda Octavia ve 1.3TCe Renault Megane bakıyorum.

DSG şanzıman olayı beni bir tık korkutmuyor değil. Kime sorsam elinde kalacak diyor. Hangi kullanıcı ile konuşsam (Golf, Passat vs.) manuel al DSG'den uzak dur diyorlar.
Öyle bir şey yok. Çok DSG kullandım şimdi yine sıfır DSG aldım sorun yaşamadım. Daha hassas ama elinde kalırlık bir durum yok.

Şehir dışı dağlık aşağı eğimli yol. Rejeneratif fren ile gittim o yüzden elektrik motoru devreye girmedi. Yani çok gerçekçi bir değer değil. Yalnız rotanın sonunda şehir merkezi ve eve varış mevcut. 2.1lt değeri Ankara trafiğinde yaptım. Eskişehir yolu akşam 18.00 trafiği. 3.0lt değeri de Konya yolu 14.30 trafiğinde 1.5 benzinli ile yaptım.

Fotoğraflar aşağıda mevcut.

İyiymiş gerçekten. Benzer senaryoda benimki 3 litre yakar sizin 1 litre yaktığınız yerde. Ben showroomda bir arkadaşla görüşmüştüm o bana otobanda hybrid ağırlıktan başka bir şey yapmıyor demişti. Öyle mi yoksa faydası mı az oluyor?

DSG şanzıman olayı beni bir tık korkutmuyor değil. Kime sorsam elinde kalacak diyor. Hangi kullanıcı ile konuşsam (Golf, Passat vs.) Manuel al DSG'den uzak dur diyorlar.

DSG sorunu tamamen ısı ile ilgili.
Diğer otomatik şanzımanlar ısı yükseldiği zaman iş yapmayıp kendini korumaya alıyorlar. Vites geçişini hafiften tutup, daha ağır ağır iş yapıyorlar. DSG'yi biraz yorulan at gibi düşünebiliriz. Atlar yorulduklarını anlamazlar, koştukça koşarlar ve rahatsızlanıp ölürler. DSG'yi bunun gibi düşünebiliriz.
Eski tip kuru DSG kalmadı. Islak şanzımanlar mevcut. Isı bir nebzede olsa daha iyi.
Volkswagen grubunun bütün araçları DSG ile aynı teknolojiyi kullanıyorlar. Audi bu sorunu yaşamıyor, Skoda ve Seat bu sorunu yaşamıyor neden Volkswagen araçları bu sorunu yaşıyor hiç düşündünüz mü? Tamamen kitleyle ilgili.
Volkswagen kullanıcılarının çoğu bilinçsiz araç kullanıyor. Benim köyde dağda yaşayan amcamın bile altında Passat var; sonra gelip diyor ki bu araba neden 30'la giderken 6.vitese atıyor. Anasını ağlatmışsın çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı