2 internet hattı nasıl birleştirilir?

Emre Güçlü

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Çanakkale merkezde oturuyorum. İnternet hiper internet, 24mbps download, 20mbps upload hızı var. Yani saniyede 2, 2.4 mb indirme, 1.8, 2 mb yükleme yapabiliyor. Twitch Tv de ve Youtube da yayın yapmak istediğim için bu hız bana yetmiyor. Oyun oynarken ping 100 120 falan oluyor ve bu oyunu çok etkiliyor. İkinci bir internet hattı satın alamayı planlıyorum ve ikisini birleştirmeyi düşünüyorum. Bunun 3 yolu var fakat iki interneti bu yollardan birisiyle birleştirdiğimde hızım 2.4 + 2.4 = 4.8mb saniye indirme, 2+2= 4 mb saniye yükleme olacak mı? (En azından yaklaşacak mı.) Yollardan bahsedeyim.

1- Pfsense load balance
Pfsense ile iki internet hattını birleştirip port ayırarak oyun verilerini bir hatta, internet verilerini diğer hatta yönlendirebiliyorsunuz. Bunu genelde internet kafeciler kullanıyor ve oyunlarda pingi engelliyor fakat Twitch yayını yaparken benim işime yaramaz yine internet hattını yönlendirdiğim modeme yüklenecek Twitch yayını ve 1.8-2.0 mb /s hız yetmez bana diye düşünüyorum.

2- Tp Link r470+ router
Tp Link r470+ router ile de pfsense ile yaptığınızı yapabiliyorsunuz. Tabi pfsense daha kapsamlı, işlevsel ama aynı işi görüyor fakat hızı 2 katına çıkartır mı bundan emin değilim.

3- Connectify Dispatch
Bu program "sözde" iki internet hattına aynı anda bağlanmanızı sağlıyormuş. Youtube videolardan izlediğim kadarıyla program çalışıyor. Ethernet + wireless, 2x Ethernet, Usb Ethernet + Ethernet, Ethernet + Mobil İnternet, gibi 2 farklı bağlantıyı tek bağlantı gibi kullanabiliyorsunuz. Fakat bende mobil internet var ve evdeki internet adil kullanım kotasında olduğu için 0.3 upload hızı var. Mobilin upload'ı 4mb/sn ve bu yüzden programın çalışıp çalışmadığını ayın 1'ine kadar anlayamayacağım.

Bu 3 yol hakkında kesin bilgisi olan var mı? İçlerinden en ucuzu 3. yol, sonra 1. yol, en pahalısı da 2. yol çünkü router 250 lira. Veya farklı bir yol bilen var mı?

2. bir konu da "İki internet alırsın ama hızın öyle 2 + 2 = 4 olmaz. Öyle olsa fibere ne gerek var al 5 tane internet." diyenler var. Belki de bu 3 yoldan birisini kullansam hızım 2x artmaz ama veri 1GB ise, 500 ünü 1 hattan, 500 ünü 2. hattan gönderir, bu yolla da 2x hız kullanıyormuşum gibi olur. Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Kardeşim 20 mbps yükleme hızı mı? Saçmalama diyorum gerçekçi ol biraz. Hadi olsa bile bana yetmiyor diye bir şey olmaz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı