2 kanal vs. 4 kanal RAM

OmurOzan

Hectopat
Daha fazla  
R5 3400G APU kullanıyorum, ekran kartı almayı düşünüyorum, 2x8 RAM'im var. Anakartım, güç kaynağım vb hiçbir sıkıntı olmadan 4 kanal takabilirim. 8'den 16 ya geçerken bile inanılmaz performans farkı yaşamıştım. 2 8'lik daha alsam ekran kartı almamı gerektirmeyecek performans artışı yaşar mıyım?

Özellikle APU sistemler için çift kanal RAM'ler çok öenmli performansıznızı etkileyecektir bundan dolayı 4 kanal RAM daha sağlıklı olabilir.

2x8 de 4x8'de kullandığınız anakartta Dual yani 2 kanal olarak çaılışacaktır. 4 kanallı anakartlar Intel ve AMD kanadında X serisi anakartlardır. RAM artışı için performans artışı olacaktır ancak sistem 4 kanal değil 2 kanal çalışacaktır.

Şu an giriş seviyesi ekran kartı almana gerek yok. İşlemcinin içindeki GPU'nun maximum gücü belli. Ne kadar RAM eklersen ekle, Asla orta ve üst seviye ekran kartının verdiği performansı veremez.

Anakartınızda 4 tane RAM slotu olması Quad-Channel desteklediği anlamına gelmiyor. AM4 soketinde bildiğim kadarıyla Quad-Channel destekleyen bir işlemci yok. Varsa da sizin işlemcinizin kesinlikle Quad-Channel desteği yok. Pek bir fark yaratmayacaktır.

R5 3400G APU kullanıyorum, ekran kartı almayı düşünüyorum, 2x8 RAM'im var. Anakartım, güç kaynağım vb hiçbir sıkıntı olmadan 4 kanal takabilirim. 8'den 16 ya geçerken bile inanılmaz performans farkı yaşamıştım. 2 8'lik daha alsam ekran kartı almamı gerektirmeyecek performans artışı yaşar mıyım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda performans artışı var bayağı ama senin için farklı olur belki.

Geri
Yukarı