2. el piyasası neden bu kadar pahalı?

furkanharrower

Hectopat
İnternette 2.el bilgisayarlar çok pahalı. Belki aralarından iyi ve ucuz sisteme denk gelmek çok zor. RX570, RX470, 1050 Ti sistemleri 4-4.500 arasına görüyorum. Veya da sıfırını atıyorum 5 bin TL'ye toplayabilecekken adam 4900 TL'den satıyor. Acaba ben mi yanlış düşünüyorum? Yoksa bu insanlar bizi kazıklamaya mı çalışıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sadece bilgisayar için değil bir dolu konuda ikinci el piyasası yükselmiş durumda. Ülkemizde fırsatçılıktan ciddi manada kazanç sağlanıyor. İnsanların sıfır ürünler/araçlar için bütçeleri olmadıklarını bildiklerinden fiyatları yükseltiyorlar.

Bir haftada 4-5 kere benzer konu açıldı sanırım. Hepsine aynı şeyi yazmaktan sıkıldım. Bu ülkede 2. el sistemi oturmuş değil, 2. el ne bilmeyen satıcılardan oluşuyor.

Sıfır almaya bakın, o fiyatlara 2. elin bir anlamı yok.

Fırsatçılık hem sayılır hem sayılmaz. Şöyle söyleyeyim, Kasım 2019'da Vatan'dan sıfır RX 580 Strix'i 1220'ye aldım, şuan sıfırı 2300. Sıfır fiyat böyle iken kimse bu fiyata aldığı kartı olması gereken 1100-1200 fiyatından vermez. Bende 1650 teklfi aldım, aynı sekilde temizini bulamam diye vermedim.

Şöyle düşünün 1.500 TL PS4 aldınız. Piyasa yükseldi yükseldi şimdi sıfır en ucuz PS4 3.500 TL civarında elinizdeki PS4 satmaya karar verdiniz. Piyasa bu durumdayken kalkıp elinizdeki PS4 2.el olarak 1.000 TL satar mısınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı