2. el sistem alırken neye dikkat edilmeli?

AIDA64. - Sistem Genel Bilgilerini gösterir.
CrystalDiskMark. - HDD/SSD testi için.
HDTune Pro. - SSD/HDD Badsector gibi testler yapmanıza yarayan uygulama.
MemTest. - Bellek Testi.
CrystalDiskInfo. - HDD/SSD sağlığı için.
FurMark. - Ekran Kartı Performans, Sıcaklık testi için.
En riskli parca ekran kartı. FurMark testine sokabilirsin 30 dakika kadar bir hata almaz isen kart sağlıklı kabul edilebilir.

2. risk taşıyan parca RAM bunu Memtest86 ile kontrol edebilirsin.

3.risk taşıyan parca SSD ömrü bunu ssdlife ile ögrenebilirsiniz.

BurnInTest ile genel bir test yapabilirsin.

Sistemi almadan önce genel bir göz gezdirmek en güzelidir. Umarım her şey yolunda gider 😇

2014 yılının sonunda bir ssd aldım.Çok kısa süreler ara versemde düzenli olarak oyun oynarım.Ama ssd ömrü vb konularında bu programlar sonuç böyle çıkıyor.Bir hatamı var sizce.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    68,4 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    54,4 KB · Görüntüleme: 35
2014 yılının sonunda bir SSD aldım. Çok kısa süreler ara versemde düzenli olarak oyun oynarım. Ama SSD ömrü vb konularında bu programlar sonuç böyle çıkıyor. Bir hatamı var sizce.

Intel SSD hakkında bir bilgim yok içindeki Firmware nasıl bir bilgi veriyor bilemiyorum :)

Sonucların çok az da olsa düşmesi gerekirdi en azından.

Intel SSD hakkında bir bilgim yok içindeki Firmware nasıl bir bilgi veriyor bilemiyorum :)

Sonucların çok az da olsa düşmesi gerekirdi en azından.
Evet bende ssdden performans Düşüklüğü bekliyorum 1-2 yıldır ama hala w10 son sürümü q9550 işlemci gt650 ekran kartı olan sistemde tam bios ekranından sonra 4 sn de giriş ekranını veriyor önüme şifreden sonra girişim ise 1 sn.

Kime göre neye göre çok göreceli kavramlar... :D
500W Rampage 80+ PSU ile RTX 3060 R5 5600x kullanıyorum 0dB.
Maximum 550W çıkabiliyor marka takıntısını yenmelisiniz.
Bir markanın 50 başarısız 1 başarılı modeli var ise takıntı yoktur ortada hocam. 8 adet PSU patlattım ben.

Evet bende SSD'den performans düşüklüğü bekliyorum 1-2 yıldır ama hala Windows 10 son sürümü Q9550 işlemci GT650 ekran kartı olan sistemde tam BIOS ekranından sonra 4 sn de giriş ekranını veriyor önüme şifreden sonra girişim ise 1 sn.

Kullandıgınız sistemi SATA2 olarak varsayıyorum ve UEFI de yok olarak düşünüyorum boot süresi mükemmel.

Ya bende pek anlamadığım için bir sıkıntı çıkmasından korkuyorum onun için 0 alıp dandik bir ekran kartıyla idare edeyim diyorum ama ona da bütçe yetmiyor gibi.

İnternetten bakın hocam testlerin nasıl yapıldığına öyle zor bir şey değil içiniz rahat olsun testler temiz çıkarsa zaten bir şey olma olasılığı yok isterseniz bende size yardımcı olurum.

Bütçe nedir?
En riskli parça PSU'dur. Kalitesiz marka ise bileşenlere zamanla zarar verir.
Test olarak:
PSU: OCCT testi + Marka/model bilgilerine bakmak.
İşlemci: Prime95 testi.
RAM: Memtest testi.
Ekran kartı: AIDA64, FurMark, Cinebench gibi testler. Ek olarak oyun + driver kurulup test edilmesi gerekilir. Bazı donanımsal hatalı kartlar oyun açmazlar.
HDD/SSD: CrystalDiskInfo ve CrystalDiskMark programları.

Ama bu programlar kesin sonuç vermeyebilir. 600W Everest PSU gerçekte 450W falan veriyor, sistemin gereksinimi 300W ise anlaşılmayabilir.

Ek olarak: Anakart için de bakıp PCB'de (devrenin kartı) çizik darbe olup olmadığına bakmalısınız. Kondansatörler, MOSFET'ler gibi bileşenlerine.

Bütçe 5200 5300 civarı. 0 ve 2. el karışımı bir şeyler yapsak ortaya ne çıkar acaba. Şu sıralar çok ihtiyacım var sakatlandım 3 4 ay evden çıkamayacağım vakit geçirmelik bir şey arıyorum ama güvenemiyorum kimseye sarı sitede.
İnternetten bakın hocam testlerin nasıl yapıldığına öyle zor bir şey değil içiniz rahat olsun testler temiz çıkarsa zaten bir şey olma olasılığı yok isterseniz bende size yardımcı olurum.

Şöyle bir sıkıntım var yürüyemiyorum. Benim kendim gidip test yapabilme imkanım yok ondan çekiniyorum 2. elden biraz.

Geri
Yukarı