2. el MSI 3080 Suprim X alınır mı?

Hayır siz dediniz ki “Garanti kabul etse mining yapan adam satmakla niye uğraşsın kendi garantiye yollar”. Mining yapan adam işi bittiğinde, oyun da oynamıyorsa kartı ne yapsın turşusunu mu kursun tabii ki satacak. Bozuk da değilse garantiye niye yollasın?

Mining yapıp niye garantiye yollasın yani kartta sorun yoksa? Elinde de boş boş tutamayacağına göre sorunsuz kartı tabii ki satıp para almak isteyecek.

Kartta sorun varsa ve garantisi devam ediyorsa zaten yolluyorlar garantiye, çünkü garanti “bunda mining yapılmış tamir edemeyiz” demiyor. Anca kartın garantisini bozacak şekilde içini açmaları lazım ki garantisi devam eden ürüne kimse bunu yapmaz, miningci de olsa kartta sorun varsa gönderir garantiye.

İkinci el her zaman risklidir ama miningin sürece kattığı ek bir risk yok. Normal kullanıcı da aynı sorunları yaşıyor mining yapanlarla, garantide tamamen aynı süreçler geçerli.
Mining yapılmış kartlardan uzak durun diye boşa mı bağırıyor teknoloji kanalları hocam? Nasıl risk oluşturmuyor ömrünü kısaltıyor kartın daha ne yapsın? Normal kullanıcıların kullandığı kartlar sapasağlam eğer düzgün kullanılmış ve üretilmiş ise. 3 5 ay kullanılmış ayağına 2 senelik mining yapılmış bir kart alın o zaman görürsünüz risk var mı yok mu.

Nasıl risk oluşturmuyor ömrünü kısaltıyor kartın daha ne yapsın?
İşte miningin ömür kısaltması veya performansı etkilemesi pek de geçerliliği olan bir bilgi değil. Çoğunlukla gereksiz bir batıl inanç/korku bu. Hangi teknoloji kanalı “mininge bulaşmış karttan uzak durun” diyorsa atın video bir de onların gerekçeleri neymiş ona bakayım.

Bu tip işler hakkında en derin bilgi birikimine sahip kanallardan biri olan Linus Tech Tips, mining yapılan kartların alınabileceğini söylüyor mesela:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3 5 ay kullanılmış ayağına 2 senelik mining yapılmış bir kart alın o zaman görürsünüz risk var mı yok mu.
Gidin garantisi bitmiş 2 yıllık kart alın demedim zaten. Başlık sahibi arkadaşın bahsettği kartın fatura tarihi yepyeni belli ki, daha 2 yıl garantisi duruyor. 2 ay önce alınmış kartta 2 ay 7/24 mining yapılmış olsa ne olur.

Elektroniklere, çiplere vs en çok zarar veren şeylerden birisi ısınma-soğuma döngüleri. Mining yapılan kartlar sabit sıcaklıkta çalıştığı için, oyun oynanan kartlardan ziyade sürekli ısınıp soğumazlar, termal değişikliklerden dolayı zarar görmezler.

Atıyorum 200 saat açık kalmış bir kartta, 200 saat oyun oynanması, potansiyel olarak 200 saat miningden daha bile fena olabilir bu sebeple.

Önemli olan kartla mining yapılmış olması değil. Toplam kaç saat açık kalmış, kaç derecede kullanılmış vs. Bu sebeple “mining yapılmış karta dokunulmaz” korkusu gereksiz. Her ürün kendi özelinde değerlendirilmeli.

Sanmıyorum yanlış hatırlamıyorsam LHR için modlu BIOS atılıyor karta. He sonradan orijinal BIOS atılıp LHR kilidi tekrar açılabiliyor mu bir fikrim yok. Konu hakkında bilgi edinirseniz bizlerle paylaşmayı unutmayın iyi sosyaller.
Hocam ben de çok bilmiyorum AMD kartlara bios atıyorlar eminim ama nvidia kartlar için program içinden en uygun verileri girip max kazım yaptırıyorlar diye okumuştum başka bilgim yok inanın. MSI tarafı "kartın hiç sorunu yok, garantisi devam ediyor, güvenlik bandı ve içi açılmamış, sıcaklık 67 dereceyi geçmiyor" diyince ben de tamam dedim valla :) Hatta termal ped ve macun bakımı yapalım mı dediler teknik servis olarak ben de hiç ellemeyin içi açılmamışsa şimdilik ben kullanırım dedim :)

Geri
Yukarı