2. el ürün satarken dikkat edilmesi gerekenler

Lyon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yarın şu an bulunan dizüstü bilgisayarımı satmak için alıcıyla anlaştım. Alıcı 2.el ürün alım satımı yapan, tek merkez AVM'de mağazası bulunan birisi. Normalde ürünleri eve gelip kontrol edip satın alıyor. Fakat eve geldiği için fiyatı da 50 TL kadar düşürüyor. Ben bu 50 TL'lik kesimi yapmaması için mağazasına gidip teslim etmeyi düşündüm.

Fakat gideceğim yere hiç gitmedim, bilmediğim bir yer ve nedense içimde bir tedirginlik bir güvensizlik hissiyatı var. İlk defa 2.el ürün satışı yapacağım. Satın alacağım adamı iyice araştırdım Facebook'tan falan. İyi bir aile babasına benziyor ama konuşurken sanki silah zoruyla konuşuyor gibi tatmin olamadım ve güven veremedi bana sanırım bu yüzden tedirginim. Sizce ne yapmalıyım?

Ben şu an 15 yaşındayım bundan 2-3 yıl önce internetten eski bisikletimi satmıştım 50 TL'ye öyle gece adamla konuşuyorduk işte şurada buluşalım falan sonra işte abim geldi eve dedim abi işte adam ile otelin orada buluşacağız ite bisikleti aldık gittik adamda samimi birisine benziyordu LETGO
diye bir siteden sattım bence sesine fazla aldanma yanına bir büyüğünü al ve git bence ;)

Ben şu an 15 yaşındayım bundan 2-3 yıl önce internetten eski bisikletimi satmıştım 50 TL'ye öyle gece adamla konuşuyorduk işte şurada buluşalım falan sonra işte abim geldi eve dedim abi işte adam ile otelin orada buluşacağız ite bisikleti aldık gittik adamda samimi birisine benziyordu LETGO
diye bir siteden sattım bence sesine fazla aldanma yanına bir büyüğünü al ve git bence ;)

O satacağım alıcının facebook sayfasına konuşmayı bilmiyor diye yorum atmış birisi, ben de ona sordum. İşte siz sattınız mı? o da satmadığını söyledi ve laptop özelliklerini resimlerini istedi, ona satmamı istedi, bakalım.

Mağazası varsa korkmanı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum, yeri belli yurdu belli.
Yaşını bilmiyorum ancak yanına bir büyüğünü alıp git, kontrol edip paranı versin hepsi bu kadar. Sahte para olayı yaşanacağını sanmıyorum ama her ihtimale karşı ATM'den çıkan parayı teslim al - ayın şekilde teslim aldığın parayı ATM'ye yatır yan yanayken veya direkt olarak havale yapsın.

AVM tipi yerler alışveriş için güvenlidir, muhatabının ilgili AVM'de mağazası da varsa korkmanı gerektirecek bir durum yok bana sorarsan.

Mağazası varsa korkmanı gerektirecek bir durum olduğunu sanmıyorum, yeri belli yurdu belli.
Yaşını bilmiyorum ancak yanına bir büyüğünü alıp git, kontrol edip paranı versin hepsi bu kadar. Sahte para olayı yaşanacağını sanmıyorum ama her ihtimale karşı ATM'den çıkan parayı teslim al - ayın şekilde teslim aldığın parayı ATM'ye yatır yan yanayken veya direkt olarak havale yapsın.

AVM tipi yerler alışveriş için güvenlidir, muhatabının ilgili AVM'de mağazası da varsa korkmanı gerektirecek bir durum yok bana sorarsan.

17 Yaşındayım, yaşıtım arkadaşla gitmeyi planlıyordum. Fakat düşündüm de laptopla giderken ve o kadar parayla dönerken metrobüste ya da metroda zorluk çekerim. 50 TL eksik alayım, alıcı gelsin eve kontrol edip gitsin. Gerekli araştırmayı yaptım dükkanını vs. biliyorum zaten sorun olursa giderim.

2. el alışverişlerde ikamet adresini ortaya çıkarmak mantıklı bir fikir değil inan bana :) Yarın bir gün problem olunca evini biliyor olması hoş olmaz, bırak alışveriş yaptığın kimseler evini bilmesin. İlla yakında buluşmak istiyorsan evinizin yakınındaki bir mekana çağır, çay içer takası gerçekleştirirsiniz, evine sokma tanımadığın insanı.

Senin veya arkadaşının banka kartı varsa direkt olarak mağazada da halledebilirsiniz.

Üstelik letGo'ya 1400 TL'ye koymuştum. 1350 TL'ye Suriyeli birisiyle anlaştık. Hangisine satsam bilemiyorum :D
2. el alışverişlerde ikamet adresini ortaya çıkarmak mantıklı bir fikir değil inan bana:) Yarın bir gün problem olunca evini biliyor olması hoş olmaz, bırak alışveriş yaptığın kimseler evini bilmesin. İlla yakında buluşmak istiyorsan evinizin yakınındaki bir mekana çağır, çay içer takası gerçekleştirirsiniz, evine sokma tanımadığın insanı.

Senin veya arkadaşının banka kartı varsa direkt olarak mağazada da halledebilirsiniz.

O değil de bu hiç aklıma gelmemişti çok mantıklı bir şey söyledin, teşekkür ederim bunun için. Aklımda bir yer edindi.

Sen benim sözümü dinle :) İsmi geçen AVM'ye arkadaşınla birlikte git ve mağazada ticareti gerçekleştir. Parayı elden verecekse rica et zemin kata inip parayı ATM'den çeksin. Suriyeliler ile ticaret yapmaya kalkma, karşına ne çıkacağını bilemezsin. Asıl problemi o zaman yaşarsın.

Parayı da at çantana olsun bitsin, kimse bir şey yapmaz merak etme. Arkadaşın da ajan gibi arkandan takip etsin, çantaya el atan var mı yok mu dikkatli olsun. İş çıkış saati gitmeyin, metro - metrobüs boş olsun; hepsi bu kadar. 1300TL için fazla heyecan yapmana gerek yok yani :)

Sen benim sözümü dinle :) İsmi geçen AVM'ye arkadaşınla birlikte git ve mağazada ticareti gerçekleştir. Parayı elden verecekse rica et zemin kata inip parayı ATM'den çeksin. Suriyeliler ile ticaret yapmaya kalkma, karşına ne çıkacağını bilemezsin. Asıl problemi o zaman yaşarsın.

Parayı da at çantana olsun bitsin, kimse bir şey yapmaz merak etme. Arkadaşın da ajan gibi arkandan takip etsin, çantaya el atan var mı yok mu dikkatli olsun. İş çıkış saati gitmeyin, metro - metrobüs boş olsun; hepsi bu kadar. 1300TL için fazla heyecan yapmana gerek yok yani :)

Suriyeli, sanayide çalışıyor öğle arası alacak, daha fazla veriyor ve babamla birlikte olacağım ticaret yaparken ayrıca bildiğim yer. Diğer mağazası olan alıcı ise konuşması ne bileyim güven vermedi açıkçası, sanki oraya gidince bir şey olacak son anda vazgeçecek gibi geliyor, ne yapsam çok kararsızım :/

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı