2 günde 2 GPON modem yandı

Tam olarak ne yapmam gerekiyor?
En başta dediğim DSL veya hat değerlerini gösteren tabloyu bulmak. Menüleri bimediğimden nerede diyemem.
Kılavuzu buldum da istediğim verileri gösteren yokmuş onda. Bakım kısmında DSL Line Diagnosis bölümünden bir foto paylaşın oradkai seçeneklerde neler varsa.

Son düzenleme:
En başta dediğim DSL veya hat değerlerini gösteren tabloyu bulmak. Menüleri bimediğimden nerede diyemem.
Kılavuzu buldum da istediğim verileri gösteren yokmuş onda. Bakım kısmında DSL Line Diagnosis bölümünden bir foto paylaşın oradkai seçeneklerde neler varsa.
Adı bakım olan bir menü bulamadım maalesef, panelim aşağıda görüntüde ki gibi. Menüleri tek tek gezdim ama yok sanırım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    23,8 KB · Görüntüleme: 50
Fiber sistemlerde hat değerleri bulunmaz.
Aaaa bilmiyorduk :D Gözülmeyebilir de demişim ilkte okumadan gelmeyin. Bulunmaz diye de birşey yok. Telekomun verdikleri kısıtlı bu yüzden gözükmeyebilir o yüzden tanı ve tablo gibi yerleri bak diyoruz.
@anilcaliskan Device log kısmında hata yazanlar aynı koda mı sahip, aynı şekilde mi devam ediyor aşağıya doğru?
Telnet ile modemin vermediği bilgileri hat değerlerini görebiliriz ancak yazılım ve programlama bilginiz olması lazım. Telekomculara da telnetten girip bilen varsa girip kontrol edebilirler değerlerinizi.

Son düzenleme:
Aaaa bilmiyorduk :D Gözülmeyebilir de demişim ilkte okumadan gelmeyin. Bulunmaz diye de birşey yok. Telekomun verdikleri kısıtlı bu yüzden gözükmeyebilir o yüzden tanı ve tablo gibi yerleri bak diyoruz.
@anilcaliskan Device log kısmında hata yazanlar aynı koda mı sahip, aynı şekilde mi devam ediyor aşağıya doğru?
Telnet ile modemin vermediği bilgileri hat değerlerini görebiliriz ancak yazılım ve programlama bilginiz olması lazım. Telekomculara da telnetten girip bilen varsa girip kontrol edebilirler değerlerinizi.
Device log aynen devam ediyor aşağı doğru, programlama bilgin maalesef yok.

Merhaba,

GPON cihazın yanması ancak elektriksel bir problem ile olabilir, mutlaka adaptörünü kontrol ediniz. Ama siz GPON cihazının kırmızı uyarı ışığının yandığından bahsediyorsunuz: Buda beni bağlantı veya kablo problemi olduğu çıkarımına itiyor.

GPON cihazı fiber kablo ile, ışıkla iletişim sağlıyor; ışık ile iletişim sağlarken (pasif yapıda) yanması pek olası değil. Kablo bağlantıları tozlanabilir, kablo kopabilir bununla ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz veya en kötü senaryoda servis sağlayıcının GPON Switch/QLT cihazı bozulabilir (Kablo, SFP, elektriksel problem vs yaşıyor olabilir.) bu durumda sizin yapabileceğiniz birşey yine yok.

Umarım servis sağlayıcınız sorunu kabullenir ve çözüme kavuşturur.

Ref:
GPON (Gigabit-capable Passive Optical Network)
Fiber sistemlerde hat değerleri bulunmaz.

Az önce bir detay fark ettim, bilgisayarım 15 dakika da ekran bekleme moduna 30 dakika sonra tamamen bilgisayar dahil bekleme moduna girip kapanacak şekilde ayarlı.

WC kapısı ile odamın kapısı yakın, 1 saat kadar uyumuşum kalktım PC kapalı WC'ye girecektim WC'ye ait ışık tuşuna bastığım gibi bilgisayar bekleme modundan çıktı ve çalışmaya başladı. Muhtemelen elektrik tesisatı ile alakalı bir durum var. Sizce nedendir bu topraklama sorunu falan mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı