2.kez mezuna kalmak mı kötü üniversiteye gitmek mi?

Makaleler
9
Merhabalar. 1 sene mezuna kalmıştım geçen seneki sınavdan çok daha iyi netler. Puanı ve geçen seneye göre sıralamayı hesapladım ama maalesef istediğim yeri yine kazanamayacağım. Sıralamalar biraz oynasa da oraya kazanmam mümkün değil. Ya mezuna kalacağım yine ya da şehrimdeki üniversiteye gideceğim. İstediğim yer olmadıktan sonra şehir dışına çıkmak istemiyorum o yüzden aradaki yerleri yazmayacağım. 1 sene mezuna daha kalmak zor geliyor ama bulunduğum şehirde çok iyi değil. İkilemdeyim, ona göre hazırlık yapacağım, çok kararsızım. Ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu bizim verebileceğimiz bir karar değil her şey sende bitiyor. Aynı şehirde gidersen daha rahat edersin yemek falan.

Kardeşim ben falanca desemde iş sende bitiyor hayat senin hayatın bu hayattaki yolculuğuna sen karar verirsin ben veya bir başkası bu hayattaki hayat amaçını seç ve ileride nasıl bir sen bekliyor? Diye sor kendine unutma üniversite bir son değil hayattaki küçük bir adımdır ve asıl hayat üniversiteden sonra başlayacaktır.

Okula başlayıp notlarını yüksek tutup başka okula geçmeyi düşünebilirsin. Bu karar biraz sana bağlı.
Hocam evde olmak çok büyük avantaj dışarıda yapamam el bebek büyüdüm biraz. Ekonomimiz de çok iyi değil. Zevk aldığım sürece çalışmayı seven biriyim çok yönlüyüm felsefe matematik fizik falan seviyorum yazılım dışında. Altyapımı geliştirip evde olmanın imkanını kullanabilirsem iyi üniversitelerle arayı kapatabilir miyim onu düşünüyorum. O istediğim yerler olmadığı için sırf daha yüksek puanlı diye başka şehirlere gitmek gereksiz geliyor. Ama mezuna kalmak aklımda da kalıyor kararsızım yani. Notlarım iyi gelirse geçiş yapabilir miyim gerçekten?

Geçiş durumu için okullar ile görüşmek lazım. Sen okula başladıktan sonra çalışıp kendi imkanların ile kendini geliştirebilirsin. Tabi bu durum sana bağlı. Daha yüksek bir okula gitmek iyidir. Ancak kaybedeceğin zaman ve garantisi olmadığı için karar vermek sana bağlı.

Eğer aldığın sonucu kendine yakıştıramıyorsan kalmanı öneririm. Şahsen ben 2018 ve 2019 yıllarında aldığım iki sonuçtan da hiç memnun değildim ve değerimin bu olmadığını çok net hissediyordum. 2018 yılında 11.5 AYT matematik yaparken bu sene AYT'den 64 nete matematiğim de 36.5 nete kadar çıkardım. Kısaca kimsenin sen başaramazsın, 7.de girersin gibi saçma sapan laflarına aldanma. Benim hissettiğim gibi hissediyorsan şimdiden gelecek yılını planlamaya başla.

Bilgisiz kalma da gerisi mühim değil. Ülkenin sorunu bilgisiz kalmak, sınav verilir ders geçilir yeter ki sen kendine inan kalbinin sesini dinle ve hayallerinin peşinden koşmaya bak. Gerisi fasa fiso.

Geri
Yukarı