2. kez mezuna kalmak ve askerlik

Reis ben de merak ediyordum konuyu, şimdi ben 2021 yılında mezun oldum liseden ama işletme bölümü için 2. mezunuma kalıcam e devlette 31.12.2022 ye kadar ilişkisi yoktur yazıyor ben askerlik şubesine giittiğimde kaç yılına veya kaç yaşıma kadar erteleyecekler biliyorsan bilgilendirir misin?
Aynıyız hocam, ben de 2021 yılında mezun oldum, benim de aynı tarihe kadar "ilişiği yoktur" yazıyordu. Tam süre mezun olduğun tarihten itibaren 3 yıl hocam, ne zaman bu işlemi yaparsan, mezun olduğun tarihten o günkü tarihi çıkar, o kadar erteleniyor. Ya da tam böyle olmayabilir.

Eğer yukarıda yazdığım bilgi yanlış ise kendi örneğimi söyleyeyim:

Liseden mezun olduğum tarih: Haziran 2022
Askerliği erteletmeden önce "e kadar" yazan tarih: 31/12/2022
Askerliği erteletmeden sonra "e kadar" yazan tarih: 01/01/2025

Böyle oldu hocam bende.

hocam ben girdiğimde işareti tikleyip ileri diyince MSB kayıtlarına göre öğrenim bilginiz bulunmamaktadır. Öğrenim belgeniz ile birlikte en yakın Askerlik Şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. dedi gidip yaparsam hallolur sanırım ama yakınımdkai şubeye gitsem olur değil mi çünkü kimliğimde eskişehirin biraz uzağındaki ilçe geçiyor seyitgazi diye ama odunpazarindaki bana yakın olan farklı bi yere gitsek olur mu
Hocam, en yakınınızdaki askerlik şubesine gidin sıkıntı olmaz, ben öyle yaptım. Ben İzmir Kemalpaşa'da oturuyorum ama burada şube yok, en yakındaki Bornova'daydı, oraya gittim.

Gidip yapmanız en güzel yöntem hocam. Ben de diplomam ile birlikte gitmiştim. Tabi diploma + kimlik, kimliği unutmayın, ben unutmuştum, neyse ki diplomada T.C. No yazıyormuş.

Lise diplomam kayıp e-Devlet'ten lise mezuniyet belgesi ile gitsem olur mu ve kimlik dışında bir şey lazım mı giderken? Randevu tarzı bir sistem var mı yoksa gidip hemen halledebileceğimiz bir şey mi? Bir de son olarak ben 2. mezun senemdeyim bölüm kazandım ama kayıt yaptırmadım OBP yarıya düştü vs. benim bu durumda bir sıkıntı yaşar mıyım okuyor gözükmüyorum muhtemelen. Yukarılarda bu soruların cevapları yazıyorsa hepsini okuyacak zaman bulamadım cevaplarsanız sevinirim.

Lise diplomam kayıp e-Devlet'ten lise mezuniyet belgesi ile gitsem olur mu ve kimlik dışında bir şey lazım mı giderken? Randevu tarzı bir sistem var mı yoksa gidip hemen halledebileceğimiz bir şey mi? Bir de son olarak ben 2. mezun senemdeyim bölüm kazandım ama kayıt yaptırmadım OBP yarıya düştü vs. benim bu durumda bir sıkıntı yaşar mıyım okuyor gözükmüyorum muhtemelen. Yukarılarda bu soruların cevapları yazıyorsa hepsini okuyacak zaman bulamadım cevaplarsanız sevinirim.
Hocam konunun üstünden zaman geçmiş, şu an yanlış bilgilerle cevaplıyor olabilirim, en iyisi bölgenizdeki askerlik şubesini arayıp aklınızdaki soruları sorun. Ben aradım, aramaktan çekiniyorsanız çekinmeyin, oradakiler de memur, hatta benimle konuşan abla "Başka sorun olursa yine ararsın." demişti.

Oradaki memurların görevi senin en iyi şartlarda askerlik vazifeni yapmanı sağlamak. Kafana soru takıldıysa orayı ara en iyisi. Hatta yakınsa yüz yüze sor. Ben de internette forumlarda ve sitelerde gezdim ama en net cevabı askerlik şubesini arayınca aldım.

hocam bu konu hakkında özelden konuşabilir miyiz? ulaşırsan çok sevinirim

instagram: louandnietzshce
Hocam kusura bakmayın geç gördüm, takip isteği attım, bu arada buradaki ve Instagram'daki kullanıcı adınızdan felsefe ile ilgili olduğunuzu sanıyorum, ben de öyleyim kesinlikle. 🙂

Reis ben de merak ediyordum konuyu, şimdi ben 2021 yılında mezun oldum liseden ama işletme bölümü için 2. mezunuma kalıcam e devlette 31.12.2022 ye kadar ilişkisi yoktur yazıyor ben askerlik şubesine giittiğimde kaç yılına veya kaç yaşıma kadar erteleyecekler biliyorsan bilgilendirir misin?
Hocam askerlik ile ilgili son durumunuz nedir?

Şubeye gidip diploma ve kimlik ile tecil ettirebilirsin, randevu ile uğraşmana gerek yok.

Benim de durum aynı, 09.2003'lüyüm.
2. kez mezuna kalmak yerine üniversiteye gitmeyi tercih edeceğim ama 2023'te sınava yeniden gireceğim. :)
Hocam, askerlik ile ilgili durumunuz nedir şu an?

Son düzenleme:
İkimizinki de aynıymış, bende de 1 Ocak 2025 yazıyor, ikimiz için de son yoklama tarihi ne zaman hocam, bununla ilgili bir şey biliyor musunuz? Hangi tarihten sonra (eğer yoklamayı yaptırmazsak) yoklama kaçağı oluyoruz?
Bilmiyorum hocam, muhtemelen en geç ocak ayında doktor kontrolü ve evrak işleri için çağırıyorlardır bizi.

Geri
Yukarı