2 farklı çözünürlükte monitör aynı anda çalışır mı?

stayinghome

Hectopat
Merhaba,

İşim için 2. monitör olarak Dell'in linkteki (Dell E1916HV E1916HV 18.5) monitörünü almayı düşünüyorum.
18.5 inç, 1080P'den düşük.
Ana ekranım ise 24 inç ve 1080p Full HD monitör.
İkisini bir arada PC'ye bağlayacağım. Ekranı genişlet seçeneği ile. İkinci monitörün de mutlaka 1080p olması gerekir mi? Ana monitörün kalitesini etkiler mi?
Örneğin ana monitörde yüksek grafik ayarlarında oyun oynadığım zaman yanda 2. monitörde 1080P'den düşük çözünürlük olması oyunun çözünürlüğünü, grafik ayarlarını etkiler mi? Ya da oyun olmasa bile, herhangi bir şekilde, 2. monitörün de açık ve aktif olması, ana monitördeki görüntünün kalitesini herhangi bir şekilde etkiler mi yoksa iki monitörün 1080p olması faydalı mı olur?

Teşekkür ederim.

Sorun olmaz. Ben şuanda Samsung 2k monitör ile AOC 1080p monitörü aynı anda kullanıyorum. İki sorun var birincisi: çözünürlüğü yüksek olan ekrandan düşük ekrana sayfa kaydırınca devasa boyutlara çıkıyor ona da zamanla alışır ayarlarsınız. İkincisi: hz farkı fazla ise hz'i az olan monitör yüksek olan monitörün hz'ini aşağıya çekilebiliyor. Örneğin 240hz ve 75hz olan iki ekranı aynı bilgisayara bağlayalım. 240hz olan monitörün hızı iki monitörde aynı anda çalışırken 144hz'e düşüyor. Bu sorunu hz hızı düşük olan monitörü güç tuşuna basarak kapattığımızda çözebiliyoruz. Yüksek olan monitör 240hz olarak işlevine devam ediyor.

Sorun olmaz. Ben şuanda Samsung 2k monitör ile AOC 1080p monitörü aynı anda kullanıyorum. İki sorun var birincisi: çözünürlüğü yüksek olan ekrandan düşük ekrana sayfa kaydırınca devasa boyutlara çıkıyor ona da zamanla alışır ayarlarsınız. İkincisi: hz farkı fazla ise hz'i az olan monitör yüksek olan monitörün hz'ini aşağıya çekilebiliyor. Örneğin 240hz ve 75hz olan iki ekranı aynı bilgisayara bağlayalım. 240hz olan monitörün hızı iki monitörde aynı anda çalışırken 144hz'e düşüyor. Bu sorunu hz hızı düşük olan monitörü güç tuşuna basarak kapattığımızda çözebiliyoruz. Yüksek olan monitör 240hz olarak işlevine devam ediyor.
peki iki monitörü nasıl bağlıyorsunuz? HDMİ splitter mı gerekiyor?

Monitörün çözünürlüğü neyse öyle gösterir sıkıntı olmaz. Ekran kartının kaç monitör desteklediğine dikkat et yoksa göstermeyebilir.
HDMİ splitter mı kullanmak gerekiyor iki monitor oldugu zaman?

Ekran kartınızda çoklu giriş varsa (genelde oluyor zaten) 2 DP girişi var ise o şekilde kullanabilirsiniz yoksa da DP ve HDMI olarak kullanabilirsiniz.
2 HDMI girişi var, o zaman iki HDMI kablosu ile yapabiliyorum o zaman.

Merhaba, burada o zaman bir 2k monitor bir de 1080p'den düşük monitör varsa, ben 2k'dakinde oyun oynuyorsam, yandaki monitör de açık ise o zaman 2k monitörün Hz ve çözünürlüğü düşünüyor mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı