2 HDD'de ayrı ayrı Windows 10 kullanmak

ajax

Hectopat
Arkadaşlar evimde abimin ve benim ortak kullandığımız masaüstü bilgisayar var. Abim crackli oyunlar vs. kurduğundan benim önemli verilerimin çalınmasından endişeliyim.

Bu sebeple ben de bir harddisk aldım ve bilgisayarı kullanmak istediğim zaman masaüstündeki hardiski çıkarıp, aldığım harddiski takıp buradaki işletim sisteminden işlerime bakmaya karar verdim. O bilgisayarı sürekli kullanmadığım için harddiski sök tak işlemleri benim için sıkıntı değil.

Kendi harddiskimi taktıktan sonra UEFI Windows 10 kurulumu yaptım. Sorunsuz bir şekilde driverları kurup işimi görüp harddiski çıkardım.

Sıkıntı buradan sonra başlıyor. Abimin harddiskini taktığımda bilgisayar açılırken siyah arka planda, sol üstte beyaz alt tire yanıp sönüyor. İnternetde araştırdığım kadarıyla birçok şey denedim. İlerleyen saatlerde bu hata "reboot and selet proper Boot device" hatasına evrildi. Ama abimin harddiskindeki Windows 10 işletim sistemini açmayı başaramadım.
Ben de artık yapacak bir şey yok deyip bu diske de UEFI Windows 10 kurulumu yaptım. Sorunsuz bir şekilde kuruldu ve sistem çalıştı.
Ardından merak edip önceki sistemim çalışacak mı diye kontrol etmek istedim. Kendi hardiskimi çalıştırdığımda sonuç yine beyaz alt tire. Ben iki hardiski ayını anda bilgisayara bağlı olmadan ayrı ayrı çalıştırmak istiyorum. (Çünkü benim sistemime de virüs bulaşabilir)
Bunu nasıl çözebilirim? Böyle bir tecrübesi olan var mı?
@Recep Baltaş bey sizin yorumunuzu özel olarak bekliyorum.
Teşekkürler.

BIOS ayarlarında herhangi bir değişiklik yapıyor musunuz? BIOS'tan yaptığınız Boot değişiklikleri bu duruma sebep olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
wmvare workstation hyper-V gibi bir yazılım üstünden neden çalıştırmıyorsunuz ? Bu sayede istediğiniz kadar her çeşit işletim sistemini barındırabilir ram ve çekirdek de atayabilirsiniz.

Söktüğün harddiskin (sana ait olan) abinin hdd takılı iken Formatladınız ise bu sorun olur Boot ayarları senin hdd üzerinde görür o diski sistem bulamadığı için tire yanıp söner.
Bunun için her hdd tek takılı iken ayrı ayrı formatlamanız çözüm olabilir.
Daha başka bir çözüm yolu da ayrı kullanıcı hesabı üzerinden de bunu yapabilirdiniz, bu kadar masrafa gerek olmazdı.

Biosta ayarlarında herhangi bir değişiklik yapıyor musunuz? Biostan yaptığınız boot değişiklikleri bu duruma sebep olabilir.
Hayır yapmıyordum. Hata verdikten sonra biosu sıfırlıyordum fakat aynı hatayı alıyordum.

wmvare workstation hyper-V gibi bir yazılım üstünden neden çalıştırmıyorsunuz ? Bu sayede istediğiniz kadar her çeşit işletim sistemini barındırabilir ram ve çekirdek de atayabilirsiniz.
Abim oyun oynadığı için sanal bilgisayar kullanamaz. Ben sanal bilgisayar kullansam bile ana cihaz virüslü olduğu için keylogger varsa yine ben zararda olurum :)

Söktüğün harddiskin (sana ait olan) abinin hdd takılı iken Formatladınız ise bu sorun olur Boot ayarları senin hdd üzerinde görür o diski sistem bulamadığı için tire yanıp söner.
Bunun için her hdd tek takılı iken ayrı ayrı formatlamanız çözüm olabilir.
Daha başka bir çözüm yolu da ayrı kullanıcı hesabı üzerinden de bunu yapabilirdiniz, bu kadar masrafa gerek olmazdı.
Sistemde hiç bir şekilde iki HDD aynı anda takılı kalmadı.
Sistemde bir virüs varsa ayrı kullanıcı hesaplarının bir faydası dokunacağını düşünmüyorum.

Yazdığına istinaden, senin hddni nereden söktün ise anakart üstündeki sata olarak sen tek bağlarken oraya abinin hdd de nereye takılı ise yine aynı anakart soketinde takılmalı düşük bir ihtimal olarakta sata ucu takıp enerji ucunu takmamış olabilirsin.

Böyle bir sorun var malesef. Sana önerim;
Kendine temiz kurulum yap. Sonra HDD ni abininkine klonla. Bu sayede sorun çıkmıyacaktır. Bu işlemi Samsung SSD aldığım zamanda Samsung un uygulamasıyla HDD den SSD ye aktarmıştım. Çıkar tak yaptığımda sorun olmadı.

Yazdığına istinaden, senin hddni nereden söktün ise anakart üstündeki sata olarak sen tek bağlarken oraya abinin hdd de nereye takılı ise yine aynı anakart soketinde takılmalı düşük bir ihtimal olarakta sata ucu takıp enerji ucunu takmamış olabilirsin.
Cevap için teşekkürler o kadar uğraştım ki enerji ucunu kesinlikle taktım sorunun o olmadığına eminim

Kendine temiz kurulum yap. Sonra HDD ni abininkine klonla. Bu sayede sorun çıkmıyacaktır. Bu işlemi Samsung SSD aldığım zamanda Samsung un uygulamasıyla HDD den SSD ye aktarmıştım. Çıkar tak yaptığımda sorun olmadı.
Bende yaptığım işlemi başka biri yapsa aynı sorunu yaşar diye tahmin ediyordum.
Dediğiniz çok mantıklı yarın ilk işim bunu yapmak olacak. Teşekkür ederim.
Malesef olmadı.
Bu yöntemle
X diskindeki dosyları Y diskine klonladım. Y diski alttire hatası vermeye başladı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı