İlk yıldan üniversiteye gitmek mi yoksa seneye tekrar mezuna kalmak mı?

Muhammet94

Attopat
Daha fazla  
Bu yıl ilk mezun senemdi YKS sınavına girdim 2 yıllık bölümler kazandım okuduğum şehirdeki üniversite de puanım 2 yıllık bölümlere yetiyor. Sizce ilk yıldan üniversiteye gitmek mi yoksa seneye tekrar mezuna kalmak mı?

İlk mezun senem demek "Geçen yıl sınava girdim okula gitmedim, bu sene tekrar sınava girdim" demek.

Geçen yıl tercih yapıp yerleşemediysen, bu yıl lise başarı puanın eklenmez. Bu yıl tercih yapmayıp seneye girersen, o zaman eklenir.

İlk mezun senem demek "geçen yıl sınava girdim okula gitmedim, bu sene tekrar sınava girdim" demek.

Geçen yıl tercih yapıp yerleşemediysen, bu yıl lise başarı puanın eklenmez. Bu yıl tercih yapmayıp seneye girersen, o zaman eklenir.

Yaşadığım şehirde üniveriste okumayı düşünüyorum. Puanım 2 yıllık bilgisayar programcılığı elektrik bölümü, elektrik teknolojisi, otomotiv teknolojisi, bankacılık ve sigortacılık, muhasebe ve vergi uygulamaları, turizm ve otel işletmeciliği gibi bölümleri tutuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kendine güveniyorsan mezuna kalıp seneye daha hazırlıklı olmanı tavsiye ederim. 2 yıllık bölümler kazandığına göre sıralamanın milyona yakın olduğunu ve pek çalışmadığını tahmin edebiliyorum ama çalışacağın konusunda kendine güvenirsen mezuna kal ama yok yapamam 1 sene daha o stresi çekemem dersen ve istediğin bölüm de varsa 2 yıllık bölüm tercih edebilirsin.

Ayrıca dikey ve yatay geçişler de var. Atıyorum Bilgisayar Programcılığı varsa 2 sene okuyup sene sonunda DGS sınavıyla Bilgisayar Mühendisliği bölümüne geçiş yapabiliyorsun. Bu da tercihlerinden biri olabilir. Tamamen sana kalmış.

İstediğim bölüm tutunca şehir bakmaksızın gittim bu tamamen kişinin kendini tanıması ve insiyatifine kalmış bir durum.

Anlıyorum da saydığınız bölümlerin hiçbiri elde tutulabilecek bölümler değiller. Şahsen boşa masraf etmemeniz gerektiğini düşünüyorum da gene de siz bilirsiniz.

Bu saydığım bölümler zaten okumak istediğim bölümler bu bölümleri tercih yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşadığım şehirde üniveriste okumayı düşünüyorum puanım 2 yıllık bilgisayar programcılığı elektrik bölümü elektrik teknolojisi otomotiv teknolojisi bankacılık ve sigortacılık muhasebe ve vergi uygulamaları turizm ve otel işletmeciliği gibi bölümleri tutuyor. Bu saydığım bölümler zaten okumak istediğim bölümler bu bölümleri tercih yapmayı düşünüyorum.
Hocam attığın cevapları biz görebiliyoruz zaten, tekrar tekrar kopyala yapıştır yapmana gerek yok. Ayrıca dediğim gibi bu bölümlerden istediğin varsa DGS ile geçiş yapabilirsin. Örneğin aklında bilgisayar mühendisliği varsa bilgisayar programcılığı bölümü okuyup bilgisayar mühendisliğine geçiş yapabilirsin.

Geri
Yukarı