2.el kamera alırken nelere dikkat edilmeli?

318177

Hectopat
Fujifilm XT200 alacagim dostlar;
Şimdi aklimdaki sorular;

1-ben kameradan hiç anlamıyorum ne yapmam gerek kullanmayı bilmiyorum daha doğrusu?

2-bilgisayarlarda oldugu gibi tıpkı bu kameralarda'da şifre vb seyelr oluyor mu format atmak vb.

3-shotter sayisi kac olmali?

4-dahili mikrofon hoparlör var mı? (denklasor sesi vb)

5-dikkat etmem gereken seyleri madde madde yazarsaniz sevinirim bütçem şu an 10 15 bin TL arasi teşekkürler şimdi aklimdaki sorular;
Fotoğrafcilik kursuna gidecegim ogrenmek istiyorum.
Video cekecegim ISO degerleri vb hiç anlamıyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

@Power Supply Unit sanirim sizi onceki konularda gormustum fotograf makinelarindan anlar misiniz?

Çok farklı şeyler sormuşsunuz hocam. Burada hızlandırılmış fotoğraf makinesi dersi veremeyiz. Ama diğer konularda yardımcı olabilirim.
1- Önce kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Zor bir şey değil. İnternette çok fazla kaynak var.
2- Bazı makinelere şifre konulabiliyor diye biliyorum ama kimse uğraşmak istemez. Almak istediğiniz makinede böyle bir özellik yok.
3- Şu sayıda olmalı demek çok fazla doğru değil, ama genelde 5 bin shutter altındaki makineler neredeyse sıfır olarak kabul görür.
4- Bende XT100 var hatırladığım kadarıyla dahili mikrofon ve hoparlör vardı. XT200'de de vardır diye düşünüyorum.

Çok farklı şeyler sormuşsunuz hocam. Burada hızlandırılmış fotoğraf makinesi dersi veremeyiz. Ama diğer konularda yardımcı olabilirim.
1- önce kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Zor bir şey değil. İnternette çok fazla kaynak var.
2- bazı makinelere şifre konulabiliyor diye biliyorum ama kimse uğraşmak istemez. Almak istediğiniz makinede böyle bir özellik yok.
3- şu sayıda olmalı demek çok fazla doğru değil, ama genelde 5 bin shutter altındaki makineler neredeyse sıfır olarak kabul görür.
4- bende XT100 var hatırladığım kadarıyla dahili mikrofon ve hoparlör vardı. XT200'de de vardır diye düşünüyorum.

Cok teşekkür ederim aslinda korktuğum kisim şifre kis miydi hani kilitlenir kullanamam vb diye alip gorecegim yapacak pek bir şey yok.

@AidenPearce sizce alirken neye dikkat etmeliyim?

Cok teşekkür ederim aslinda korktuğum kisim şifre kis miydi hani kilitlenir kullanamam vb diye alip gorecegim yapacak pek bir şey yok.

@AidenPearce sizce alirken neye dikkat etmeliyim?
Eğer daha önce fotoğraf makinesi almadıysanız veya kullanmadıysanız bazı şeyleri anlayamayabilirsiniz. Makine ile fotoğraf çekip sensörde leke var mı ona dikkat etmek lazım. Makine temel fonksiyonlarını yerine getiriyor mu ona bakmanız gerek. Zaten çok ufak detaylarında hatalar bozukluklar varsa anlayamazsınız. Hızlı çekim moduna alıp seri çekim yapabilirsiniz. Video çekimi yapabilirsiniz. Üstündeki fiziksel kontrol tuşları doğru şekilde çalışıyor mu, takılma, sürtünme var mı kontrol edebilirsiniz. Ekranın dokunmatiği sorunsuz çalışıyor mu, tepkimesi nasıl, ekran sağa sola döndürülürken takılmadan gidiyor mu. Genel bir kontrol yapmanız gerek yani.

Fujifilm XT200 alacagim dostlar;
Şimdi aklimdaki sorular;

1-ben kameradan hiç anlamıyorum ne yapmam gerek kullanmayı bilmiyorum daha doğrusu?

2-bilgisayarlarda oldugu gibi tıpkı bu kameralarda'da şifre vb seyelr oluyor mu format atmak vb.

3-shotter sayisi kac olmali?

4-dahili mikrofon hoparlör var mı? (denklasor sesi vb)

5-dikkat etmem gereken seyleri madde madde yazarsaniz sevinirim bütçem şu an 10 15 bin TL arasi teşekkürler şimdi aklimdaki sorular;
Fotoğrafcilik kursuna gidecegim ogrenmek istiyorum.
Video cekecegim ISO degerleri vb hiç anlamıyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

@Power Supply Unit sanirim sizi onceki konularda gormustum fotograf makinelarindan anlar misiniz?

1. öncelikle makinelerden anlamıyorsan sana tavsiyem telefonuna basit bir profesyonel kamera uygulaması indirip basit pürüzleri çözme ile başla çünkü en iyi yardımcın başta o olacaktır veya kenarda köşede manuele izin veren kompakt bir kamera var ise oda olabilir eğer bunlarında yapamıyorsan malum makineyi bekleyip kendin çözüceksin veya ders alacaksın.
2. kameralara şifre konulacağını düşünmüyorum konulsa bile niye kırılmasın çoğu marka modelin Firmware hackleri var zaten biraz kafa yormakla kırılır ama cihazdan olma ihtimaliniz var.
3. shutter sayısı marka modele göre değişir ve satın aldığın kişinin bunu nasıl kullandığına bağlı olarak da değişir genelde 1.000 - 20.000 shutter iyi olarak geçer 20.000'den sonrası da sıkıntı işlere doğru gidebilir örnek 40.000 veya 50.000 civarı shutterli ben makine şahsen asla almazdım çünkü bu adam bu makine ile neler çekmiştir belli değil belki de keyfi istedi adanalı gibi açtı seriyi havayı boş boş çekti şahsi olarak 10.000 - 20.000 ideal bence.
4. dahili mikrofon çoğu kamerada oluyor zaten ama o kadar da iyi değil bir şey bekleme yani ve denklansor sesi dediğin şey zaten shutter sesi onu kapatamazsın o her şekilde var bazı cihazlarda silent shutter diye bir şey var oda shutter sesini azıcık da olsa kısıyor.
5. ISO değeri, sensörün ışığa duyarlılık oranını gösterir bu ne çekeceğine göre değişir bu değer hatta diyaframına ve pozlamana görede değişir bu kuraldır zaten bu kurala uyman gerekmiyor ama belki sıkıntı yaşarsın ışıklandırmada vesaire.
6. videoda, dikkat etmen gereken ana mantık şeyler, ışıklandırma, ISO, diyafram ve pozlama değerin, bit değerin 8, 10, 12, 14, 16 diye gidiyor çoğu makine 8 bit üst seviyeler ise 10 ve 12 civarı çoğu ve log var mı yok mu ona bakman iyi olur ayrıca log çekiyorsan log da tekrardan bir pozlama değiştirmen gerekebilir XT-200 de log yok bu yüzden color correction olarak pek bir şey yapamazsın montaj sekansında güzel bir ders ile de çözülür zaten her şey ve log neye yarar onu da söylemek isterim log footagelar normal bir REC709 footage a göre daha soluk görünür veya soluk ve parlak görünür ama montaj sekansında aşırı iyi renk doğrulama verilebilir color correcting atılabilir ortalama video ile uğraşan bir insanın hayalidir zaten log ve 10-12 bit falan :D
7. makineyi almadan önce satıcıya sensörde ölü piksel, özellikle sensörde çizik var mı diye sorun kasadaki sıkıntı oranlarını sorun kozmetiğine iyice bakınız eğer sensörde aşırı tozlanma var ise dikkat ediniz sensör çizilmiş olabilir ama bu bir ihtimal çoğu makinenin sensör kısmında filtre olduğu için sensörün çizildiğini sanıp çöpe atıyor veya ucuza satıyor son olarak lens veya flash tarzı şeyler de yanında veriliyorsa flaşın sararıp sararmadığına dair kanıt alın sararmış flash kötü olabiliyor lens kısmında ise lensin içinde buğulanma, mantarlaşma çizik kir toz vesaire şeyler yok mu var mı diye de bir sorunuz gerekirse satıcı temizleyip size versin onun görevi o ve temiz lens almaya özen gösteriniz kasada birkaç çizikli lens sıkıntı yapmaz bence ama optiklere ve odak motorlarına vesaire dikkat ediniz.

1- Pratik yapa yapa kendi kendine öğreniyorsun zaten. Onun dışında Youtube'ta eğitimler var, onları da izleyebilirsin, çok faydalı oluyor. Zor bir yanı yok zaten. Gerekli olan birkaç ekipman sadece.

2- Kameralarda şifre olmuyor bildiğim kadarıyla. Ancak sıfırlanabiliyor. Sıfırlandığı zaman içindeki tüm fotoğraflar siliniyor.

3- Shutter sayısı ikinci elde makinenin ne kadar kullanıldığı hakkında güzel misal veriyor. Bu kameradan kameraya değişir. Mesela Canon 5D serisi için 100 bin shutter normalken, giriş seviyede kalan 650, 700, 750D vb. üç rakamlı modellerde normalin üzeridir. Şahsen alınacak kameraya da bağlı ama 20 bin shutter üzerindekiler aktif olarak kullanılan makineler genelde veya eskiler.

4- Dahilî mikrofon video kaydı yapabilen her kamerada var. Shutter sesi kapatılamaz, bu deklanşöre bastığında aynanın yukarıya kalkmasıyla çıkan mekanik bir sestir. Ancak senin alacağın model aynasız kamera olduğundan fotoğraf çekiminde çıkacak ses çok daha az olacaktır.

5- Buradan anlatmaya kalksak çok uzun sürer. Mert Gündoğdu ve fotografium kanallarında eğitim videoları oluyor. Onları izlemeni öneririm.

Geri
Yukarı