2 HDD'yi üst üste koymak zararlı mıdır?

Burak İncehasan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, kasamda HDD koymak için bir yer yok, ben de direkt kasanın içine tabana koyuyorum. HDD yetersiz gelmeye başladığı için yakın zamanda 1 adet daha eklemeyi düşünüyorum, bu HDD'leri üst üste koyarsam aşırı zararlı bir durum oluşur mu? Teşekkürler.

Birbirine temas eder şekilde koymak çok ideal bir durum değil. Çok etkisi de olmaz yalnız. Titreşim ve elektriksel yalıtımı sağlayın yeter. Ana diskler olmayacağını düşündüğüm için ısınma da ana sorun olmayacaktır muhtemelen.
O yalıtımı nasıl sağlayabilirim, disk masayı bile titretiyor çünkü.

O yalıtımı nasıl sağlayabilirim, disk masayı bile titretiyor çünkü.
Anakart kutularından çıkan pembe renkli ince köpükler ya da patpatlı naylon titreşimi emer.

Ben kendi disklerimi uzay montaj şekilde birbirinin üstünde ya da kasalardan çıkma 3.5 disk metallerinde çalıştırıyorum, şurada sayfanın en altında fotoğraf var.
Soğutma için de arkadan üfleyen 12 ve 20 cm'lik fanlarla, disklerin üzerine yerleştirdiğim eski Intel 478 ve AMD AM2/3 soğutucuları kullanıyorum.

Kasa dışı için 3.5 inç USB 3.0 ya da USB C bağlantılı hard disk kutuları oluyor. Örneğin şunu kullanıyorum:
Bunların iyi bir yanı da kullanılmadığında gücü kesiyor, ısınma ve ses sorunu olmuyor haliyle.

Bunu yaptım, en büyük iki tane eksisini söyleyebilirim. Çok fazla ısınıyor ve çok fazla ses çıkartıyor. Isınması problem değil ancak ses artık dayanılamayacak seviyeye gelebiliyor. Bu elbette benim kullandığım HDD'lere ya da montajlamama bağlı da olabilir ancak bu saydıklarımı göz önünde bulundurun bence.

Geri
Yukarı