2. el RX 6600 XT alınır mı?

Yurtdışı yani garantisiz ürün almak risklidir. 500 TL fazla olsun ama devam eden Türkiye garantisi olsun en azından kafa rahat olur.
Kafa nasıl rahat oluyor? hangi firma fatura sahibi dışında garanti işlemleri başlatıyor? tamir vs. durumunda yada değişimde fatura sahibine gönderirler kartı. Yine aynı şekilde para iadesi durumlarında yine fatura sahibi dışında hiç bir işlem başlatmazlar.

Kafa nasıl rahat oluyor? Hangi firma fatura sahibi dışında garanti işlemleri başlatıyor? tamir vs. durumunda ya da değişimde fatura sahibine gönderirler kartı. Yine aynı şekilde para iadesi durumlarında yine fatura sahibi dışında hiç bir işlem başlatmazlar.

Fatura sahibi mi? Hayır fatura başkasının üzerine olabilir teknik servisler için bu önemli değil, faturayı göndermesen de olur garantisini ürünün numarasından buluyorlar. Sen ürünü gönderirken sorununu, telefonunu, adresini vb. yazıyorsun onlar da kargonun geldiği adrese geri yolluyorlar eğer tamir ile çözülebilecek bir sorun varsa.

Değişim ve iade çıkarsa perakendeciye sormak ya da en başından aldığın kişi ile "garanti süresince bir sorun olursa iletişimde kalalım" diye konuşmak en temizi. İşini biliyorsan kafan rahat olur evet, yurtdışı ürününde kafadan garantisizsin aldığın kişi bile çözüm üretemez.

Fatura sahibi mi? Hayır fatura başkasının üzerine olabilir teknik servisler için bu önemli değil, faturayı göndermesen de olur garantisini ürünün numarasından buluyorlar. Sen ürünü gönderirken sorununu, telefonunu, adresini vb. yazıyorsun onlar da kargonun geldiği adrese geri yolluyorlar eğer tamir ile çözülebilecek bir sorun varsa.

Değişim ve iade çıkarsa perakendeciye sormak ya da en başından aldığın kişi ile "garanti süresince bir sorun olursa iletişimde kalalım" diye konuşmak en temizi. İşini biliyorsan kafan rahat olur evet, yurtdışı ürününde kafadan garantisizsin aldığın kişi bile çözüm üretemez.
Tamir dışında kalan tüm süreçlerde muhatap fatura sahibi. Perakendeci ne alaka? yok direkt nvidia-amd ile iletişime geçsinler. İşini bilip bilmemen gram fark etmiyor fatura sahibinin insafına kaldın. 6700XT aldın 1 yıl sonra ürün arızalandı gittin servise verdin ve değişim kararı çıktı ama ortalıkta 6700XT diye bir kart kalmadı mecbur 7700XT ile birebir değişim yapacaklar ki bilindik bir süreç, şimdi aldığın adam ne kadar dürüst? adam sana sıfır 7700XT yi gönderecek mi? var mı bir garantin? en dürüstünün bile aklını çeker kusura bakma. Hele para iadesi kısmına hiç girmiyorum bile onu asla fatura sahibi dışında yapmıyorlar.

Tabi teknik servislerin ürünü bin bir türlü bahane ile garanti dışı bırakmaya çalıştığı bir ortamdan bahsetmiyorum bile. Artık çoğu teknik servislik olay tüketici hakem heyetinde çözülüyor, böyle bir ortamda 2.el aldığın cihazla kafan rahatsa TR de yaşamıyorsundur yada dünyadan haberin yoktur.

Tamir dışında kalan tüm süreçlerde muhatap fatura sahibi. Perakendeci ne alaka? yok direkt nvidia-amd ile iletişime geçsinler. İşini bilip bilmemen gram fark etmiyor fatura sahibinin insafına kaldın. 6700XT aldın 1 yıl sonra ürün arızalandı gittin servise verdin ve değişim kararı çıktı ama ortalıkta 6700XT diye bir kart kalmadı mecbur 7700XT ile birebir değişim yapacaklar ki bilindik bir süreç, şimdi aldığın adam ne kadar dürüst? adam sana sıfır 7700XT yi gönderecek mi? var mı bir garantin? en dürüstünün bile aklını çeker kusura bakma. Hele para iadesi kısmına hiç girmiyorum bile onu asla fatura sahibi dışında yapmıyorlar.

Tabi teknik servislerin ürünü bin bir türlü bahane ile garanti dışı bırakmaya çalıştığı bir ortamdan bahsetmiyorum bile. Artık çoğu teknik servislik olay tüketici hakem heyetinde çözülüyor, böyle bir ortamda 2.el aldığın cihazla kafan rahatsa TR de yaşamıyorsundur yada dünyadan haberin yoktur.

Çok sınırlı bilgin var ya da işi bilmiyorsun. Ben çok ikinci el ürün aldım, servise de yolladım satıcıya ihtiyaç duymadan değişimi de yaptım. Öncelikle perakendeci iade ve değişim hakkı çıkan ürünü kafasına gönderemez, çünkü insanlar her zaman aynı adreslerinde yaşamıyorlar bunun için ön konfirmasyon gerekli. Faturanın üzerine kesildiği kişi ölebilir, taşınabilir, ürünü hediye etmiş ya da satmış olabilir.

Burada elinde değişim/iade belgesi çıkmış ürün ile perakendeciye (siz satıcı deyin) bunları gösteriyorsun değişim talebinde nereye gönderileceğini söylüyorsun bitiyor. Bu kadar basit. Yok yokuşa sürdüler, yok ilk alıcıya benden habersiz yolladılar falan bunlar satıcının iş bilmezliği olur. İlk sahibiyle iletişimin yoksa THH'ye gider tüm zararı firmaya karşılatırsın.

Faturasız garanti olmaz diyenler var?
Polyannacılık oynuyorlar, teknik servislerin kurnazlıklarından haberleri yok. Burası Türkiye, sıfır 1-2 günlük kartı sıvı teması var diye garanti dışı bırakıyorlar. Şu mining ortamında neymiş fatura sahibi dışında garanti işlemlerini yürütecekmiş, neymiş değişim ürününü alacakmış da mış miş. Yok öyle bir dünya yahu herkes ayrı sallıyor. 10 teknik servisin 9 u fatura sahibi dışında kimseye ürün de yollamaz, para iadesi de yapmaz adres değil bak ad-soyad olarak bahsediyorum.

Faturasız garanti olmaz diyenler var?

Fatura formalite icabı istenir en fazla. Senlik bir durum bazı arkadaşların iddia ettiği gibi sorgusuz sualsiz o kişiye, adrese gönderilir gibi bir durum yok. Fatura sahibi öldü ne olacak mezarlığa mı gönderecekler? Muhatap her türlü sensin anlayacağın. Ürünü aldığında garantisi, kutusu, faturası (ya da örneği) talep edersin satan kişiden.

Diyelim bugün 300-500 TL az verip yurtdışı ürünü aldın. Muhatabın kim? Hiç kimse. Türkiye servisi bakar mı parasını ödersen belki, o bile kesin değil. Alınan yabancı site yardımcı olur mu hayır Amazon JP bile mesuliyet kabul etmiyor iade süresi geçtikten sonra. Ekran kartı tamircileri bugün yalnızca arıza tespiti için bu serilerde tarifeyi 500 TL'den açıyor. Onarılabilirse işçilik ve maliyeti sen hesapla, onarılmazsa da geçmiş olsun.

Geri
Yukarı