Mezuna kalmak kötü mü?

Okula giderken çalışmaktan sıkılıp mezuna kalmaya karar veren kişi sonraki sınav için tek başına imkanı yok hazırlanamaz. Herhangi bir kurs, dershane gibi bir yere gidip sosyal bir ortama girmedikçe ve düzenli olarak bir öğretmen eşliğinde eğitim görmedikçe sonraki yıllarda çok daha fazla zorlanırsınız. Mezuna kalma psikolojisi kötüdür.

İnanın bana ben duygusuz biriyim ne olacaksa olsun kafasındayım. Mezun psikolojisi beni etkilemez.

Bu yıl böyle yaparsan seneye de yapma ihtimalin var demektir. İşte bu da isteklerini ertelemen adına kötü tabii ki. Bu yıl ki orantılı net artışın seneye bir o kadar zor olacak. Maalesef doğru orantılı ilerlemiyor bu ders işleri. Fırsatın varsa 90 net TYT yapıyorsan çalışmayı bıraksan bile iyi bölüm kazanırsın. Neden esneyesiniz düşünüyorsun ki?

Haklısınız arkadaşımda öyle dedi ama cidden benim eksiklerim 12. sınıfa yönelik 9,10,11 konularının temeli var.

Hocam ben mezuna kaldım bu yıl. Çok kötü değil fakat mühendisliğe ilgin varsa yaz git çekilecek iş değil.
Maalesef sadece sağlık sektörü uygun.

Ben fen lisesinde okuduğum için tüm akrabalar ben dahil gözümüz zoraki tıp.

O netler ile illaki bir tıp tutturursun İstanbul olmaz İzmir olur, İzmir olmaz Ankara olur ama olur.

Hazır konular eksilmiş 12. sınıf eksiğim var diyorsun avantaj olmalı bu senin açından.

Ha ama iyi olsun diyorsan düşünme bırak mezuna 8 ay çalış sonra 6 sene daha çalış.

Hocam netleriniz gayet iyi sanırım yüksek bir yer hedeflediğiniz için mezuna bırakıyorsunuz. Ben TYT 70, AYT 20 olduğu halde mezun psikolojisi yaşamamak için yazacağım bu sene ilk senem zaten yaklaşık 200.000 sıralama bekliyorum, yapabilirim inşallah.

O netler ile illaki bir tıp tutturursun İstanbul olmaz İzmir olur, İzmir olmaz Ankara olur ama olur.

Hazır konular eksilmiş 12. sınıf eksiğim var diyorsun avantaj olmalı bu senin açından.

Ha ama iyi olsun diyorsan düşünme bırak mezuna 8 ay çalış sonra 6 sene daha çalış.

Yorumlarınız için teşekkürler Benim hedefim ilk 10bin

Bence kalan şu zamanda da yine asılın çalışmaya. Evet az vakit kaldı ama sınavda ne olacağı belli olmuyor. TYT netiniz bence gayet iyi AYT bakmanızı öneririm bu kalan zamanda. Zaten AYT genel olarak ezber olduğu için daha kolay net artışı yakalarsınız ve biliyorsunuz ki AYT sizin sıralamanızı daha çok etkiliyor.

Arkadaşlar bu yıl kazanabileceğim halde ders çalışmaktan sıkıldığım için ve hevesim gittiği için eksiklerimi kapatmadım ve mezuna bıraktım. Tabii ki klasik Türk ailesi tepkileri aldım ve babam ha bire "bu yılını heba ettin" falan diyor. Ben çoktan alıştım artık bir kulağımdan girip diğerinden çıkıyor akrabalar ne der falanda hiç takmıyorum zaten. Yılın başında 8 ayım vardı 3 ay büyük bir gazla çalışıp 50 net TYT'den 90a çıkmıştım. AYT'yi de 10'dan 40a çıkardım. Zaten temelim var. TYT şu an 90-95, AYT 40-50 arası. Yeni PC almak istediğimden bu yaz işe girip çalışacağım ve yine önümde 8 ay var. Mezun olduğum için sıkılsam bile çalışacağım. Planım bu şekilde. Sizce kötü mü mezuna kalmak? Düşünceniz nedir?
Hocam ben de mezuna kalacağım gibi görünüyor. TYT 80 Ayt 55-60 civarında oynuyor. Hedefim minimum ilk 30k idi ama o da gelmiyor bu netlerle. Dolayısıyla bir sene daha mezuna kalacağız yapacak bir şey yok. Hiç yoktan şöyle düşünmek lazım bir temelimiz var. Örnegin ben dönemin başında matematik adına sıfırdım. Ama şu anda bazen Ayt mat netlerim tyt yi geçebiliyor. Bu sene yaptığım en büyük hata deneyimli olduğu dolayısıyla çok bilindik bir dershaneye gitmek oldu. Dershaneden hiç verim alamadim ve yaptıkları denemeler de 5 para etmez YGS tarzı denemelerdi. Ayrıca geometri adına da sıfırım. Sınavdan sonra ilk 3 ay tyt sonraki 3 ay Ayt şeklinde ocağa kadar geometri dahil bütün konuları bitireceğim. Çok dehşet bir program yaptım. Ayrıca sizin hedefiniz de 10k idi galiba. Az asilirsaniz net girersiniz. Şimdiden başarılar.

Arkadaşlar bu yıl kazanabileceğim halde ders çalışmaktan sıkıldığım için ve hevesim gittiği için eksiklerimi kapatmadım ve mezuna bıraktım. Tabii ki klasik Türk ailesi tepkileri aldım ve babam ha bire "bu yılını heba ettin" falan diyor. Ben çoktan alıştım artık bir kulağımdan girip diğerinden çıkıyor akrabalar ne der falanda hiç takmıyorum zaten. Yılın başında 8 ayım vardı 3 ay büyük bir gazla çalışıp 50 net TYT'den 90a çıkmıştım. AYT'yi de 10'dan 40a çıkardım. Zaten temelim var. TYT şu an 90-95, AYT 40-50 arası. Yeni PC almak istediğimden bu yaz işe girip çalışacağım ve yine önümde 8 ay var. Mezun olduğum için sıkılsam bile çalışacağım. Planım bu şekilde. Sizce kötü mü mezuna kalmak? Düşünceniz nedir?

Hocam Discord istemiştiniz değil mi? Özelden yardımlaşmaktan dolayı banlanmışım. Discord adım: Schiffsingenieur8666

Son düzenleme:

Geri
Yukarı