2. el iPhone 13 Pro vs sıfır iPhone 15

Bütçe
55.000

Moneymoon

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Öncelikle Android cihaz bakmıyorum yoksa fiyatına göre kat kat daha iyi cihazlar olduğuna kesinlikle bende hemfikirim ancak akıllı saatim, tabletim ve bilgisayarım Apple olduğu için Apple'ın telefonlarından devam etmek istiyorum. Şu an iPhone 11 Pro kullanıyorum aslında pili dışında memnunum ancak ikinci elde değerleri güncelleme almayı bırakıp dibi görmeden değiştirmek istiyorum, saydığım cihazların üstüne çıkamıyorum çünkü zaten saçma sapan bir para ödeyeceğim bir de üstüne daha da saçma bir para ödemek istemiyorum. Ondan sıfır 14 Pro veya 15 Pro'ya yanaşmıyorum. Daha altında da 14 alacağıma 13 alırım. Onu da alacağıma pil değiştiririm diye bir denklemim çıkıyor. Depolamayı minimum 256 GB olarak bakıyorum şu anki 11 Pro'da 256 ve daha altını istemiyorum. 128 GB iCloud planıyla ucu ucuna yetiyor. Sorun yaşadığım için düz 11'den geçmiştim zaten.

Pro model istememin en büyük sebebi 3. lensin yaklaştırma konusundaki avantajları ve görüntü açısından daha pahalı bir cihaz olduğunu belli etmesi. keza çelik kasa en azından bence çok daha iyi görünüyor, 14 Pro'da bulabiliyorum. ama 13 Pro dememin sebebi ikinci el bir telefona asgari ücretlinin bir mevsimlik parasını vermek istemiyorum. Gerçekten gönlüm el vermiyor. (çevremde 13 Pro'ları 40-44 ayarında bulabiliyorken 14 Pro'lar istediğim gibi olanları 58-60k).

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Android cihaz bakmıyorum yoksa fiyatına göre kat kat daha iyi cihazlar olduğuna kesinlikle bende hemfikirim ancak akıllı saatim, tabletim ve bilgisayarım Apple olduğu için Apple'ın telefonlarından devam etmek istiyorum. Şu an iPhone 11 Pro kullanıyorum aslında pili dışında memnunum ancak ikinci elde değerleri güncelleme almayı bırakıp dibi görmeden değiştirmek istiyorum, saydığım cihazların üstüne çıkamıyorum çünkü zaten saçma sapan bir para ödeyeceğim bir de üstüne daha da saçma bir para ödemek istemiyorum. Ondan sıfır 14 Pro veya 15 Pro'ya yanaşmıyorum. Daha altında da 14 alacağıma 13 alırım. Onu da alacağıma pil değiştiririm diye bir denklemim çıkıyor. Depolamayı minimum 256 GB olarak bakıyorum şu anki 11 Pro'da 256 ve daha altını istemiyorum. 128 GB iCloud planıyla ucu ucuna yetiyor. Sorun yaşadığım için düz 11'den geçmiştim zaten.

Pro model istememin en büyük sebebi 3. lensin yaklaştırma konusundaki avantajları ve görüntü açısından daha pahalı bir cihaz olduğunu belli etmesi. Keza çelik kasa en azından bence çok daha iyi görünüyor, 14 Pro'da bulabiliyorum. Ama 13 Pro dememin sebebi ikinci el bir telefona asgari ücretlinin bir mevsimlik parasını vermek istemiyorum. Gerçekten gönlüm el vermiyor. (çevremde 13 Pro'ları 40-44 ayarında bulabiliyorken 14 Pro'lar istediğim gibi olanları 58-60k).

16'yı bekle bence eylül'de cıkar.

Ben şunu anlamadım sizde bütçe de var ama keyfi mi vermek istemiyorsunuz? Başlıkta duran iki cihaza göre kıyas yaparsam bu kıyası 13 Pro alır. Bu sorunun cevabı da 13 Pro'dur. 13 Pro düz 15'ten birçok yönden iyi bir cihaz. Ayrıca 16'yı beklemek yerine 15 Pro alın bugünden derim. Gerek yazın dövizin fırlama riski olsun gerekse daha çıkmadan düz 16'nın 15 Pro'nun Lite modeli olacağını bildiğimizden bugünden bütçeyi 10-15K artırıp 15 Pro almanız en iyisi olacaktır. Zaten bugün 15 Pro almamak gibi hata yaparsanız eylül'de düz 16 almak için de bugünün 15 Pro parasını vermek durumunda kalacaksınız bu da bir gerçek kabul edelim :)

@KİNGSEMİH
Aynen keyfi vermek istemiyorum çünkü gerçekten bir telefonun ederi asla değil yurt dışına da çokça çıkıyorum 6 kıtanın 3'ünde bulundum birçok din ve kültürün bulunduğu ülke gördüm ancak Türkiye derecesinde büyüklükte bir ekonomiye sahip olupta bir şeylere ulaşımın bu kadar zor olduğu başka bir ülke görmedim basit bir arabadan tutun pahalı telefona kadar böyle şeylere ulaşımımız bizimle benzer derecedeki ülkelere kıyasla gerçekten çok zor. Siyasete çok değinmek istemiyorum ama (15 Pro'yu baz alıyorum) başka bir ülkeden getirdiğimde 40K'ya gelecek bir telefon için 72-73K vermek istemiyorum kaydettirmek istediğimde neredeyse aynı hesaba geliyor oradanda kurtaramıyorsun derken lanet olsun işimi görsün yeter diyorsunuz en iyisini almak yerine o parayı beni mutlu edecek bir şey yaparak yerim daha iyi diyorsunuz.
Şuan değiştirmek istiyor olmamın nedenide pil zaten hiçbir zaman çok büyük olmadı kullandıkça daha da yıprandı ve cihaz halen daha alıcı bulabiliyor güncelleme aldığı sürece de yanaşacak kişi çok aynı anda aldığımız bir başka arkadaşım geçen günlerde 24K'ya sattı aynı telefonu (gözümün önünde satmasa inanacağım bir tutar değil o kadar edeceğini sanmıyorum en azından benim telefonumun) vs derken telefon halen daha çok eskimemişken para ediyorken değiştireyim diyorum.
Yeni modeller içinde en kötü Kasım sonu gibi Dubai'ye gideceğim zaten çok ilgimi çekerse PlanetPayment'tanda VAT indirimi alır o şekilde hallederim en kötü iki cihaz getiririm tek seferde kaydettiririm annemin 12 Pro'su da benimkinden farksız şuan ama başta son model merakım yok; telefon işimi görsün, pili dayansın, kasıp yavaşlayıp beni delirtmesin, depolaması yetsin, kullanırken göz sağlığımı yitirmeyeyim gibisinden beklentilerim var ondan çok umursamıyorum ki esasında iPhone Xs veya Galaxy S10 gibi cihazlar benim işimi rahatlıkla görür (pilde biraz zayıf kalırlar şuan 11 Pro'da çok farklı değil) benimki işin ihtiyaç dışı tüketim boyutu bunun farkındayım ama dediğim gibi elimdeki cihaz iş görmez hale geldiğinde işe yaramayan bir cihazı ben nasıl istemiyorsam bir başkası da istemeyecektir veya zamanında aldığım parasal değerini tamamen yitirerek vermiş olacağım bunun yerine erken yükseltmeyi yeğlerim en azından maliyetimi azaltacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı